
Naujausios
Intensyvūs darbai
Po restauruojamus Venclauskių namus palydi "Aušros" muziejaus direktorius Raimundas Balza.
"Atkursime autentišką pastato spalvą – pilkšvai baltą. Bus dar keletas atspalvių, kad būtų paryškinti architektūriniai elementai. Aplink langus bus truputį tamsesnė spalva ir cokolis bus tamsesnis. Namo spalvą radome pagal tyrimus, tokią ją ir atkūrinėjame. Šiauliečiai šį pastatą vadindavo Baltaisiais rūmais", – sako R. Balza.
Intensyvus darbas vyksta ir viduje, ir lauke. Visą sklypą įrėmino tvora. Buvusi galinė metalinė tvora atstatyta tokiu pat motyvu, kaip ir pastato priekyje, prie Vytauto gatvės.
Sodelyje formuojami takai, bus įrengta žaidimo aikštelė vaikams, sūpynės, žaidimo šachmatais staliukas, skulptūrinės kompozicijos. Sode išsaugotos keturios senosios Venclauskių obelys.
Pastatas pritaikomas neįgaliesiems, įrengiamas pandusas, liftas, sanitariniai mazgai, vykdomi aukšti priešgaisrinės sistemos reikalavimai.
Viduje dirba ir statybininkai, ir restauratoriai.
"Darbų metu paaiškėjo, kad sieninės tapybos ornamentų yra ir mansardoje, ir rūsyje, ko mes visai nesitikėjome. Ieškome papildomo finansavimo, nes pagal pirminę programą tai nebuvo numatyta", – sako R. Balza.
Rūsyje aptikta ir pieštuku ant sienų kaligrafiškai užrašytų rusiškų eilėraščių, sunkiai įskaitomų įrašų. Pokariu Venclauskių namuose veikė NKVD būstinė.
Restauratoriai Venclauskių name dirba jau metus. Vasarą darbai suintensyvės: plušės šešiese.
Kruopštus restauratorių triūsas padeda atskleisti, kaip gausiai ir ryškiai buvo dekoruotos, tapytos sienos. Itin spalvingas ir raštais puošnus pirmasis aukštas, laiptinė.
Interjero spalvos intensyvios, dominuoja žalia, mėlyna, bordo, raudona. Sienas puošia tulpės, bijūnai, rožės, našlaitės.
Pirmojo aukšto dekoras bus atkurtas toks, koks buvo gyvenant Venclauskiams. Eksponatu taps ir aptiktas autentiškas tarpukarinis radiatorius.
Restauruojant pastatą, atverti laiptai į rūsį. Iš rūsyje buvusios virtuvės į svetainę buvo paduodamas maistas.
Šiaulių miesto garbės pilietės Gražbylės Venclauskaitės (1912–2017) kambarys, kuriame užaugo, – vienas gražiausių name, išmargintas gėlėmis.
Žaliasis kambarys – advokato Kazimiero Venclauskio priimamasis, čia ateidavo interesantai. Iš jo durys veda į kitą kabinetą, į jį patekdavo rinktiniai piliečiai. Toliau – itin gausus sienų raštais advokato miegamasis. Šalia – ir žmonos Stanislavos Venclauskienės miegamasis.
Intensyviai dekoruota ir visa namo laiptinė, išdailinta gėlių motyvų vertikaliomis girliandomis.
"Labai įdomu: mūsų restauravimo proceso vadovė sakė, kad rado panašiai ištapytą butą Kaune, galbūt išaiškės dekoruotojų autorystė", – sako R. Balza.
Antrojo aukšto sienose bus palikti zondai – ištisas dekoras nebus atkūrinėjamas. Į savo vietą grįš restauravimo metu aptikta vertybė – originalios dvivėrės durys.
Balkone-terasoje bus pastatyti lauko baldai, žydės gėlynai, bus galima pasėdėti ir mėgautis vaizdu į sodelį.
Restauruojant pastatą paaiškėjo, kaip kito patalpų išplanavimas: pertvaros ir statytos, ir griautos. Dabar atkurtas senasis išplanavimas. Trijose kambariuose išsaugotos autentiškos grindys.
Išsami istorija
Restauravus Venclauskių namus, bus įrengta XX amžiaus pirmos pusės Šiaulių miesto istorijos ekspozicija. Numatyta, kad ji veiks rūsyje, pirmame ir antrame pastato aukštuose.
Muziejuje Šiaulių istorija bus pasakojama per Venclauskių šeimos gyvenimą: "Jie bendravo su labai daug žmonių, veikla labai plati. Tai – viena iš šeimų, kuri suformavo tokius Šiaulius, kokius žinome tarpukariu."
Stanislava Jakševičiūtė-Venclauskienė (gimė 1874 metais Šiauliuose, mirė 1958 metais Vaterburyje, JAV) – pirmoji profesionali lietuvių aktorė, režisierė, visuomenės ir kultūros veikėja, užaugino ir išauklėjo per šimtą našlaičių ir beglobių vaikų.
Kazimieras Venclauskis (gimė 1880 metais Juodeikiuose, Plungės valsčiuje, mirė 1940 metais Šiauliuose) – teisininkas, advokatas, Lietuvos socialdemokratų partijos ir visuomenės veikėjas, mecenatas, rėmęs kultūrą, spaudos leidybą, moksleivius, labdaros organizacijas.
Venclauskių šeimos daiktų likę nedaug. Muziejus turi keletą suvenyrų, asmeninių daiktų, nuotraukų, apdovanojimų, bet gausa negali pasigirti.
Pirmiausia lankytojai bus kviečiami į Venclauskio pirmąjį ir antrąjį darbo kabinetus, ten planuojama pristatyti miesto istoriją.
Buvusiame advokato miegamajame ekspozicija pasakos apie kultūrinę veiklą, teatrą, pirmojo spektaklio pastatymą. Motinystės temai bus skirtas Venclauskienės miegamasis.
Didžiojoje pirmojo aukšto salėje vyks edukaciniai užsiėmimai, bus poilsio kampelis.
Svetainėje planuojama pristatyti tarpukario visuomeninių organizacijų pasiekimus.
Iš pirmo aukšto lankytojai leisis į rūsį, čia iš augintinių istorijų skleisis gyvybės medis. Planuojama, kad rūsys bus skirtas ir sovietų, nacių okupacijų, žydų gelbėjimo temoms.
Antrajame pastato aukšte tarpukariu veikė Danijos konsulatas. Čia bus pristatyti tarpukario Šiaulių pasiekimai įvairiose srityse: architektūros, pramonės, verslo. Sukaupti eksponatai atskleis, kaip miestas gyveno, kuo buvo išskirtinis, koks buvo Šiaulių aukso amžius – klestėjimo laikotarpis ketvirtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje.
Antrame aukšte veiks ir skaitykla.
Mansardoje bus įrengti muziejininkų kabinetai ir saugyklos.
Ypatingas namas
R. Balza trumpai pristato išskirtinę namo istoriją. Gyvenamasis namas Venclauskių šeimai, suprojektuotas Karolio Reisono, statytas 1926 metais.
Pastatas – ryškus tarpukario modernizmo architektūros objektas, įtrauktas į Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą.
Venclauskių šeimos poreikiams pakako pirmojo aukšto. Du viršutinius aukštus nuomojo: antrą – Danijos konsulatui, trečią, mansardinį, gyventojams.
Rūsyje buvo skalbykla, virtuvė, pagalbinės patalpos. Kai šeimoje atsirado ženkliai daugiau augintinių, teko cokoliniame aukšte įrengti atskirus kambarėlius. Gražbylė savo kambarį turėjo pirmame aukšte, o vyresnė sesuo Danutė gyveno su globotiniais rūsyje, turėjo individualų kambarį.
Namas buvo pastatytas ant Jakševičių žemės, sklypas baigėsi ties Stoties gatve. Jų žemėje buvo pastatyta ir Šv. Jurgio bažnyčia. Venclauskių namo sodas apimdavo visą dabartinės "Juventos" progimnazijos stadiono teritoriją.
"K. Venclauskis prisiminimuose rašo, kad dirbdamas išeidavo pakvėpuoti grynu oru, pasivaikščioti po savo sklypą, apeidavo parko sodą, sklypas buvo didžiulis", – sako R. Balza.
1940 metų vasario 24 dieną K. Venclauskis miršta. Tų pačių metų birželio 15 dieną Lietuvą okupuoja sovietai. Pirmosios sovietinės okupacijos ir nacių okupacijos metais namą šeimai pavyko išsaugoti.
1944 metais, artėjant antrajai sovietinei okupacijai, S. Venclauskienė su dukra Danute pasitraukia į Vokietiją, iš ten emigruoja į JAV. Gražbylė tuo metu jau buvo susituokusi, name negyveno, jai teko susirasti butą.
Namą sovietinės valdžios nurodymu užėmė NKVD būstinė. Represinė struktūra čia funkcionuoja maždaug iki 1954–1955 metų. Rūsyje spėja, R. Balza, buvo įrengtos laikino sulaikymo kameros.
Vėliau pastatas atiduotas Šiaulių "Aušros" muziejui, įrengtos pirmosios ekspozicijos. Pastatas visą laiką esti "Aušros" muziejaus padaliniu. 1991 metais Gražbylė ir Danutė Venclauskaitės namą dovanojo – su sąlyga, kad jame bus įsikūręs Šiaulių "Aušros" muziejus.
"Graži svajonė, persakyta Gražbylės, kad K. Venclauskis visada svajojo pastatyti muziejui pastatą, buvo pradėjęs rinkti pinigus, įkūręs fondą. Venclauskiai visada rėmė "Aušros" muziejų, buvo jo globėjai tarpukariu. Gražbylė sakė: išpildau tėvo valią, jei tėvas nepastatė muziejaus, namą dovanoju muziejui", – sako R. Balza.
Kada bus atverta ekspozicija lankytojams, pasak direktoriaus, priklauso nuo daug faktorių – statybininkų, restauratorių darbo. Svajonė – lankytojus pakviesti kitų metų gegužės mėnesį.
Kiti darbai
Nuo liepos 1 dienos ekspozicijos lankymas nutraukiamas ir Aušros alėjoje esančiame muziejaus padalinyje – Edukacijos centre.
"Šiuo metu vyksta rangos darbų konkursas, tikimės, kad liepos 1 dieną pastatą perdavinėsime statybininkams, kurie imsis renovacijos", – sako R. Balza.
Edukacijos centro pastatas, pasak direktoriaus, remonto nėra matęs nuo tarpukario laikų. Darbams atlikti prireiks maždaug dvejų metų.
Sutvarkytame pastate veiks atvirų saugyklų ekspozicija, joje bus pristatomi per 96 metus muziejaus sukaupti turtai. Daug dėmesio ir vietos bus skirta edukacinei veiklai. Numatyta parodinė erdvė, konferencijų salė.
Palėpėje įsikurs darbuotojų kabinetai, saugyklos.
Pastatas bus pritaikytas neįgaliesiems.
Pasak R. Balzos, tai – dar ne visi numatyti darbai. Ateities planuose – apšiltinti Dviračių muziejaus pastatą, pakeisti stogą bei Chaimo Frenkelio vilos palėpę pritaikyti parodinei salei.