
Naujausios
Auksą sportininkai pelno spyriais
Neseniai Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE) vykusiame atvirajame G-1 kategorijos tekvondo čempionate šiauliečiai Klaudija Tvaronavičiūtė ir Benas Kazlauskas iškovojo aukso medalius. Pasikalbėti apie jaunųjų tekvondo sportininkų pasiekimus su treneriu Romualdu Montvidu ir jo auklėtiniais susitikome treniruotės metu.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Viena tarp vaikinų
Sporto salėje ant kilimų treniruojasi vaikai. Viena grupė – visai mažučių, gal penkiamečių mergaičių ir berniukų. Tolėliau apšilimą ir pratimus daro vyresnieji vaikai – trenerio Romualdo Montvido auklėtiniai. Kiek pavėlavusi į salę atskuba ir čempionė – neseniai šešioliktąjį gimtadienį atšventusi Klaudija Tvaronavičiūtė.
Ji – vienintelė mergina tarp R. Montvido auklėtinių. Tačiau, pasak sportininkės, tai nėra problema. Priešingai, treniruotės su vaikinais labiau užgrūdina: „Merginos kovoja subtiliau, berniukai fiziškai stipresni ir kovoja agresyviau.“
Klaudija sako, kad kitose pasaulio šalyse susidomėjimas tekvondo tarp mergaičių yra didesnis negu Lietuvoje. Todėl nenuostabu, kad šalyje jai nėra konkurenčių.
K. Tvaronavičiūtei, kovojančiai svorio kategorijoje iki 46 kilogramų, JAE čempionate burtai lėmė pirmajame etape susirungti su stipria kovotoja Bana Daraghmeh iš Jordanijos.
Su šia sportininke Klaudijai jau teko susikauti ankstesniame čempionate Turkijoje. Tada šiaulietė varžovę įveikė per antrąjį pratęsimą. Šį kartą užteko pagrindinio laiko. Klaudija nugalėjo 4:1
Antroje kovoje K. Tvaronavičiūtė 6:1 nugalėjo kazachę Nurilą Ubaidullajevą, o finale 11:4 kazachę Toizhan Kydyrbekovą.
Klaudija per pastaruosius porą metų jau yra laimėjusi keturiuose G-1 kategorijos čempionatuose.
Džiugina ir kitų auklėtinių pasiekimai
Ne mažiau svarbi ir trylikamečio šiauliečio Beno Kazlausko iškovota pergalė. Sportininkas neturėjo sau lygių svorio kategorijoje iki 45 kilogramų.
Šiaulietis pirmoje kovoje 15:3 sutriuškino šeimininkų atstovą Saeedą Jamalą, o pusfinalyje 6:2 įveikė baltarusį Danilą Žuravliovą. Finale Benas 3:2 įveikė baltarusį Danilą Paliakovą.
Beno brolis dvynys Matas rungtyniavo svorio kategorijoje iki 41 kilogramo. Treneris pasakojo, kad berniukas visai neseniai išsigydė rankos traumą ir nedegė noru dalyvauti čempionate. Vos ne paskutinę minutę apsisprendė kovoti.
Matas laimėjo kovą prieš šeimininkų atstovą Mohammedą Jamalą 16:7. Kovą su stipriu kovotoju kazachu Alimzhanu Dauletu treneris nutraukė, motyvuodamas, jog sveikata yra svarbiausia.
Šiaulietis Rimas Montvidas (iki 68 kg) čempionate iškovojo dvi pergales, tačiau suklupo pusfinalyje ir liko trečias.
Jaunių grupėje kovojo šiauliečiai Mantas Valčiukas ir Edgaras Abromavičius. Vaikinai apdovanojimų nepelnė. Visgi treneris pažymėjo, kad E. Abromavičius padarė pažangą.
Šiauliečiai broliai Andrius ir Aurimas Klemai startavo suaugusiųjų grupėje. Šešiolikmetis Aurimas Klemas galėjo dalyvauti jaunių grupėje, tačiau jam reikalingi reitingo taškai, norint dalyvauti pasaulio suaugusiųjų čempionate, kuris šiais metais vyks Rusijoje.
Tai buvo Aurimo debiutas tarp suaugusiųjų. Trenerio vertinimu, neblogas. Laimėta viena kova.
Šiauliams čempionate, į kurį suvažiavo apie 1000 sportininkų iš daugiau kaip 50 šalių, atstovavo sportininkai iš sporto mokyklos „Atžalynas“, Šiaulių sporto vidurinės mokyklos ir R. Montvido Šiaulių apskrities kovos menų centro.
Psichologija
Treneris R. Montvidas sako, kad siekiant užsibrėžtų tikslų, pergalių labai svarbi psichologija. Būna, kad sportininkai jaučiasi apatiški arba per daug pasitiki savo jėgomis. Todėl svarbu treniruoti ne tik kūną, bet ir dvasią, įkvėpti sportininką siekti pergalių.
Klaudija, Benas ir Matas sako, kad juos labiausiai įkvepia pergalės. Siekti gerų rezultatų skatina ir kelionės po visą pasaulį. Jaunieji sportininkai vardija šalis, kuriose jiems teko lankytis: Turkija, Ispanija, Graikija, Austrija, Vokietija, Švedija, JAE, Čekija...
Prieš čempionatą JAE sportininkams buvo surengta sporto stovykla, kurią finansavo vieno emyrato šeichas.
K. Tvaronavičiūtė mokosi Didždvario gimnazijos 9 klasėje. Mergina prisipažįsta, kad suderinti mokslą ir sportą sunku. Tenka ir korepetitorius samdyti, kad pasivytų bendraklasius.
Į karatė treniruotes pas trenerį R. Montvidą dar šešerių neturinčią Klaudiją atvedė tėtis, pats turintis juodąjį diržą. Vėliau treneris ėmė vesti tekvondo treniruotes. Į jas perėjo ir Klaudija. Mergina prisipažįsta, kad iš pradžių į treniruotes eidavo tik todėl, kad reikia. Kai pradėjo sektis, atsirado užsidegimas.
Dvynukus Beną ir Matą į treniruotes atlydėjo taip pat tėtis. Jie nuo pat pradžių lanko tekvondo. Ruošdamiesi varžyboms berniukai apmąsto, kaip kovos, svarsto, koks bus priešininkas. Kaip kovoja su jauduliu? „Kai pradedi apšilimą, jaudulys dingsta“, – rimtai sako Benas.
Olimpinė sporto šaka
Tekvondo yra vienintelė olimpinė dvikovos sporto šaka. Pasak R. Montvido, tai labai dinamiška sporto šaka, pasižyminti didele technikos įvairove, visi veiksmai atliekami kojomis, rankomis galima tik blokuoti smūgius.
Sportininkai kovoja apsirengę specialias liemenes su jutikliais. Jie fiksuoja kiekvieną smūgį. Vienas smūgis – vienas taškas.
Pasak trenerio, prieš Londono olimpines žaidynes Pasaulio tekvondo federacija paskaičiavo, jog pasaulyje yra apie 70 milijonų oficialiai užsiregistravusių tekvondo sportininkų.
„Didžiulė konkurencija. Todėl medalį laimėti dešimt kartų maloniau“, – šypsosi R. Montvidas.
Suaugusiųjų kova trunka tris kėlinius po dvi minutes. Kad taptum Europos ar pasaulio čempionu, per vieną dieną tenka atlaikyti ir 6 susitikimus.
WTF (Pasaulio tekvondo federacija) ir ETU (Europos tekvondo jauniai) kasmet sudaro reitingo turnyrų kalendorių. Už kiekvienas reitingo varžybas sportininkams skiriami reitingo taškai.
„Jeigu reitinge esi silpnas, kovosi su pačiais pajėgiausiais. Todėl reitingo turnyrai yra labai svarbūs. Sportininkai siekia kuo daugiau surinkti taškų. Šiemet tokie turnyrai šiauliečiams buvo jau du“, – sako treneris.
Pasaulio ir Europos čempionatuose varžomasi 10 svorio kategorijų. Olimpinėse žaidynėse yra keturios svorio kategorijos, todėl ir konkurencija yra žymiai didesnė.
Pasaulio suaugusiųjų čempionatuose, olimpinėse žaidynėse sportininkai gali dalyvauti nuo 17 metų.
Šiauliečių tekvondo sportininkų keliones finansuoja valstybė, rėmėjai ir sportininkų tėvai.
R. Montvidas džiaugiasi, kad pagaliau valstybė nutarė investuoti į jaunus sportininkus ir įkūrė sporto mokyklas Panevėžyje ir Šiauliuose aukšto sportinio meistriškumo sportininkams rengti.
Trenerio įsitikinimu, tik šiose mokyklose galima pasiekti maksimalių rezultatų. Mat jose sportininkai treniruojasi du kartus per dieną, jiems yra sudarytas specialus režimas, meniu.
„Būčiau pats laimingiausias žmogus, jeigu kitais metais Klaudija, broliai Kazlauskai ateitų mokytis į šią mokyklą. Tai mano, kaip trenerio, svajonė“, – sako R. Montvidas.
Šiaulių sporto vidurinėje mokykloje dabar mokosi penki tekvondo sportininkai.
Jono TAMULIO nuotr.
DVYNIAI: Trylikamečius dvynius Matą (kairėje) ir Beną Kazlauskus sportuoti įkvepia pergalės ir kelionės. Treneris Romualdas Montvidas sako, jog sportuodamas su jaunais žmonėmis pats jaučiasi energingas ir jaunas.
MEDALIAI: Klaudija Tvaronavičiūrė tarptautiniuose turnyruose laimi pergales vieną po kitos.
AUKLĖTINIAI: Tekvondo sportininkams padaryti „virvę“ vieni juokai. Mat šioje sporto šakoje pagrindinis ginklas yra kojos. Pirmoje eilėje iš kairės: Andrius Klemas, Benas Kazlauskas, Aurimas Klemas, Matas Kazlauskas, priklaupę: Klaudija Tvaronavičiūtė, treneris Romualdas Montvidas, Rimas Montvidas.