
Naujausios
Kaip plėšiniai virto levandų lauku
Nuo kelio, vedančio per Stagarių kaimelį, levandų lauko beveik nematyti. Tik gerai žinantis pastebės pro medžiais apaugusią sodybą sušmėžuojantį mėlį, kuris sparčiai blanksta, nes augalai jau baigia peržydėti.
Prasiskleidė levandos labai anksti, per Jonines buvo pats žydėjimas, nors ankstesniais metais jos šeimininkus džiugino liepos pradžioje.
Pirmos mėlynais žiedais ir kvapniu aromatu užburiančios gėlės buvo pasodintos prieš trejus metus.
„Sodyba didelė, įsigijus ją reikėjo „įsisavinti plėšinius“, kaip sako mano vyras. Usnys vešėjo žmogaus ūgio. Būdavo, apari lauką, kitais metais piktžolės vėl galvas kelia. Svarsčiau, ką įveisti? Levandos – nelepios, mėgsta lengvą priesmėlį, sausros jų negąsdina, jokios ypatingos priežiūros nereikia, tik tarpvagius ravėti. O toks darbas kvapnioje aplinkoje – tarsi meditacija. Tad nusipirkau sėklų, pasėjau, prasikalusius daugelius pikiavau, o paskui pasodinau jų 1035 penkiomis eilėmis į paruoštą dirvą“, – pradžią mena V. Kirilkienė.
Suaugusios, suvešėjusios levandos pasisėjo pačios, teliko kitais metais ūglius išrinkti ir persodinti naujame lauke. Ten jų sukaišiojo 600.
Levandų žiedai – pagalvėlėms
„Iš pradžių net nesupratau, kada jos iš tiesų žydi. Kai jau ryškus mėlynumas, puokštėms skinti levandas per vėlu. O kaip tik pasiūliau bičiulei floristei. Ji atvažiavusi ir pasakė, kad reikėjo suskubti anksčiau“, – naujomis įgytomis žiniomis dalinasi moteris.
Nužydėjusias levandas V. Kirilkienė nukerpa elektrinėmis žirklėmis ir rankomis, trindama tarp delnų, jas iškula. Ir dabar, kai kalbamės, kambary stovi pilnas nukultų levandų kibiras, iš kurio besiveržiantis tirštas kvapas smelkiasi į kiekvieną medinio namo kampelį.
Tie spurgeliai, supilti į lininius maišelius, gali kvėpinti rūbų spintą ar tapti interjero detale. O pasiūtos levandų pagalvėlės turi itin praktišką poveikį – ramina ir išbaido nemigą. Jei ant tokios pagalvėlės, įdėtos po užvalkalu ant įprastos pagalvės miegi, rytą plaukai būna prisigėrę sodraus, svaiginančio aromato.
Tokių maišelių ir pagalvėlių levandų lauko savininkė pasiuvo jau ne vieną dešimtį ir dovanojo draugėms, giminaičiams. Galbūt ateityje šis pomėgis galėtų tapti smulkiu verslu, neatmeta galimybės moteris, bet tam reiktų laiko, o ji dirba Užimtumo tarnyboje.
Iš levandų žiedų savo reikmėms ji ruošia ir hidrolatą–gėlių vandenį, kuriuo galima atgaivinti odą. Skaitė literatūros, kad iš storesnių stiebelių galima gaminti iešmelius, taip pat levandos labai tinka smilkalams.
Tapo tikraisiais namais
Sodyboje, kai ją 2012 metais nusipirko iš ankstesnio savininko, jau buvo iškasti du tvenkiniai, supilti alpinariumai. Tiesa, juos ravėti – didžiulis darbas, tai įmanoma tik kovo, balandžio mėnesiais, kol drėgna, vėliau aukščiau supilta žemė virsta akmeniu. Hortenzijos šiemet tiesiog alpsta nuo alinančios kaitros ir sausros.
„Leidžiu žydėti prižėlusioms laukų ramunėms, svėrėms. Juk vis tiek žiedai“, – numoja ranka V. Kirilkienė. Greta jų švytėte švyti eilėmis prasiskleidusios viendienės, o prie ūkinio pastato nedrąsiai žvalgosi senovinės piliarožės.
Erdvioje teritorijoje šeimininkai prisodino šilauogių, kurios jau svarina sunkias uogomis aplipusias šakas. Veislė – ne viena, vėlyvosios derės iki spalio mėnesio. Čia pat driekiasi ir braškių, žemuogių sklypai. Tolėliau – pavėsinė, didelės, erdvios sūpynės, ant kurių galima net miegoti, tik Virginija sako, kad nepatogu verstis ant kito šono – ima siūbuoti.
Su vyru jie restauravo namą, ant kurio po raidę pritvirtintas pavadinimas „Stagariai“, nes kaimas net neturi jį žyminčių įprastų kelio ženklų.
„Dabar jau nežinau, kur mūsų tikrieji namai – Joniškyje ar čia. Iš pradžių likdavome savaitgaliais, paskui pradėjome važinėti kas vakarą ir pasilikti vis ilgiau. Gera gamtos glėbyje. Į tvenkinius vis atskrenda laukinių ančių porelė, tad einame jų šerti. Turime priklydusį katiną, vaikų paliktą, iš prieglaudos paimtą šunelį. Dar vištų pulkelis bėgioja, iš kurių dvi tokios socializuotos, nuolat aplink žmones sukiojasi – turbūt reikės vardus duoti, kad galėtume pabendrauti“, – juokiasi V. Kirilkienė.