Neįgaliųjų sportą turi suprasti tėvai

Neįgaliųjų sportą turi suprasti tėvai

Neį­ga­lių­jų spor­tą tu­ri su­pras­ti tė­vai

Leng­vą­ja at­le­ti­ka neį­ga­lie­ji spor­ti­nin­kai Šiau­liuo­se už­sii­ma kiek dau­giau nei pen­ke­rius me­tus, ta­čiau per tą lai­ką jau spė­jo pa­siek­ti pui­kių re­zul­ta­tų. Lie­tu­vos neį­ga­lių­jų leng­vaat­le­čių rink­ti­nė­je dau­giau kaip pu­sė na­rių – šiau­lie­čiai. Apie neį­ga­lių spor­ti­nin­kų paieš­kas, tre­ni­ruo­čių są­ly­gas kal­bė­jo­mės su vie­nin­te­liu neį­ga­lių leng­vaat­le­čių tre­ne­riu Dei­man­tu Ju­siu.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Tarp pir­mų­jų spor­ti­nin­kų – M. Bi­lius

Su tre­ne­riu D. Ju­siu su­si­ti­ko­me leng­vo­sios at­le­ti­kos ma­nie­že, ku­ria­me kar­tu su vi­sais tre­ni­ruo­ja­si ir neį­ga­lūs spor­ti­nin­kai. 2012 me­tais re­konst­ruo­jant ma­nie­žą, neį­ga­lie­siems, sė­din­tiems ve­ži­mė­liuo­se, bu­vo įreng­tas at­ski­ras įva­žia­vi­mas, pri­tai­ky­tas per­si­ren­gi­mo kam­ba­rys, tua­le­tas, du­šas.

Ir svei­kie­ji, ir neį­ga­lie­ji nau­do­ja­si tais pa­čiais spor­to įran­kias (dis­kais, ru­tu­liais, ie­ti­mis), spor­tuo­ja to­je pa­čio­je tre­ni­ruok­lių sa­lė­je, bė­ga tais pa­čiais bė­gi­mo ta­ke­liais ir yra ly­gia­ver­čiai spor­to bend­ruo­me­nės na­riai.

Sun­ku pa­ti­kė­ti, kad Šiau­liuo­se neį­ga­lių­jų leng­vo­ji at­le­ti­ka skai­čiuo­ja tik kiek dau­giau nei pen­ke­rius me­tus. Ki­tos neį­ga­lių­jų spor­to ša­kos mies­te gy­vuo­ja daug se­niau.

Pa­sak D. Ju­sio, neį­ga­lių­jų spor­to pra­di­nin­kais Šiau­liuo­se bū­tų ga­li­ma įvar­din­ti klu­bus „En­tu­zias­tą“ (žmo­nių su fi­zi­ne ne­ga­lia) ir „Per­kū­ną“ (ak­lų­jų ir silp­na­re­gių). Juo­se bu­vo ir te­bė­ra kul­ti­vuo­ja­mos įvai­rios spor­to ša­kos: krep­ši­nis ve­ži­mė­liuo­se, šau­dy­mas, tink­li­nis sė­dint, sta­lo te­ni­sas, ak­lų­jų šaš­kės ir šach­ma­tai, ak­lų­jų sta­lo te­ni­sas (šau­dau­nas), gol­bo­las, bo­čia.

2010 me­tais pra­dė­jęs dirb­ti Šiau­lių kū­no kul­tū­ros mo­kyk­los di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ju ir ku­ruo­da­mas spor­to vi­siems sri­tį, D. Ju­sys at­krei­pė dė­me­sį, kad nie­kas iš neį­ga­lių­jų neuž­sii­ma leng­va­ja at­le­ti­ka – spor­to ša­ka, ku­ri pa­sau­ly­je lai­ko­ma spor­to ka­ra­lie­ne. Mies­to val­džia pa­ža­dė­jo skir­ti tre­ne­riui ke­le­tą va­lan­dų, jei­gu pa­vyks su­rink­ti gru­pę.

Ofi­cia­li neį­ga­lių­jų leng­vo­sios at­le­ti­kos tre­ni­ruo­čių pra­džia – 2011 me­tų ba­lan­džio 1-oji. Pir­mie­ji spor­ti­nin­kai – Min­dau­gas Bi­lius, šie­met ta­pęs pa­ro­lim­pi­nių žai­dy­nių čem­pio­nu ir pri­zi­nin­ku, Si­mo­nas Ku­ru­tis, 2014 me­tais ta­pęs Eu­ro­pos čem­pio­na­to tre­čio­sios vie­tos lai­mė­to­ju, Min­dau­gas Ber­no­tas, Eu­ro­pos čem­pio­na­to ket­vir­to­sios vie­tos lai­mė­to­jas, ir ki­ti.

2012 me­tais kar­tu su M. Bi­liu­mi D. Ju­sys įkū­rė neį­ga­lių­jų leng­vo­sios at­le­ti­kos spor­to klu­bą „Šiau­lie­tis“. Ja­me tre­ni­ruo­ja­si apie pen­kio­li­ka neį­ga­lių­jų.

Per ga­na trum­pą lai­ką šiau­lie­čiams, ne­tu­rė­ju­siems nė vie­no neį­ga­laus leng­vaat­le­čio, pa­vy­ko pa­siek­ti pui­kių re­zul­ta­tų ir pa­tek­ti į Lie­tu­vos rink­ti­nę. Suau­gu­sių­jų rink­ti­nė­je iš de­šim­ties leng­vaat­le­čių – net še­ši šiau­lie­čiai, jau­ni­mo rink­ti­nė­je – ke­tu­ri šiau­lie­čiai tarp še­šių na­rių.

Da­bar klu­be spor­tuo­ja žmo­nės ne tik su ju­dė­ji­mo ne­ga­lia, bet ir kur­tie­ji. Praė­ju­sią sa­vai­tę tre­ne­ris su auk­lė­ti­niais da­ly­va­vo Lie­tu­vos kur­čių­jų už­da­rų pa­tal­pų leng­vo­sios at­le­ti­kos čem­pio­na­te, ku­ria­me iš­ko­vo­jo ke­tu­ris auk­so me­da­lius, vie­ną bron­zą ir vie­ną si­dab­ro me­da­lių komp­lek­tą es­ta­fe­tė­je.

Klu­bas taip pat tu­ri pa­kan­ka­mai stip­rių žmo­nių, ku­rie ga­lė­tų da­ly­vau­ti neį­ga­lių­jų štan­gos stū­mi­mo rung­ty­je. Tai – pa­ro­lim­pi­nė spor­to ša­ka, ku­rio­je spor­ti­nin­kai da­ly­vau­ja pa­gal sa­vo svo­rio ka­te­go­ri­ją.

D. Ju­sys tu­ri du spor­ti­nin­kus – Egi­di­jų Val­čiu­ką (iki 54 kg svo­rio ka­te­go­ri­ja, ūgis 131 cm) ir Lu­ką Bal­sį (iki 49 kg, ūgis 129 cm), ku­rie stu­mia ru­tu­lį ir me­ta ie­tį, bet jiems ne­blo­gai se­ka­si ir su štan­ga. E. Val­čiu­kas stu­mia 140 ki­log­ra­mų štan­gą, o L. Bal­sys – 107 ki­log­ra­mų. Iš Kel­mės ra­jo­no, Šau­kė­nų, ki­lęs Egi­di­jus pa­da­ro pri­tū­pi­mą su 210 kg svo­riu. Jis da­ly­vau­ja jė­gos tri­ko­vės var­žy­bo­se, ku­rioms ruoš­tis pa­de­da kur­šė­niš­kis tre­ne­ris An­ta­nas Gri­cius.

Neį­ga­lių­jų tė­vus kaus­to bai­mės

Tre­ne­ris sa­ko, kad Lie­tu­vo­je di­džiau­sia pro­ble­ma – į neį­ga­lių­jų spor­tą įtrauk­ti jau­ni­mą, ypač su fi­zi­ne ne­ga­lia.

„La­bai re­tas ku­ris atei­na iki aš­tuo­nio­li­kos me­tų. Jie pa­si­ro­do ta­da, kai pra­de­da stu­di­juo­ti, ati­trūks­ta nuo tė­vų“, – pa­ste­bi D. Ju­sys.

Pa­sak tre­ne­rio, neį­ga­lių vai­kų tė­vus kaus­to įvai­rios bai­mės. Vie­ni įsi­vaiz­duo­ja, kad pra­ras neį­ga­lu­mo pa­šal­pas, jei vai­kas pra­dės spor­tuo­ti, ki­ti ma­no, kad jų vai­kas nie­ko ne­su­ge­bės, su­si­žeis, tre­ti bai­mi­na­si, kad iš neį­ga­laus vai­ko svei­kie­ji šai­py­sis, ir pa­na­šiai.

Ne­leng­va yra su­ras­ti neį­ga­lius vai­kus, kad ga­li­ma bū­tų pa­kvies­ti juos spor­tuo­ti. In­for­ma­ci­jos apie juos nie­kas ne­tei­kia. Be­lie­ka vil­tis, kad pa­tys ateis ar at­ves tė­vai.

Dau­gu­ma D. Ju­sio auk­lė­ti­nių – vy­rai ir vai­ki­nai, mer­gi­nų – vos vie­na ki­ta. Re­zul­ta­tais džiu­gi­na try­li­ka­me­tė spor­ti­nin­kė, tu­rin­ti pui­kius me­ti­kės duo­me­nis. Tvir­to su­dė­ji­mo, be­veik 170 cen­ti­met­rų ūgio mer­gai­tė prieš pus­me­tį var­žy­bo­se stum­da­ma 2 ki­log­ra­mų ru­tu­lį ap­len­kė ne tik sa­vo am­žiaus gru­pės var­žo­ves, bet ir vai­ki­nus.

Mer­gai­tę prieš maž­daug me­tus į tre­ni­ruo­tes at­ve­dė tė­vai. Jie la­bai pa­lai­ko duk­rą, pa­de­da jai ir ska­ti­na spor­tuo­ti.

Su sa­vo auk­lė­ti­niais tre­ne­ris kar­tą per sa­vai­tę va­žiuo­ja į ba­sei­ną. Vie­ni mo­ko­si plauk­ti, ki­ti gau­na už­duo­tį nu­plauk­ti tam tik­rą at­stu­mą. Pa­sak D. Ju­sio, plau­ki­mas ir mankš­ta ba­sei­ne la­bai pa­de­da ser­gan­tie­siems ce­reb­ri­niu pa­ra­ly­žiu­mi.

Ar spor­tas pa­de­da su­ma­žin­ti ne­ga­lią?

D. Ju­sys pa­tei­kia ryš­kiau­sią pa­vyz­dį iš sa­vo pra­kti­kos: „Prieš ket­ve­rius me­tus atė­jo tre­ni­ruo­tis 17-me­tis vai­ki­nas, ser­gan­tis ce­reb­ri­niu pa­ra­ly­žiu­mi. Iš pra­džių, ar ei­da­vo, ar bėg­da­vo dis­tan­ci­ją, bū­da­vo tas pa­ts lai­kas. Da­bar jis 200 met­rų nu­bė­ga grei­čiau nei per 30 se­kun­džių. Šie­met jis pa­te­ko į Lie­tu­vos jau­ni­mo rink­ti­nę, da­ly­va­vo Pa­sau­lio neį­ga­lių­jų jau­ni­mo IWAS žai­dy­nė­se Če­ki­jo­je, užė­mė penk­tą­ją vie­tą 200 met­rų rung­ty­je ir sep­tin­tą­ją – 400 met­rų rung­ty­je.“

No­rin­tiems da­ly­vau­ti var­žy­bo­se neį­ga­lie­siems rei­kia nu­sta­ty­ti kla­sę, ku­rio­je jie ga­li var­žy­tis. Neį­ga­lio­jo li­gos ap­ra­šy­mas siun­čia­mas į Vil­nių, į San­ta­riš­kių kli­ni­ką, ku­rio­je dir­ba gy­dy­to­ja, ku­ruo­jan­ti pra­di­nę spor­ti­nin­kų kla­si­fi­ka­ci­ją. Tik­ro­ji kla­sė nu­sta­to­ma tik už­sie­ny­je. Prieš čem­pio­na­tus su­da­ro­ma gy­dy­to­jų gru­pė, ku­ri kla­si­fi­kuo­ja at­vy­ku­sius spor­ti­nin­kus.

Fi­zi­niai pa­žei­di­mai bū­na la­bai skir­tin­gi, to­dėl ir kla­sių yra ne­ma­žai. Vie­niems spor­ti­nin­kams pa­žeis­tos ran­kos, ki­tiems ko­jos, vie­ni ne­val­do kai­rės ar de­ši­nės pu­sės.

Są­ly­gos skir­tin­gos

D. Ju­sys per­si­ren­gi­mo kam­ba­ry­je ro­do spe­cia­lią kė­dę, ku­rio­je ne­vaikš­tan­tys spor­ti­nin­kai sė­di stum­da­mi ru­tu­lį. Pa­tys da­rė­si kė­dės brė­ži­nius ir pa­gal už­sa­ky­mą ga­mi­no­si. Neį­ga­lu­sis spor­ti­nin­kas dir­žais pri­ri­ša­mas prie kė­dės, kad stum­da­mas ru­tu­lį nė tru­pu­čio ne­pa­si­kel­tų nuo jos. Jei taip at­si­tin­ka, me­ti­mas neįs­kai­to­mas. Tai – tas pa­ts, kaip svei­kiesiems už­min­ti ant li­ni­jos.

Ve­ži­mė­lių va­žia­vi­mo rung­ty­je da­ly­vau­jan­tys leng­vaat­le­čiai tu­ri tu­rė­ti spe­cia­lų ve­ži­mė­lį, va­di­na­mą bo­li­dą. D. Ju­sys sa­ko, kad Lie­tu­vo­je nė vie­nas spor­ti­nin­kas ne­tu­ri nor­ma­laus „bo­li­do“, ką jau kal­bė­ti apie Šiau­lius. Nau­jas var­žy­boms skir­tas ve­ži­mė­lis kai­nuo­ja apie 10 tūks­tan­čių eu­rų.

Tarp­tau­ti­nė­se var­žy­bo­se da­ly­vau­jan­tis kau­nie­tis Kęs­tu­tis Sku­čas rung­ty­niau­ja su se­nes­niu nei 10 me­tų ve­ži­mė­liu.

Pa­sak tre­ne­rio, neį­ga­lių­jų spor­tas pa­sau­ly­je tam­pa vis la­biau pro­fe­sio­na­lus, vals­ty­bių pa­ra­ma neį­ga­liems spor­ti­nin­kams di­dė­ja. Pa­sau­lio, Eu­ro­pos čem­pio­na­tuo­se net pa­vy­du bū­na ste­bė­ti, kiek su kai ku­rio­mis de­le­ga­ci­jo­mis at­vyks­ta ap­tar­nau­jan­čio per­so­na­lo: gy­dy­to­jų, ki­ne­zi­te­ra­peu­tų, ma­sa­žuo­to­jų, slau­gy­to­jų, pa­dė­jė­jų ir pa­na­šiai. Į var­žy­bas at­si­ve­ža­mos net le­do vo­nios, spe­cia­lūs ma­sa­žo sta­lai.

D. Ju­sys vi­lia­si, kad išauš die­na, kai neį­ga­lių­jų spor­tas Lie­tu­vo­je bus toks pat svar­bus ir įdo­mus vi­suo­me­nei ir po­li­ti­kams, kaip ir svei­kų­jų.

Po­žiū­ris pa­ma­žu kei­čia­si. Tam įta­kos tu­rė­jo M. Bi­liaus ir Lie­tu­vos gol­bo­lo rink­ti­nės pa­sie­ki­mai Rio de Ža­nei­ro pa­ro­lim­pi­nė­se žai­dy­nė­se šie­met. Gar­siai pra­bil­ta, kad pre­mi­jos už lai­mė­ji­mus tu­rė­tų bū­ti vie­no­dos svei­kie­siems ir neį­ga­lie­siems. Iš­lie­ka vil­tis, kad per atei­nan­čius ket­ve­rius me­tus pa­ro­lim­pie­čių pa­sie­ki­mai ne­pa­si­mirš, dė­me­sys ne­su­ma­žės, ir pa­ra­ma neį­ga­lių­jų spor­tui tik di­dės.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Tuos pa­čius dis­kus mė­to ir svei­kie­ji, ir neį­ga­lie­ji, tik pa­si­ren­ka ati­tin­ka­mo svo­rio. Tre­ne­rio Dei­man­to Ju­sio kai­rė­je rankoje – dis­kas, ku­rį mė­to pa­ro­lim­pie­tis Min­dau­gas Bi­lius.

Dei­man­tas Ju­sys ti­ki­si, kad tė­vai, au­gi­nan­tys neį­ga­lius vai­kus, „išaugs“ ir su­pras, kad spor­tas jų sū­nui ar duk­rai ga­li pa­dė­ti ne tik su­stip­rė­ti, bet ir pa­ma­ty­ti pa­sau­lio.