
Naujausios
Sumažėjo mokėsiančių už mokslą
Šiaulių universitetą po pirmojo priėmimo etapo pasirinko panašus stojančiųjų skaičius kaip ir pernai tuo pačiu metu. Pirmu pageidavimu studijas universitete šiais metais rinkosi 200 jaunuolių, bet kuriuo prioritetu Šiaulių universiteto studijų programos buvo pasirinktos 672 kartus.
Išsiųsti 79 kvietimai studijuoti universitete. 49 gavo kvietimą studijuoti valstybės finansuojamoje vietoje, trims dešimtims jaunuolių bus siūloma studijuoti už studijas mokant savo lėšomis. Dar beveik toks pat skaičius pakviestų studijuoti užsieniečių taip pat mokės už mokslą.
Lyginant su praėjusių metų rezultatais, 32 procentais išaugo valstybės finansuojamose vietose studijuosiančių pirmakursių skaičius (pernai buvo 37), tačiau daugiau nei perpus sumažėjo studentų, studijas finansuosiančių savo lėšomis (pernai buvo 72). Pernai šiame etape iš viso buvo išsiųsti 109 kvietimai.
Daugiausiai stojančiųjų susidomėjimo Šiaulių universitete šiemet sulaukė Anglų filologijos, Muzikos pedagogikos, Pradinio ugdymo pedagogikos ir ikimokyklinio ugdymo, Specialiosios pedagogikos ir logopedijos, Ekonomikos programos, bus formuojamos grupės ir į Programų sistemų studijų programą bei Socialinį darbą ir socialinę reabilitaciją.
Antrajam pagrindinio priėmimo etapui ir papildomam priėmimui bus teikiamos visos minėtos studijų programos.
Vertindama bendrojo priėmimo į aukštąsias mokyklas pirmojo etapo rezultatus, laikinoji ŠU studijų prorektorė doc. dr. Renata Bilbokaitė akcentavo, kad Šiaulių universitetas, siekdamas teikti tik kokybiškas studijas ir parengti labai aukštos kvalifikacijos specialistus, laikėsi stojamojo balo kartelės, todėl įstojusiųjų žemiausias balas buvo 6,65 – ne mažesnis nei kituose Lietuvos universitetuose, pvz., Vilniaus universitete.
Pasak doc. dr. R. Bilbokaitės, priėmimo rezultatams įtakos turėjo ir balandžio mėnesį Seimo priimtas nutarimas Šiaulių universiteto prijungimą prie Vilniaus universiteto atidėti vieneriems metams, suteikiant daugiau laiko įgyvendinti pasiruošimo darbams.
"Turėjome iššūkį stojantiesiems skubiai iškomunikuoti žinią apie tai, kad 2019 metų priėmime norintys studijuoti Šiauliuose dar turės rinktis Šiaulių universitetą, o ne, kaip planavome, naująjį Vilniaus universiteto padalinį Šiauliuose. Natūralu, kad tai įnešė tam tikros sumaišties, tačiau stojantieji šią žinią išgirdo ir sėkmingai rinkosi studijas mūsų universitete", – sako laikinoji prorektorė.
Šiaulių universitetas gali pasidžiaugti gerais priėmimo į magistrantūros studijas rezultatais: į antrąją studijų pakopą šiuo metu yra priimta jau per 130 būsimųjų magistrantų, užpildytos visos valstybės skirtos ir jos finansuojamos studijų vietos (80), dar 50 magistrantų studijas finansuos savo lėšomis.
Mažiau pakviestųjų ir kolegijoje
Šiemet bendrojo priėmimo pirmame etape studijuoti Šiaulių valstybinėje kolegijoje pakviesti 304 busimieji studentai, 187 iš jų valstybės finansuojamose ir 117 – valstybės nefinansuojamose vietose. Pernai buvo pakviesti 436 abiturientai (247– į finansuojamas, 189 – į nefinansuojamas vietas).
Iš viso į kolegijos programas pirmajame etape pateikta 518 pageidavimų pirmu prioritetu ir 2110 visais prioritetais.
"Didesnioji dalis prašymų negalėjo būti realizuoti, nes neatitiko stojimo reikalavimų: nelaikyti tam tikri valstybiniai egzaminai arba per mažas konkursinis balas. Todėl realiai konkurse galėjo dalyvauti 222 pageidavimai pirmu prioritetu ir 999 pageidavimai visais prioritetais. Stojantieji savo prašymuose galėjo įrašyti iki 9 pageidavimų", – rezultatus komentavo Šiaulių valstybinės kolegijos viešųjų ryšių specialistė Urtė Drąsutytė.
Daugiausia stojančiųjų susidomėjimo sulaukė Socialinio darbo, Buhalterinės apskaitos, Kineziterapijos, Bendrosios praktikos slaugos, Kosmetologijos studijų programos. Stiprios akademinės grupės formuojasi Finansų, Gamybos ir logistikos vadybos, Informacijos valdymo, Įmonių ir įstaigų administravimo, Turizmo ir viešbučių studijų programose.
Pasak U. Drąsutytės, susidomėjusiųjų inžinerijos ir informatikos mokslų programomis būta nemažai (667 pageidavimai), tačiau daugeliui stojančiųjų kilo sunkumų pasiekti Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos nustatytus stojimo reikalavimus, ypač kliuvo neišlaikytas ar net nebandytas laikyti matematikos valstybinis egzaminas.
Viena iš tokių programų – Automobilių techninis eksploatavimas: tik 39 procentai pateiktų pageidavimų atitiko reikalavimus, todėl bendrojo priėmimo pirmame etape nesusidarė reikiamas skaičius kviečiamųjų ir bendrasis priėmimas į šią programą buvo sustabdytas.
Kadangi šie specialistai regione yra paklausūs, stoti į Automobilių techninio eksploatavimo programą dar galima tiesioginio priėmimo metu, pateikiant prašymą kolegijos priėmimo tarnyboje.
Sėkmingai formuojasi akademinės grupės Automatikos ir elektros inžinerijos, Informacinių sistemų technologijos, Programų sistemų, Statybos, Transporto logistikos technologijų programose.
Naujus studijų metus Šiaulių valstybinėje kolegijoje pradės ir nemažas būrys studentų iš užsienio šalių, atvyks grupė ukrainiečių (apie 20) į Statybos studijų programą.
Studentų mažėja visoje šalyje
Kvietimus gavo 10 914 Lietuvos jaunuolių, pretenduojančių studijuoti universitetuose (2018 m. – 11 164), ir 9 489 – kolegijose (2018 m. – 10 645).
Šiemet bendrojo ugdymo mokyklose įteikti 21 983 atestatai (2018 – 23 640), profesinio mokymo įstaigose – 4 093 (2018 m. – 4 727). Iš visų 26 793 prašymus studijuoti pateikusių asmenų (2018 m. – 27 269), bent vienam pageidavimui nustatytus valstybės finansuojamos ar nefinansuojamos vietos reikalavimus tenkino 22 081 asmuo (2018 m. – 23 723). Turinčių teisę pretenduoti į valstybės finansuojamas ir studijų stipendijų vietas yra 15 530 (2018 m. – 16 167), palyginti su praėjusiais metais, šią teisę turi kur kas daugiau šių metų abiturientų – 9 983 (2018 m. – 9 169).
Studijuoti valstybės finansuojamose ir su studijų stipendijomis vietose pakviesti 11 894 asmenys (2018 m. – 12 473): universitetuose – 7 230 (2018 m. – 7 320), kolegijose – 4 664 (2018 m. – 5 153). Į valstybės nefinansuojamas vietas pakviesti 8 509 stojantieji (2018 m. – 9 336): universitetuose – 3 684 (2018 m. – 3 844), kolegijose – 4 825 (2018 m. – 5 492).
Gausiausio stojančiųjų būrio sulauks Vilniaus universitetas, kuriame sudaryti studijų sutartis kviečiami 3 927 asmenys. Nemažai jų sulauks ir Kauno technologijos bei Vilniaus Gedimino technikos universitetai. Kolegijose pagal kviečiamųjų skaičių pirmauja Vilniaus ir Kauno kolegijos.
Studijų sutartys su pakviestaisiais į universitetus ir kolegijas bendrojo priėmimo pirmajame etape bus pasirašomos liepos 29–31 dienomis. Antrojo etapo prašymai bus priimami rugpjūčio 1–3 dienomis.
