
Naujausios
Irklentės – sportui, poilsiui, pramogai
Šiaulių regiono vandens telkiniuose galima išvysti žmones, stovinčius ant lentos ir besiiriančius vienu irklu. Burlentė be burės, o gal banglentė? Bet kodėl ji irkluojama irklu? Pasirodo, tai – irklentė. Apie šią naują sporto, pramogos ir transporto priemonę papasakojo kaunietis sporto treneris Laimontas Rakauskas. „Šiaulių krašto“ žurnalistai ją ir išbandė.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Pirmasis bandymas – drebančiomis kojomis
Kai Šiauliuose svečiavosi L. Rakauskas, dar buvo gana vėsu, ir pasiūlymas išbandyti irklentes šiek tiek baugino. O jeigu įkrisim į ledinį vandenį? „Nebijokit, plaukiosim baseine“, – nuramino sporto trenerė ir „Šiauliuose madinga sportuoti“ mankštų iniciatorė Jurga Mikelionienė.
Išaušus ankstyvam sekmadienio rytui skubame į baseiną, kol dar nėra daug lankytojų ir bus galima laisviau pasiplaukioti. Vandenyje laukia keletas irklenčių. L. Rakauskas paaiškina: jos – pripučiamos. „Kaip kitaip būčiau galėjęs tiek atsivežti“, – juokauja treneris.
Iš karto lipti ant irklentės nedrąsu. „Lipkit drąsiai, ji gali išlaikyti 90 kilogramų svorį“, – drąsina treneris ir pats pademonstruoja, kaip reikia užsiropšti ant lentos ir atsistoti.
Ant irklentės užlipama keturiomis. Rankomis remiantis į lentą keliamas užpakalis, kol kojos beveik išsitiesia, tada jau galima pasileisti rankomis ir bandyti išsitiesti.
„Stokitės per vidurį, kojas plačiau statykite, bus lengviau išlaikyti pusiausvyrą“, – patarinėja L. Rakauskas, o pirmieji bandytojai drebančiomis kojomis bando išlaikyti pusiausvyrą ant lentos.
Kol kas viskas gerai, nenukrentame nė vienas. Dabar laikas imti į rankas irklą. „Nelaikykite kaip šaukšto, – šypsosi treneris. – Viena ranka imkite irklą už viršaus, ten yra speciali rankena. Kita ranka laikykite per vidurį.“
Balansuojant ant lentos ir dar taisyklingai suimti irklą iš pradžių nėra tokia jau lengva užduotis. Pagaliau pirmoji stadija praeita – stovim ant lentos, rankose – irklas. Laikas irtis. Iš pradžių atrodęs gana erdvus baseinas staiga pasidaro per trumpas ir per siauras. Vos smarkiau pasiyrus, jau turi stabdyti, kad neatsitrenktum į kraštą ar kitą plaukiką. Nuo smūgio irklentė sudreba ir pusiausvyrą išlaikyti pasidaro per sunku. „Kriskite ant kelių“, – pamoko L. Rakauskas. Patarimas padeda, pliumtelėti į vandenį netenka.
Patys nedrąsiausi irklentes jaukinasi plaukdami klūpomis.
Kadangi norinčiųjų išbandyti nemažas būrys, po kelių minučių irklentę tenka perleisti kitiems. Atsipūtus, vėl stojame į eilę antram bandymui. Šį kartą drąsos daugiau, tad ir sekasi geriau. Treneris pamoko ir kaip sustabdyti įsibėgėjusią irklentę: „Apsukite irklo mentelę kita puse.“
Idėją parsivežė iš Amerikos
L. Rakauskas yra fizinio pasirengimo treneris, pasirinkęs netradicinių sporto šakų kryptį. „Mano tikslas atrasti tokias priemones, kurios būtų įdomios žmogui, kad kuo daugiau jų įsitrauktų į fizinį aktyvumą. Irklentės – viena iš tokių priemonių. Dar yra triračiai ("traikai"), šiaurietiškas ėjimas, vandens sklandytuvai, vaikščiojimas įtempta juosta“, – sako treneris.
Irklentėmis L. Rakauskas sako susidomėjęs prieš pusantrų metų. Jas pirmą kartą pamatė Amerikoje ir susižavėjo: „Šovė mintis, kad ir Lietuvoje reikia tą dalyką daryti. Tai nėra labai ekstremalus užsiėmimas, bet kas gali gali plaukti irklente, ir tai be galo smagus užsiėmimas.“
Pasak trenerio, baseine neatsiskleidžia visi irklenčių teikiami malonumai, nes ten nėra pakankamai vietos. Tai buvo daugiau „degustacija“, susipažinimas su šia inovatyvia priemone, jos valdymo technika, pajautimu, kaip išlaikyti pusiausvyrą ant jos ir panašiai.
Treneris sako neretai susiduriantis su keistoku lietuvių bruožu, o gal užsispyrimu: „Jie įsivaizduoja, kad viską žino, nenori klausyti, ką sakai, ir daro savaip. Bet jei daugiau gilintumėmės, klausytume instruktoriaus, geresnių rezultatų pasiektume, daugiau naudos gautume iš sporto.“
Ne tik malonumas, bet ir nauda
Jau anksčiau irklentes išbandę šiauliečiai inovatyvių transporto priemonių entuziastas Artūras Bartkus ir J. Mikelionienė sako, jog irkluoti šiltą, be vėjo dieną ežere yra neapsakomas malonumas, atsiveria gražūs kraštovaizdžiai. „Kai sėdi valtyje ar baidarėje – vienoks vaizdas atsiveria, o kai stovi – vėl kitoks“, – sako A. Bartkus.
Pasak J. Mikelionienės, plaukiojimas irklente teikia ne tik malonumą, bet teigiamai veikia mūsų kūną.
„Tai gera provokacija mūsų pusiausvyros aparatui. O pusiausvyros pratimai mus jaunina. Ir tai įrodyta mokslo. Buvo atlikta studija, kurios metu susieti du dalykai: vestibiuliarinio aparato veikla ir žmogaus biologinis amžius. Tiriamojo darbo metu padaryta išvada, kad kuo geriau veikiantis, ištreniruotas žmogaus vestibiuliarinis aparatas, tuo jaunesnis žmogaus biologinis amžius. Taigi norint kuo ilgiau išlikti jauniems, reikia daryti pusiausvyros pratimus“, – sako trenerė.
Jogos trenere dirbanti Jurga sako pirmiausiai tai susiejusi su joga, nes joje daug pusiausvyros, balansavimo pratimų, tačiau tam puikiai tinka ir irklenčių sportas. Beje, nusiyrus į ramią vietą ir atsisėdus ant irklentės galima ir medituoti.
„Kiek pačiai teko išbandyti irklentes, ten dirba visas kūnas, nes reikia ir jėgos, ir ištvermės. Labai norėčiau ateityje surengti mankštą ant irklenčių, nes ant irklentės gali atlikti ir pilvo preso, ir nugaros, ir kitų raumenų grupių pratimus“, – sako trenerė.
Ir J. Mikelionienė, ir L. Rakauskas pažymi, kad prieš užsiimant be tokia kita sportine veikla, taip ir irklenčių sportu, pirmiausiai reikėtų pasikonsultuoti su patyrusiais treneriais, instruktoriais.
Kompaktiška transporto priemonė
Irklentė yra praktiška, nes pripučiama, išleidus iš jos orą ir išardžius iš trijų dalių susidedantį irklą, visa įranga telpa į kuprinę, ir sveria apie 10 kilogramų.
Irklentė pripučiama paprasta pompa. Standartinis irklentės plotis yra apie 90 centimetrų, ilgis – apie 2 metrus.
Pasak A. Bartkaus, irklentės pagamintos iš specialios medžiagos, o viduje viena plokštuma su kita sujungtos specialiais siūlais, kurie neleidžia užlipus ant irklentės jai sugniužti, susilenkti pusiau.
Beje, yra ir didelių irklenčių, atlaikančių 210 kilogramų svorį, kuria gali plaukioti visa šeima. Taip pat kruizinių (su palapine) bei pritaikytų plaukioti upėmis.
A. Bartkus, vienas iš irklenčių sporto pradininkų Šiauliuose, planuoja pasiūlyti irklenčių nuomos paslaugą. Tikisi, kad Šiaulių miesto savivaldybė suteiks leidimą tuo užsiimti prie Talkšos ežero.
Beje, nemokamai išbandyti irklentes šiauliečiams bus dar progų. „Birželio 18–19 dienomis prie Talkšos darysime atvirą jogos stovyklą šiauliečiams, ten bus daugybė įdomių nemokamų užsiėmimų: nuo meditacijos iki mankštų. Organizuosiu, kad būtų ir bent pora irklenčių“, – pažadėjo J. Mikelionienė.
„Šiauliuose madinga sportuoti“ nuotr.
BANDYMAS: Šiauliečiai irklentes galėjo išbandyti baseine. Pirmasis atsistojimas ant lentos nelengvas – ne vienam drebėjo kojos.
Artūro BARTKAUS nuotr.
SPORTAS: Ne tik baseine, bet ir ežere išbandžiusi irklentes trenerė Jurga Mikelionienė sako, kad irkluojant treniruojamas žmogaus vestibiuliarinis aparatas, mankštinami beveik visi raumenys.
GALIMYBĖS: Šiaulietis treneris Laurynas Skurvydas pademonstravo, kad ant irklentės galima stovėti ne tik ant kojų, bet ir ant galvos.
Asmeninė nuotr.
TRENERIS: Kaunietis fizinio pasirengimo treneris Laimontas Rakauskas domisi inovatyviomis sportavimo priemonėmis. Irklalentėmis susidomėjo prieš pusantrų metų, pamatęs jas Amerikoje.