
Naujausios
Ministro darbotvarkė gauta tik po ilgų paieškų
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga kartu su Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininke, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos nare Asta Kubiliene pirmiausia Joniškio rajone užsuko į Gataučių seniūniją, apžiūrėjo vietos ambulatoriją ir susitiko su gyventojais.
Susitikimuose Gataučiuose ir Joniškyje dalyvavo ir Seimo nario posto siekianti Valstiečių ir žaliųjų sąjungos iškelta kandidatė Rūta Janutienė. Ministras apie rinkimus nei Valstiečių ir žaliųjų sąjungą nieko nekalbėjo.
Į „Šiaulių krašto“ klausimą, kodėl Sveikatos apsaugos ministerijos tinklapyje nėra įkeltos ministro ketvirtadienio darbotvarkės, lyg vizitas į Joniškį būtų slepiamas, atsakė, kad turbūt sekeretoriato darbuotojai nespėjo.
Kai to paties žurnalistė pasiteiravo ministerijoje, darbuotojos ėmė siuntinėti nuo vieno specialisto pas kitą, kol galiausiai ministro patarėja Lina Bušinskaitė–Šriubėnė paprašė atsiųsti klausimus raštu. Į juos tą patį vakarą prieš darbo pabaigą atsiuntė atsakymą: „Tai vienas iš daugelio ministro A. Verygos vizitų po Lietuvą, kuomet jis lanko gydymo įstaigas, bendrauja su medikų ir pacientų bendruomenėmis, miestų ir miestelių vadovais. Vizitas į Joniškį – ne išimtis. Tokie vizitai į regionus vyksta nuolat, ministras juose lankosi nuo savo darbo pradžios SAM, kai kurie regionai aplankyti ir ne po vieną kartą."
Prie komentaro ji pridėjo ir darbotvarkę, kurioje nurodyta, kad ministras lankysis Gataučių ambulatorijoje, susitiks su seniūnijos gyventojais, aplankys Joniškio ligoninę, polikliniką, psichikos sveikatos centrą, greitosios medicinos pagalbos stotį, privačias medicinos įstaigas, o pabaigoje susitiks prie arbatos puodelio „Žilvino“ pramogų centre.
Vakare po vizito pats ministras A. Veryga facebooke savo profilyje viešai atsiprašė: „Apgailestauju, kad dėl sekretoriato klaidos ir aplaidumo šios dienos darbotvarkė ne iškart buvo patalpinta SAM interneto svetainėje. Užtikrinu, kad niekas nieko nebandė nuslėpti ar manęs paslėpti“. Darbotvarkė iki darbo pabaigos taip ir neatsirado, bet vėliau jau buvo įdėta.
Apie vizitą sužinojo tik iš skelbimo spaudoje
Rajone ne visur, kur numatyta, ministras spėjo užsukti, o kai kurie sveikatos įstaigų vadovai teigė apie vizitą sužinoję tik iš skelbimo vietos spaudoje, kur buvo minimas susitikimas „Žilvine“. Joniškio ligoninės vyriausiasis gydytojas Edmundas Baltakis tą pačią dieną dalyvavo Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos tarybos posėdyje Žagarėje.
Pasak jo, ministras apie tai tikrai žinojo, nes pats išrašė leidimus kitiems keliems ligoninių vadovams, turėjusiems ten vykti. „Ministras, žinoma, gali atvažiuoti į ligoninę apžiūrėti, bet keista, kad neinformuoja nei rajono, nei įstaigų vadovų“, – stebėjosi E. Baltakis.
Skambučių iš Joniškio sulaukęs Seimo Etikos ir procedūrų komisijos narys Antanas Matulas mano, kad tokia išvyka nėra derama priežastis praleisti vykusį plenarinį Seimo posėdį, ypač – Seimo narei Astai Kubilienei.
Tuščias koridorius, operacinė užrakinta
Jokių naujienų ministras Aurelijus Veryga į Joniškį neatvežė. Gyventojus labiausiai domino, koks Joniškio ligoninės likimas.
Ministras atsakė, kad ministerija ligoninių neuždarinėja, o dėl tų skyrių, kurių jau nebėra, sprendimus priėmė rajono taryba. Jis paminėjo ką tik ligoninėje radęs tuščią reanimacijos skyrių, operacinę užrakintą, o poliklinikoje buvę tušti koridoriai. Tai esą byloja viena – kad paslaugos neteikiamos, nėra žmonių.
Ministras, kaip ir prieš pusantrų metų viešėdamas Joniškio rajone, pabrėžė, kad turi būti stiprinama pirminės sveikatos priežiūros sistemos grandis. Pacientai daugelį paslaugų turi gauti Pirminės sveikatos priežiūros centruose, kad su lėtinių ligų paūmėjimais nebūtų guldomi į ligonines. Lietuvoje skirtinguose rajonuose tokių asmenų į jas patenka nuo 9 iki maždaug 50 procentų. Joniškio ligoninėje, ministro teigimu, guldomi 33 procentai tokių ligonių, tad rezultatas nėra geras.
Ministras A. Veryga sakė, kad ligoninės kartais „gudrauja“, nes lėšas gauna už išgydytus pacientus. Taip į Vaikų ligų skyrius suvežami vaikai, kuriems akivaizdžiai reikia ne medicininės, bet socialinės pagalbos.
„Jei guli vienas ligonis skyriuje, iš tų lėšų už vieną asmenį reikia išlaikyti visą personalą, – aiškino ministras. – Bandžiau kelių rajonų merus susodinti kalbėtis dėl bendro ligoninių valdymo, bet jie tarpusavyje susipešė ir nieko neišėjo.“
Siūlė gyventojams užsidirbti iš pavėžėjimo
Tuo tarpu, Seimo narė Asta Kubilienė sakė, kad jau paruoštas įstatymų paketas rudens sesijai, kurį priėmus keistųsi ligoninių priklausomybė – nuo vienintelio steigėjo rajono savivaldybės būtų pereita prie kelių dalininkų – savivaldybės ir ministerijos arba dar ir universiteto, jei gydymo įstaiga universitetinė.
Gyventojai skundėsi pabrangusiais arba netinkamais jiems skiriamais vaistais, kad pas šeimos gydytoją talonėlio tenka laukti savaitę, kad į Šiaulių ligoninę nuvežtam žmogui nebėra kaip grįžti į namus vakare, jei įvertinus būklę, trumpam suteikus pagalbą jis išleidžiamas.
A. Veryga vėl tvirtino, kad savivaldybė turėtų rūpintis tokių ligonių pavėžėjimu. Galima sudaryti sutartis su pavežėjimo firmomis, kurių yra daug ir įvairių, joms už paslaugą apmokant iš rajono biudžeto. Taip pat, anot ministro, pavėžėti galėtų ir kai kurie gyventojai, taip legaliai prisidurdami pragyvenimui ar susikurdami sau darbo vietą.