
Naujausios
Dėl mamos paaukojo darbą ir gyvenimą mieste
Dar prieš dvylika metų Danguolė ir Vladas Žukovskiai gyveno Šiauliuose. Danguolė dirbo vaikų darželyje, Vladas – degalinėje. Tačiau, kai įsisirgo ponios Danguolės mama, jos slaugymo nebuvo įmanoma suderinti su darbu. Be to, gyveno penktame aukšte. Ligonei buvo sunku įveikti šitiek laiptų.
Šeima nusprendė kraustytis į kaimą. Ieškojo sodybos. Arčiau miesto esantys namai tuo metu buvo labai brangūs. Sodybą rado Kelmės rajone, Užvenčio seniūnijoje. Nusprendė: įsigys gyvulių, užaugins, parduos ir sodybėlę prikels naujam gyvenimui.
Danguolė atsisakė darbo ir ėmėsi slaugyti mamą.
Katarškiškių kaimelis mažytis – tik trys trobos. Kitoje kelio pusėje – Labūnavos kaimas. Kiek didesnis, su daugiabučiu, tačiau darbo čia nėra. Vladas dar keletą metų važinėjo į degalinę Šiauliuose, kol galėjo išeiti užtarnauto poilsio.
Tuo metu, kai atsikraustė, Katarškiškių ir Labūnavos kaimeliai dar nebuvo tokie susenę. Daugelis šiandieninių senukų laikė karves.
Miestiečiams nelengva buvo prisitaikyti prie kaimo gyvenimo. Trobelė nedidelė, be patogumų. Porą metų taip gyveno tikėdamiesi sutaupyti remontui. Guodėsi tik tuo, kad čia – grynas oras, mama bet kada gali išeiti į lauką.
Vieną dieną poną Vladą likimas apdovanojo – jis laimėjo loterijoje. Viską investavo į sodybą. Praplėtė patalpas. Pakeitė stogą, šildymo sistemą, įsirengė patogumus, aptinkavo iš išorės.
Erdvesniame ir patogesniame name buvo lengviau slaugyti ligonį. Porą metų gražiais namais dar spėjo pasidžiaugti ir Danguolės mama. Paskui iškeliavo Amžinybėn.
Slaugymo patirtis praverčia gelbstint kaimynus
Šiandien abu Žukovskiai jau pensininkai, bet nestokoja sveikatos. Tuo tarpu dauguma kaimynų paseno, pasiligojo. Kai kurie dar turi automobilius, bet važiuoti į miestą neišdrįsta. O autobusai pro čia nevažiuoja jau gal dvidešimt metų.
Labūnavos ir Katarškiškių kaimeliuose – tik pora stambesnių ūkininkų, dar keletas smulkesnių. Savo ūkiuose besidarbuojantys gyventojai neturi laiko. Tad bėdų ištikti kaimynai bėga pagalbos pas Žukovskius. Beje, ponas Vladas sako, jog jo pavardė turėtų būti Žukauskas. Tokios jo brolių pavardės. Tačiau jo pavardę gimimo liudijimą išrašę menko išsilavinimo ano šimtmečio valdininkai tiesiog surusino.
Kaime prigijusi šeima neatsako pagalbos. "Slaugydamas uošvę, įgijau daug patirties, todėl dabar nesunku pasirūpinti ir kaimynais – viskas žinoma", – sako ponas Vladas.
"Tokio gerumo žmogaus reikia paieškoti, – apie kaimyną kalba Joana Pašilienė. – Kur reikia, nuveža. Nuperka vaistų. Pasirūpino, kad mane paguldytų į Ligoninės slaugos skyrių. Atvažiuoja aplankyti. Vaikų turiu. Bet jie toli gyvena. Neprilakstys kiekvieną dieną. Nemes darbų. O kaimynas – visuomet šalia. Dėkoju Dievui, kad tokį žmogų kaimas turi."
Lėkštė sriubos – kaimynei
Greitai bus keturi mėnesiai, kai ponia Joana yra Slaugos ligoninėje. Pasibaigs jai skirtas laikas – turės grįžti namo. Žukovskiai sako priimtų kaimynę ir į savo namus: "Pareik, Jogase, duosim tau kambariuką. Čia visi patogumai. Nesunku išskalbti, numaudyti. Nereikėtų bėgti į tavo trobelę pakalnėn su lėkšte sriubos. Ypač žiemą, kai kelias – užpustytas."
"Man negaila lėkštės sriubos ar gabalo kugelio, – mintimis dalijasi D. Žukovskienė. – Niekuomet negaminu valgio tik dviem žmonėms. Nemoku. Tai kodėl nepasidalijus su kaimynais, kurie patys nepajėgia pasigaminti?"
Jos vyras taip pat neskaičiuoja dėl kaimynų sugaišto laiko. Kartais rytą nuveža pas gydytoją. O grįžta tik vakare. Ypač, jeigu tenka laukti pas kardiologą. Nuveža ne tik į Kelmę, bet ir į Užventį, Šiaulius, Klaipėdą. Kantriai laukia, kol atliks visus tyrimus, pakonsultuos, kad galėtų parvežti namo. Net palydi į gydytojo kabinetą tarsi būtų tikras sūnus.
Porą kartų Vladas Žukovskis poniai Joanai yra išgelbėjęs ir gyvybę. Vežė į ligoninę. Pakeliui moteris pradėjo merdėti. Kaimynas gaivino, darė širdies masažą, kvietė greitąją pagalbą.
Kitąsyk kaimynė pradėjo merdėti parvežant iš ligoninės. Neprivažiavus pusiaukelės į namus, medikai ligonę turėjo vežtis atgal.
Gerus darbus daro be jokio atlygio. Kaimynai sumoka tik už sunaudotą kurą. Savo laiko neskaičiuoja. Norint paguldyti žmogų į slaugos skyrių reikia sutvarkyti daug dokumentų, atlikti įvairiausių formalumų, gaišti po kelias dienas.
Vanduo ir malkos – bejėgiui
Šiuo metu ponas Vladas rūpinasi, kad kaimynas Pranas Tautkevičius patektų į senelių namus, nes vienas jau nepajėgia gyventi. Vežė į seniūniją, pasirūpino, kad būtų įrašytas į eilę. Norint patekti į socialinės globos namus, kartais reikia laukti ir metus.
Kelmėje, maždaug už 40 kilometrų, gyvenanti Prano sesuo Jadvyga Šimkienė sako kasdien nepajėgtų prilakstyti pas brolį. Neleistų nei amžius, nei sveikata, nei pajamos. Ji pasakoja, jog su savotiško charakterio broliu reikia daug kantrybės. Jis nemėgsta važinėti pas medikus, dažniausia pats gydosi žolelėmis. Jei reikia persišviesti plaučius ar išsitirti kraują, tenka ilgai prašyti. "Ko tu, Praneli bijai? Juk daug kartų esi ir nusibrozdinęs ir susižalojęs. Iškentei skausmą. O čia tik bakstels plona adatėle – ir viskas", – kaimynas Vladas moka jį įtikinti. Turi kantrybės po kelis kartus vežioti į Kelmę, kad nusipirktų telefoną, paskui įsigytų tinkamą planą, išmokė kaip naudotis mobiliuoju telefonu.
Praėjusią žiemą išseko Prano šulinys. Žukovskiai nešė jam vandenį. Prašė seniūno, kad nuvalytų užpustytą kiemą. Seniūnas tuoj pat atsiliepė į prašymą.
Kaimynai Pranui parūpina ir maisto. Jei negaluoja, atneša į trobą malkų. Pasirūpino, kad gautų slaugos pašalpą. Bet už savo paslaugas neima iš kaimyno pinigų. Sako: "Praneli, netaupyk. Pats pasilepink. Nusipirk ką nors skaniau pavalgyti."
Anksčiau V. Žukovskis vežiodavo ir kitą kaimynę, kuri jau apleido šį pasaulį.
Dažnai jo pagalbos paprašo ir našlys dešimties vaikų tėvas. Reikia nuvežti sergančius vaikus pas gydytojus. Reikia nupirkti maisto. Pasiimti maisto paketus. Suruošti mokyklai. Ponas Vladas kantriai padeda sutvarkyti visus našlio šeimos reikalus. 24 metų senumo jo automobilis rieda ir rieda. Sugenda, pasiremontuoja – ir vėl važiuoja.
O apie savo globojamus kaimynus ponas Vladas atsiliepia tik pagarbiai: "Nors jie – neturtingi, bet garbingi. Visuomet atsilygina už išdegintą kurą".
Tiek nuoširdžiajam samariečiui ir pakanka. Nors ir paties šeima nepertekusi. Kartais laukiant pensijos tenka ir kruopų pavalgyti. Taupydamas malkoms, kartais prašo, kad miškų kirtėjai atiduotų šakas.
Anksti netekęs tėvų ponas Vladas pats skynėsi kelią per gyvenimą. Matė vargo, gal todėl ir kitus atjaučia.
Kaimynas – visuomet šalia. Dėkoju Dievui, kad tokį žmogų kaimas turi.