
Naujausios
Lyg Baltijos kelyje
Dar gerokai prieš 9 valandą prie Pabalių turgaus pradėjo rinktis prekiautojai. Jų rankose plakatai: "Mero rinkimų programa – melas", "Kam palanki Šiaulių miesto administracija?", "Miesto gėda A. Bartulis, o ne Pabalių turgus", "Bartuli, pabusk, miestas ne tavo nuosavybė".
Į akciją gyva grandine apjuosti Pabalių turgų sukvietusi Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos Šiaulių skyriaus pirmininkė Valdonė Janulienė sakė, kad per 15 vadovavimo skyriui metų teko bendrauti ne su vienu Šiaulių meru, bet bendros kalbos nerandama tik su dabartiniu.
"Vakar meras savo feisbuko paskyroje išplatino pranešimą, kad mes pavėlavome 17 metų. Teisingai, turgus 2002 metais buvo įtrauktas į privatizuojamų objektų sąrašą, bet meras pamiršo, kad 2013 metų spalio mėnesį buvo išbrauktas iš privatizuojamų sąrašo. Ir visiškai nepagalvojama apie žmogų, vieniems tai vienintelė darbo vieta, kiti prekiaudami prisiduria prie pensijos ar neįgalumo pašalpos", – sakė V. Janulienė.
Kitas asociacijos narys Daimondas Ovsiukas pasakojo iš Prezidentūros užvakar sulaukęs atsakymo, kuriame rašoma, jog Savivaldybė turi ginti savo piliečius, kad jie neprarastų darbo vietų.
"Savivaldybė mums nieko konkretaus nepasako, tik ramina, kad turgus išliks, bet visi puikiai žinom, kas įvyksta po privatizacijos – sukeliamos kainos, ir verslas žlunga", – sakė D. Ovsiukas.
Smulkusis verslininkas Martynas Rešeliauskas akcentavo, kad Pabalių turgus pelningas jau 10 metų, daugelis šiauliečių, ir ne tik, čia pradeda savo verslą, perka turguje ne tik miesto, bet ir rajono bei apskrities gyventojai, Šiauliuose dirbantys baltarusiai ir ukrainiečiai, šeštadieniais atvyksta nemažai latvių.
"Mums sako: persikelsite kitur. Norėčiau paklausti, į kokius kitus prekybinius plotus galėtų persikelti sendaikčių, autodetalių, padangų, įrankių ir kitų specifinio pobūdžio prekių pardavėjai? Dalis nutrauks savo veiklą, padaugės socialinių pašalpų prašytojų, kiti emigruos. Ar tai nebus didesnė žala miestui?" – retoriškai klausė M. Rešeliauskas.
Prekiautojas pasakojo prieš kelias dienas dalyvavęs susitikime su Savivaldybės atstovais ir sakė pasigedęs empatijos. Vyras tikisi, kad gal protesto akcija atkreips mero, Administracijos direktoriaus ir Tarybos narių dėmesį.
Lygiai devintą valandą turgaus prekiautojai ir juos palaikyti atvykę šiauliečiai išsirikiavo į gyvą grandinę palei Pabalių turgų. Vieni kitus ragino susikibti rankomis: "Parodykime, kad esame vieningi!"
Judria Serbentų gatve važiuojantys automobiliai lėtino greitį smalsaudami, kas vyksta prie turgaus, kiti garso signalais reiškė palaikymą protestuotojams.
Dalis nutrauks savo veiklą, padaugės socialinių pašalpų prašytojų, kiti emigruos. Ar tai nebus didesnė žala miestui?
Politikai – tik iš opozicijos
Protesto akcija 10 valandą pratęsta P. Višinskio gatvėje prie Šiaulių universiteto rūmų. Tokią vietą akcijai paskyrė Savivaldybė. Toliau nuo Savivaldybės pastato, kur 11 valandą rinkosi Tarybos nariai.
Į akciją atvyko keturi Šiaulių miesto tarybos nariai iš opozicijos: socialdemokratas Edvardas Žakaris, Darbo partijos nariai Marijus Velička ir Danguolė Martinkienė bei frakcijos "Už Šiaulius" narys Juozas Pabrėža. Visi kaip vienas tikino, kad Tarybos posėdyje balsuos prieš sprendimą parduoti Pabalių turgaus akcijas, priklausančias Savivaldybei.
"Mano argumentai – tai žmonių darbo vietos, surenkami mokesčiai. Kaip Savivaldybės vadovai pamiršo, kad turguje prekiaujantys žmonės iš dalies ir jiems moka atlyginimą? Turgus per pirmą pusmetį davė 37 tūkstančius eurų pelno, už metus bus 60–70 tūkstančių pelno, tai kur pažadas neprivatizuoti pelningų įmonių?" – klausė E. Žakaris.
J. Pabrėža sakė, kad jam keistas toks skubotas ir neapgalvotas sprendimas parduoti akcijas: "Mes, politikai, sakom, kad pirmoje vietoje yra žmogus, kad jis savo mieste turi turėti darbo vietą, o šiuo sprendimu išmušamas pagrindas iš po kojų 500 žmonių."
M. Velička įsitikinęs, kad turgus turi išlikti toks, koks yra, nes pakėlus prekybinio ploto kainas, kiltų prekių kainos ir turgus nebebūtų konkurencingas prekybos centrams.
"Šiandien turgus veikia pelningai, ir neturiu nė vieno argumento, kodėl jį reikėtų parduoti. Jei būtų nuostolingas, galbūt galėtume kalbėti apie investuotojo pritraukimą, kaip tai daro Klaipėda, bet ne apie pardavimą. Jau dabar yra pridaryta teisinių klaidų, kurios mums galbūt leis užkirsti kelią to sprendimo priėmimui", – žadėjo M. Velička.
"Per vėlu grįžti į darbo rinką"
V. Janulienė susirinkusiems priminė, kad kreipimąsi į Tarybos narius pasirašė 459 turgaus prekiautojai ir beveik trys tūkstančiai pirkėjų.
"Meras, ateidamas į valdžią savo rinkimų programoje žadėjo, kad nė vienas pelningai dirbantis objektas nebus privatizuojamas. Praėjo keli mėnesiai, ir ką mes matom? Pasirodo, Savivaldybė negali užsiimti verslu. Bet ar Savivaldybė užsiima verslu? Savivaldybė teikia paslaugą, tai yra nuomoja Savivaldybei priklausantį turtą, kaip ir daugelį kitų objektų. Esame tie patys mokesčių mokėtojai, perkame verslo liudijimus, susimokame už darbo vietas, išsilaikome patys ir dar uždirbame savivaldybei. Ar dėl to mes šiandien turime būti parduoti?" – kalbėjo smulkiųjų verlininkų ir prekiautojų atstovė.
Rita Biliūnienė pasakojo Pabalių turguje dirbanti daugiau nei 20 metų, kaip ir daugelis kitų prekybininkų.
"Man 52 metai. Pagal savo specialybę į darbo rinką grįžti jau per vėlu. Nelikus turgaus, tapsime Užimtumo tarnybos klientais, socialinių pašalpų gavėjais", – sakė moteris.
R. Biliūnienė priminė, kad 2017–2019 metais Pabalių turguje atlikta nemažai renovacijos darbų, įsigyta teritorijos priežiūros technikos, vaizdo kamerų.
"Tai gardus kąsnelis būsimam pirkėjui, bet jūs nueikite į "Senojo dvaro" turgavietę ir pamatysite ištuštėjusias patalpas, savininkas kainas taip pakėlė, kad perkiaujančiųjų sumažėjo vos ne 10 kartų. Tas pats ir su kita naujai pastatyta turgaviete, nes labai didelės nuomos kainos", – sakė R. Biliūnienė.
Pasak prekiautojos, didesnė nuomos kaina – didesnė prekės kaina, ir taip pažeidžiami ne tik prekybininkų, bet ir pirkėjų interesai.
"Mūsų klientai, mažesnes pajamas gaunantys, socialiai pažeidžiami žmonės. Ar rūpinimasis socialiai pažeidžiamais žmonėmis ne savivaldos reikalas? Argumentas, kad išlaikydama turgų Savivaldybė pažeidžia įstatymus, skamba demagogiškai, nes taip išeina, kad įstatymus pažeidinėja ir Vilniaus, Kauno, Raseinių savivaldybės. Pastaroji turgui atnaujinti net yra gavusi daugiau kaip milijoną eurų europinių lėšų, dar tiek pat skirs Vyriausybė", – pavyzdį pateikė R. Biliūnienė.
Po karštų kalbų protestuotojų būryje pasigirdo raginimas keliauti prie Savivaldybės, tačiau akcijos organizatoriai pradėjo raminti įsiaudrinusius.
"Mojuodami kumščiais nieko nepasieksime, tik baudų gausime", – sakė M. Rešeliauskas.
Nuspręsta, kad į Tarybos posėdį keliaus tik keletas protestuotojų.

