
Naujausios
Aukštaūgis pasirinko plaukimą, ne krepšinį
Šiaulietis plaukikas Valdas Abalikšta nuolat džiugina puikiais pasiekimais ir ne veltui buvo pripažintas geriausiu 2015 metų Šiaulių miesto plaukiku. Ateityje vaikinas norėtų sportuoti ir studijuoti užsienyje, nes ten, plaukiko įsitikinimu, derinti šias dvi veiklas sudaromos geresnės sąlygos.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Aukštas ūgis – privalumas
Su plaukiku V. Abalikšta susitinkame baseine, kuriame jis praleidžia šešias dienas per savaitę. Nustebina vaikino ūgis – daugiau kaip 2 metrai. Su tokiu ūgiu tiktų krepšinį žaisti.
Vaikinas šypsosi: „Galbūt, bet man krepšinis nelabai patinka. Nors daug kas paklausia, kodėl ne krepšinį žaidžiu.“
V. Abalikštai ūgis ir jo sporto šakoje turi privalumų – aukštaūgių plaukikų ilgesni grybšniai. Tačiau vien dideliu ūgiu gerų rezultatų nepasieksi, reikia didelės motyvacijos ir daug dirbti.
Pernai V. Abalikšta Nordic (Šiaurės šalių) plaukimo čempionate 200 metrų plaukdamas krūtine iškovojo antrąją vietą. Visai neseniai šiaulietis įvykdė Europos jaunimo A normatyvą 100 metrų krūtine rungtyje ir net pagerino savo asmeninį rezultatą kone keturiomis sekundėmis. Šis pasiekimas vaikinui suteikia galimybę dalyvauti Europos jaunimo čempionate, kuris liepą vyks Vengrijoje.
Norėtų į Ameriką
V. Abalikšta yra vienuoliktokas, mokosi Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijoje. Geriau sekasi tikslieji mokslai, bet apie specialybę dar rimtai negalvoja. Šiaulietis norėtų studijuoti Jungtinėse Amerikos Valstijose ir toliau siekti profesionalaus plaukiko karjeros.
Pasak vaikino, Amerikoje sportininkai gauna stipendiją ir visą išlaikymą, negana to, jiems sudaromos palankios sąlygos studijuoti pasirinktą specialypę, kuri nebūtinai susijusi su sportu.
„Lietuvoje taip nėra. Jeigu įstoji į aukštąją, turi visą dėmesį skirti mokslams, o plaukimas būtų tik kaip hobis. Gal paprasčiau būtų, jei studijuotum kūno kultūrą“, – įsitikinęs plaukikas.
Paklaustas apie laisvalaikį, Valdas susimąsto. Jo beveik nėra. Po pamokų ruošiasi į baseiną, po treniruotės vos lieka laiko ir jėgų paruošti pamokoms. Kartais namų darbus ruošia per „langus“ tarp pamokų. Kai turi laisvo laiko, domisi plaukimu, žiūri kitų sporto šakų varžybas, skaito.
Mokslą ir sportą sunkiau suderinti, kai išvyksta į treniruočių stovyklas. Tačiau mokytojai geranoriškai žiūri į perspektyvų sportininką, padeda ir klasės draugai. Susižinojęs užduotis ruošiasi savarankiškai.
Šiauliečiai plaukikai pasitreniruoti ilgame (50 metrų) baseine du kartus per metus (žiemą ir vasarą) vyksta į Alytų arba Vilnių ir praleidžia ten apie savaitę. Jau greitai V. Abalikšta pirmą kartą su šalies jaunimo rinktinės nariais išvyks į sporto stovyklą Ispanijoje.
Plaukikams, pasak Valdo, tokios stovyklos yra labai naudingos ne tik dėl to, kad plaukia ilgame baseine, bet ir gali treniruotis du kartus per dieną (ryte ir vakare), pailsėti nuo mokslų ir visą dėmesį sutelkti į sportą.
Sporto sąlygomis vaikinas nesiskundžia, kadangi patenka tarp penkių geriausių plaukimo mokyklos „Delfinas“ auklėtinių, gauna stipendiją, kurią dažniausiai išleidžia maisto papildams.
Plaukimas tapo prestižine sporto šaka
Plaukikės Rūtos Meilutytės pasiekimai pakeitė lietuvių požiūrį į plaukimą. V. Abalikšta sako, jog anksčiau pasakius, kad esi plaukikas, niekas per daug nekreipdavo į tai dėmesio, o dabar nustemba, nudžiunga.
„Plaukimas dabar yra vos ne antra sporto šaka po krepšinio“, – sako vaikinas. Ko gero, ir norinčiųjų lankyti plaukimą Lietuvoje padaugėjo, nors Šiauliuose Valdas vaikų antplūdžio baseine nepastebi.
V. Abalikštos stipriausia rungtis yra plaukimas krūtine. Tačiau varžybose Lietuvoje plaukia ir kompleksiniu, ir laisvuoju stiliumi. Europos ir pasaulio varžybose varžosi tik toje rungtyje, kurios normatyvą įvykdo.
Valdas pasakoja, kad jį, antroką, į baseiną nuvedė tėtis, mokykloje taip pat lankęs plaukimą. Ar pranoko savo tėtį? Sportininkas šypsosi ir sako, kad, ko gero, nors tėčiui taip pat neblogai sekėsi.
Pirmoji Valdo trenerė buvo Natalija Tarelkina, vėliau perėjo treniruotis pas Emą Vielavičiūtę, kuri šiaulietį treniruoja iki šiol.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ŪGIS: Plaukiko Valdo Abalikštos ūgis – 201 centimetras. Toks ūgis – privalumas ne tik žaidžiant krepšinį.
Algirdo ALIŠAUSKO nuotr.
PLAUKIKAS: Valdo Abalikštos stipriausia rungtis yra plaukimas krūtine. Neseniai jis įvykdė Europos jaunimo A normatyvą 100 metrų krūtine rungtyje ir galės atstovauti šaliai Europos jaunimo čempionate, kuris vasarą vyks Vengrijoje.