
Naujausios
Apie pirmąją lietuvių pergalę pasakoja knyga, filmas ir nuotraukos
Unikalaus krepšinio muziejaus Joniškyje įkūrėjas Leonas Karaliūnas penktadienį Šiaulių universiteto bibliotekoje šiauliečiams pristatė savo knygą, dokumentinį filmą ir fotografijų parodą apie antrąjį Europos krepšinio čempionatą, vykusį 1937 metais Rygoje (Latvija). Jame Lietuvos vyrų rinktinė pirmą kartą tapo čempione.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Faktai, skaičiai, rungtynių rezultatai, emocijos, straipsnių ištraukos ir net amžininkų prisiminimai sugulė į L. Karaliūno knygą „Pirmieji čempionai“. Vėliau pagal knygą buvo sukurtas ir dokumentinis valandos trukmės filmas. Jo režisierius ir scenarijaus autorius – L. Karaliūnas, operatorius ir montažo autorius – joniškietis Ričardas Norkus.
L. Karaliūnas pasakojo, jog filmas buvo sukurtas per tris su puse mėnesio, paskutinėmis dienomis dirbta po 10–12 valandų, kad būtų spėta iki jubiliejaus – 80 metų, kai Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė pirmą kartą tapo Europos čempione. Filmą įgarsino Joniškio garbės pilietis, žurnalistas, diktorius Juozas Šalkauskas.
„Seniai brandinau mintį padaryti šį filmą. Man ir prodiuserius siuntė, ir režisierius atsirado. Susirašinėjom pusę metų, bet kaip nerasdavo laiko atvažiuot į Joniškį, taip nerasdavo. Galiausiai prodiuserė pasakė, kad tai nebus įdomu žmonėms. Mane taip įsiutino, sakau, aš pats padarysiu. Juokais pasakiau, bet neliko kas daryti. Sausio 1 dieną, per savo gimtadienį, pradėjau rašyti scenarijų. Taigi, šis filmas gimė iš principo“, – šypsodamasis filmo gimimo istoriją dėstė L. Karaliūnas.
Ieškodamas operatoriaus, krepšinio muziejaus įkūrėjas atkreipė dėmesį į R. Norkaus sukurtą filmuką apie Joniškio „Saulės“ gimnazijos jubiliejų. „Kokio dar geresnio operatoriaus bereikia? Ir tikrai neapsirikau. Tai – labai talentingas žmogus“, – gerų žodžių operatoriui negailėjo L. Karaliūnas.
Filmą L. Karaliūnas kūrė savo lėšomis, rėmėjų neprašė, nes jie jau buvo parėmę knygos „Pirmieji čempionai“ leidimą.
Kurdamas filmą L. Karaliūnas bendradarbiavo su Latvijos krepšinio istorijos žinovais, entuziastais, kurie padėjo rasti reikiamos medžiagos. Kai ką teko pirkti iš Latvijos archyvų, kai ką – iš Lietuvos. Kai kurių eksponatų, medžiagos pasisekė gauti dovanai.
L. Karaliūnas atrado ir pakalbino žmones, kuriems tuo metu buvo 7–8 metai, bet jie prisimena krepšininkų pergalę, jų sutikimą Joniškio ar Šiaulių geležinkelio stotyse.
Nuvyko joniškietis ir į tą pastatą Rygoje, kuriame vyko Europos čempionatas. Prieš 80 metų tai buvo sporto rūmai, o dabar ten veikia dažų fabrikas. Įmonės vadovas įsileido į vidų ir aprodė salę, kurioje kažkada triumfavo lietuviai.
Yra išlikę nemažai nuotraukų ir filmuotos medžiagos iš paties čempionato ir krepšininkų sutikimo Joniškio, Šiaulių, Kauno geležinkelio stotyse, iš priėmimo pas Prezidentą Antaną Smetoną. L. Karaliūnui pavyko surinkti ir nemažai straipsnių iš tų metų spaudos, kur rašoma apie Europos krepšinio „meisterius“. Visa tai buvo panaudota rašant knygą ir kuriant filmą.
Filme rodomi netoli Rygos esančiame etnografiniame muziejuje augantys beržai. Nedaugeliui žinoma, kad juos sodino antrojo Europos krepšinio čempionato dalyviai. L. Karaliūnas davė užduotį latviams, kad jie surastų tą vietą, ir jie rado. Tiksliai nežinoma, nėra išlikę duomenų, kurį medį, kuri rinktinė sodino, tačiau L. Karaliūnas vos atvykęs į muziejų išsirinko storiausią beržą – juk čempionų medis turi būti stipriausias – ir apjuosė jį trispalviu šaliku.
Antrajame Europos čempionate varžėsi tik aštuonios rinktinės. Netrūko azarto, aistrų ir net ginčų. Egipto rinktinė buvo nepatenkinta teisėjų sprendimais vienose rungtynėse ir nusprendė pasitraukti iš čempionato dar jam nesibaigus.
Nedaug trūko, kad lietuviai būtų pralaimėję lemiamą kovą dėl aukso medalių, laimei, paskutiniai varžovų baudos metimai buvo netaiklūs.
L. Karaliūnui pavyko atrasti ir daugiau įdomių, keistų ir net juokingų čempionato detalių. Pavyzdžiui, turbūt nedaugeliui žinoma, kad likus maždaug metams iki Europos čempionato, 1937 metais, Lietuvos rinktinė sužaidė draugiškas rungtynes su Latvijos rinktine, 1935 metų Europos čempionato Ženevoje (Šveicarija) nugalėtoja, ir nusileido jai daugiau nei 90 taškų. Po triuškinamo pralaimėjimo lietuviai pasikvietė patyrusių lietuvių krepšininkų iš JAV ir subūrė tokią stiprią komandą, kuri čempionate nušluostė nosis visiems varžovams.
Filmas jau buvo pristatytas Rygoje, bus rodomas kituose Lietuvos miestuose. Kartu keliauja ir paroda, kurioje – apie 60 fotografijų. Jose užfiksuotas čempionato atidarymas, rungtynių akimirkos, lietuvių krepšininkų triumfas, įspūdingos čempionų sutiktuvės Lietuvoje.
„Ačiū Dievui, kad yra tokių žmonių, kurie neleidžia pamiršti istorijos“, – sveikindamas L. Karaliūną sakė „Šiaulių“ treneris, Europos čempionas Antanas Sireika.
Pasak A. Sireikos, krepšinio dėka Lietuva tapo žinoma pasaulyje, užsieniečiai gali net nebūti girdėję Lietuvos pavadinimo, gali nežinoti, kur ji yra, nepažinoti mūsų šalies vadovų, bet beveik visada žinos A. Sabonį ir tai, kad mes žaidžiam krepšinį.
„Kartais priekaištaujama, kad krepšiniui skiriama per daug pinigų, dėmesio, bet krepšininkai yra viso šito nusipelnę. Sako, neturime futbolo stadionų. Tai kodėl neturime? Bloga vadyba, nėra žmonių, kurie tai daro. O krepšinyje, vadinasi, visada buvo žmonių, kurie stūmė, darė, ir tai buvo pagrindas pergalėms“, – sakė L. Karaliūnas.
Asmeninės nuotr.
Krepšinio muziejaus Joniškyje įkūrėjas Leonas Karaliūnas į Šiaulių universiteto biblioteką atvežė fotografijų parodą „Pirmieji čempionai“ apie II Europos krepšinio čempionatą, kuriame Lietuvos rinktinė tapo nugalėtoja. Paroda veikia šią savaitę.
„Ačiū Dievui, kad yra tokių žmonių, kurie neleidžia pamiršti istorijos“, – spausdamas ranką Leonui Karaliūnui sakė „Šiaulių“ treneris, Europos čempionas Antanas Sireika. L. Karaliūnas A. Sireikai įteikė savo knygą „Pirmieji čempionai“.
Į parodą ir filmo pristatymą Leonas Karaliūnas atsivežė ir Europos čempionate 1937 metais lietuvių iškovotą aukso medalį. Tai – Joniškio krepšinio muziejaus eksponatas.