
Naujausios
Apdovanojimų kraitis
Michailas pakviečia į jaukius savo ir žmonos Konstancijos Gerasimenko namus. Rodo kabančius ant sienos ir pastatytus ant komodų apdovanojimus, iš stalčių traukia diplomus, padėkas, svarbių tinklinio varžybų, kuriose teko teisėjauti, plakatus. Per ilgą trenerio karjerą sukaupta didžiulė apdovanojimų ir suvenyrų kolekcija.
M. Kumko prieš mėnesį atšventė 75-ąjį gimtadienį. Ant sienos kabo auksu spindinti lentelė su padėka už indėlį plėtojant tinklinio sporto šaką Lietuvoje, ji gauta iš Lietuvos tinklinio federacijos gimtadienio proga.
Rankose spaudžia ir naujausią prizą, gautą iš LTOK prezidentės D. Gudzinevičiūtės. Michailui svarbus kiekvienas, net ir mažiausias, įvertinimas už nelengvą darbą.
Šiemet M. Kumko jau nebeteisėjauja. Užleido vietą jaunesniems ir išėjo užtarnauto poilsio.
Besišypsantis, energija spinduliuojantis M. Kumko tik pokalbio pabaigoje prasitarė: "Neįsivaizduojate, kiek teisėjavimas nervų kainuoja."
Pradžia – Gardine
M. Kumko gimė ir augo Gardine, Baltarusijoje. Tinklinį pradėjo žaisti būdamas devynerių, o teisėjauti – penkiolikos.
"Tinklinį pasirinkau, nes buvau mažiukas ir "šustras". Vieną kartą treneris davė pateisėjauti per treniruotę. Jam patiko, ir man patiko, taip ir prasidėjo draugystė su švilpuku", – šypsosi pašnekovas.
Iš pradžių Michailas suaugusiųjų tinklinio varžybose rašydavo protokolus, vėliau pradėjo teisėjauti įvairiose moksleivių varžybose ne tik gimtojoje Baltarusijoje, bet ir Ukrainoje, Rusijoje, o 1962 metais Voroneže (Rusija) vykusiose moksleivių varžybose už gerą teisėjavimą buvo apdovanotas diplomu.
Būdamas 21-erių M. Kumko įstojo į Kūno kultūros institutą Kaune (dabar – Lietuvos sporto universitetas).
"Atvažiavau į Lietuvą nemokėdamas nė žodžio lietuviškai. Ir dabar sunkiai kalbu", – sako Michailas, viso susitikimo metu kalbėjęs tik lietuviškai.
Tinklinio teisėjo karjera nenutrūko ir studijuojant, ir vėliau dirbant Druskininkuose. Nepaisant jauno amžiaus buvo labai vertinamas ir nuolat kviečiamas teisėjauti stipriausių tuometinės TSRS tinklinio komandų varžybose: moterų ir vyrų aukščiausios lygos čempionatuose, tautų spartakiadose, taurės varžybose. Teko teisėjauti tokiose varžybose, kuriose rungėsi Europos, pasaulio, olimpiadų čempionai.
25-erių metų Michailui buvo suteikta respublikinė tinklinio teisėjo kategorija, o po ketverių metų – ir sąjunginė kategorija.
"Buvau pats jauniausias tinklinio teisėjas, turintis sąjunginę kategoriją", – pasakoja M. Kumko.
Michailas be didelio vargo būtų gavęs ir tarptautinę teisėjo kategoriją, bet koją pakišo užsienio kalbų žinios.
"Mokykloje mokiausi vokiečių kalbos, ir tai nelabai, galvojau, kam man jos reikės, su kuo aš čia kalbėsiu. O norint gauti tarptautinę teisėjo kategoriją reikalinga anglų kalba", – sako M. Kumko.
Tačiau darbo pakako ir taip. Per mėnesį tekdavo teisėjauti 5–8 rungtynėse. Šioks toks atokvėpis būdavo tik pasibaigus sezonui.
"Visiems geras nebūsi"
Kaip ir kiekviename darbe, taip ir teisėjaujant pasitaikydavo klaidų. "Visiems geras nebūsi. Žinoma, paprastai pyksta tie, kurie pralaimi. Tada ir piktų žodžių sulauki, ir skundų, ir grasinimų", – sako ilgametis teisėjas.
Michailas pasakoja, kad apie teisėjų papirkinėjimą tinklinyje negali būti nė kalbos. Kiekvienas teisėjas brangina savo reputaciją ir karjerą. Būsi pričiuptas nesąžiningai teisėjaujantis ar neblaivus, diskvalifikacija garantuota.
Vieną kartą treneris davė pateisėjauti per treniruotę. Jam patiko, ir man patiko, taip ir prasidėjo draugystė su švilpuku.
"Nežinau, kaip kitose sporto šakose, bet tinkliniui per tuos 60 metų, kiek teisėjavau, buvo daug pakeitimų. Beveik po kiekvienos olimpiados atsirasdavo kažkas naujo. Pradžioje padavimas buvo iš trijų metrų, o dabar galima paduoti iš 9 metrų. Atsirado specialus gynybos žaidėjas "libero", jis žaidžia antroje linijoje. Anksčiau kamuolys žaidėjui atsimušdavo į koją, buvo laikoma klaida, dabar jau galima koja "paimti" kamuolį", – žaidimo pasikeitimus vardija teisėjas.
M. Kumko pastebi, kad per pastaruosius du dešimtmečius ypač išpopuliarėjo paplūdimio tinklinis. Ne kartą teko teisėjauti varžyboms Palangoje.
"Taisyklės visai kitokios. Salėje žaidžia šeši prieš šešis, o čia du prieš du. Be to, ant smėlio sunkiau žaisti", – sako Michailas.
Kiekvienais metais prieš sezono pradžią vyksta visos šalies tinklinio teisėjų seminarai, kurių metu aptariamos naujovės, pasiskirstoma pareigomis, kas teisėjaus Lietuvos čempionate, kas studentų ar moksleivių lygoje, kitose varžybose.
"Dabar tinklinis daug dinamiškesnis, emocingesnis, ir teisėjauti daug sunkiau, kai žaidimas toks energingas", – sako pašnekovas.
M. Kumko apgailestauja, kad tinklinis Lietuvoje nėra toks populiarus, kaip Latvijoje, Lenkijoje ar Baltarusijoje.
"Žaidžiamas finalas, o salė beveik tuščia", – linguoja galva Michailas.
Visgi norinčiųjų žaisti tinklinį, M. Kumko pastebėjimu, netrūksta, nors tai ir nelengvas žaidimas, daug sudėtingesnis už krepšinį.
Į Šiaulius atvedė meilė
Į Šiaulius prieš tris dešimtmečius M. Kumko atvedė meilė.
"Geras, paslaugus, rūpestingas, labai padorus žmogus, geras draugas", – gerų žodžių savo vyrui negaili Konstancija.
Namus puošia abiejų sutuoktinių kolekcijos. Konstancija kolekcionuoja meškiukus. "O pats svarbiausias mano meškinas – Miša", – su meile žvelgdama į savo vyrą sako moteris.
Abu kartu rodo nesuskaičiuojamą įvairiausių ženkliukų kolekciją, kuria nukabinėta visa lodžijos siena. Michailas vedasi prie sekcijos, kurioje išrikiuoti teisėjo švilpukai. Išsaugotas ir pats pirmasis švilpukas, ir pats geriausias bei garsiausias, ir kiti, su kuriais teko teisėjauti. Yra ir suvenyrinių, draugų, kolegų padovanotų švilpukų.
M. Kumko – ne tik tinklinio teisėjas, bet ir kineziterapeutas. Nuo 1990 metų dirba Šiaulių sporto medicinos centre. Kaip kineziterapeutui teko keliauti su "Šiaulių" krepšinio komanda į Milaną (Italija). Su krepšinio treneriu Antanu Sireika ir klubo direktoriumi Minaugu Žukausku Michailą sieja sena draugystė.
Per atostogas ar laisvesniais savaitgaliais Michailas skuba į Palangą. Labai mėgsta žvejoti nuo Palangos tilto.
"Paskutinį kartą gaudžiau vėjažuves", – sako Michailas.
Meškerės ir šį kartą paruoštos – laukia atostogos.