Šiauliuose atidarytos dvi tautodailės parodos

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Pelikso Bugailiškio namuose eksponuojama šiaudinių sodų paroda.

Birželio 19 dieną Šiaulių kultūros centro galerijoje „Laiptai“ pristatyta asociacijos „Dangaus sodai“ šiaudinių sodų paroda „Po aukso sodais“ ir Šiaulių miesto tautodailininkų tapybos darbų paroda, skirta Lietuvos tautodailininkų sąjungos kūrybinės veiklos 60-mečiui paminėti.

Šiaudiniai sodai eksponuojami P. Bugailiškio etnologijos centre, tai – pirmoji atnaujintame pastate surengta paroda.

Pelikso Bugailiškio namo erdvėse sukasi 37 šiaudiniai sodai, juos sukūrė 24 autorės iš įvairių Lietuvos regionų.

Asociacijos „Dangaus sodai“ narė Raimonda Kiminaitė, pristatydama parodą, sakė, kad šiaudinis sodas nėra vien dekoratyvus dirbinys – nuo seno jis buvo suvokiamas kaip sumažinto pasaulio modelis, jungiantis dangų ir žemę, žmogų ir jį supančią aplinką.

Sodų kūrėja džiaugėsi augančia sodų kūrėjų bendruomene ir gyva tradicija.

Pasak R. Kiminaitės, šiuolaikiniai sodai išlaiko svarbiausius tradicinius elementus, o kartu natūraliai kinta. Anksčiau sodai dažniausiai būdavo veriami iš rugių šiaudų, šiandien kūrėjos vis dažniau renkasi ir pievų smilgas.

Šiaulių miesto tautodailininkų tapybos darbų parodoje „Laiptų“ galerijoje kūrybą pristatė aštuonios autorės: Silva Adomavičienė, Alla Baniulienė, Romualda Čepienė, Liongina Grietnickienė, Danutė Janulytė, Asta Šapkuvienė, Antonina Pukėnienė, Rima Reičiūnienė.

Autores sveikino Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių bendrijos pirmininkė Aistė Jakelaitytė, buvusi ilgametė pirmininkė Laima Kelmelienė.

Pasak menotyrininkės Michalinos Adomavičienės, tautodailės tapyba šiandien yra natūrali liaudies meno raidos dalis.

„Niekada nesiekite dirbtinai profesionalumo. Kas turi profesionalias žinias – puiku, bet dirbti savaip irgi nuostabu. Svarbiausia yra tikrumas ir nuoširdumas, tapymas iš širdies“, – sakė M. Adomavičienė.

Pasak menotyrininkės, būtent nuoširdumas ir asmeninis santykis su kūryba suteikia darbams išskirtinumo – kūriniuose juntama šiluma ir žmogiškas noras pasakyti kažką savito.

Šiaulių miesto tautodailininkų tapybos darbų paroda galerijoje „Laiptai“ veiks iki liepos 6 dienos, o šiaudinių sodų paroda „Po aukso sodais“ P. Bugailiškio etnologijos centre lankytojų lauks iki rugsėjo 30 dienos.