Parkūro technikos moko salėje

Parkūro technikos moko salėje

Parkūro technikos moko salėje

Šiaulių Vinco Kudirkos progimnazijos sporto salėje pristatyta keistų dėžių. Grupė jaunuolių užšoka ant jų, nušoka, daro salto. Kai kuriems sekasi geriau, kiti  dar tik bando. Parkūro technikos jaunuolius moko Aurimas Laurinavičius, sporto klubo „Sportmanas“ vienas iš įkūrėjų.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Parkūro moko saugioje aplinkoje

Parkūru užsiimančius jaunuolius, ko gero, dažnam yra tekę matyti. Jie šokinėja per įvairias kliūtis, verčiasi ore ir taip stengiasi kuo greičiau iš taško A nusigauti į tašką B. Parkūru užsiimantys žmonės vadinami treiseriais. Įveikinėdami kliūtis treiseriai pasikliauja vien savo galimybėmis, nenaudoja jokios specialios įrangos ar priemonių. Parkūre naudojamos gimnastikos, lengvosios atletikos ir kitos technikos.

„Sportmano“ klubo įkūrėjai A. Laurinavičius ir Tamas Pranys sumanė, jog parkūro būtų galima mokyti saugesnėje aplinkoje – ne ant miesto grindinio, o sporto salėje. Iš medinių plokščių sumontuotos dėžės atstoja kliūtis, ant grindų patiesti čiužiniai, kad nukritę vaikai nesusižeistų.

A. Laurinavičius pasakojo, kad mokyklos į savo sporto sales nenori įsileisti ekstremalaus sporto entuziastų, baiminamasi dėl vaikų saugumo. Kita problema – mokyklų salės vakarais yra užimtos, mat jose vyksta įvairios treniruotės, žiemą čia prieglobsčio savo užsiėmimams prašo futbolininkai, regbininkai, žolės riedulininkai.

Vaikinai džiaugiasi, kad pavyko užmegzti gražų bendradarbiavimą su V. Kudirkos progimnazijos direktoriumi Juozu Varkulevičiumi. Mokyklos vadovas „Šiaulių kraštui“ sakė, jog džiaugiasi jaunuolių iniciatyva ir naujovėmis, kurias jie neša į mokyklą. „Manau, geriau vaikai sportuoja, negu šlaistosi gatvėmis. O parkūras jaunimą traukia. Matau, kad jiems tai daug įdomiau nei tradicinės sporto šakos“, – sakė direktorius.

Parkūro treniruotėje treniruojasi įvairaus amžiaus vaikai ir paaugliai. Pasak A. Laurinavičiaus, galimybė kartu sportuoti skirtingo pajėgumo jaunuoliams neskatina konkurencijos, priešingai – sukuria smagią ir laisvą aplinką: labiau pažengę jaunuoliai motyvuoja pradedančiuosius, jiems padeda.

Naujovių norėtų įnešti ir į kūno kultūros pamokas

Keletas pakalbintų vaikų sakė, kad parkūru domisi jau seniai, technikos mokėsi iš interneto. Treneris A. Laurinavičius pastebi, kad kai kurie šio sporto techniką neblogai įvaldę, kitiems dar reikia padirbėti. „Jie stebisi, atrodo, daro viską gerai, o nepavyksta. Kartais tereikia žvilgsnį sukoncentruoti į tam tikrą tašką, ir veiksmas pavyks“, – sako treneris.

A. Laurinavičius ir T. Pranys norėtų užsiimti ne tik neformalaus švietimo veikla, bet naujovių įnešti ir į bendrojo ugdymo mokyklų kūno kultūros pamokas, integruoti naujus darbo metodus ir modelius.

Vaikinai sako, kad yra sukaupę nemažai patirties šioje srityje. A. Laurinavičius yra baigęs Vokietijos sporto universitetą Kelne, daugiau nei dešimtmetį dalyvavo organizuojant panašias veiklas Vokietijoje, tad savo žiniomis nori pasidalyti ir gimtajame mieste.

Šiauliečiai buvo pateikę projektą Norvegijos finansinių mechanizmų paramai gauti. Nors jai gauti pritrūko balų, tačiau vaikinai nusprendė projekto metu planuotas veiklas įgyvendinti savo lėšomis. Todėl V. Kudirkos progimnazija gali naudotis „Sportmano“ turima modernia sportine įranga bei metodinėmis trenerių konsultacijomis.

„Tikimės, jog tai gerokai paįvairins kūno kultūros pamokų turinį, paskatins vis daugiau moksleivių sportuoti ne dėl to, kad reikia, bet dėl to, kad jie patys to nori“, – sako T. Pranys.

A. Laurinavičius ir T. Pranys yra oficialiai patvirtinę ir pedagogų kvalifikacijos tobulinimo programą, kurios metu kūno kultūros mokytojai būtų supažindinami su pagrindiniais parkūro bei alternatyvaus judėjimo principais, būtų atskleisti darbo metodikos pradmenys, leidžiantys efektyviai ir netradiciškai išnaudoti mokyklos turimą infrastruktūrą.

Parama neformaliajam švietimui paskatins konkurenciją

Tai, kad Lietuvoje startavo Neformaliojo vaikų švietimo programa, „Sportmano“ įkūrėjams puiki naujiena. „Ši programa bent iš dalies sulygina biudžetinių ir privačių sporto įstaigų galimybes teikti kokybiškas paslaugas už visiems prieinamą kainą. Tai puiki žinia ir patiems moksleiviams bei jų tėvams. Atsiveria kur kas didesnės galimybės rinktis tai, kas įdomu ir nauja. O ir valstybės parama – 15 eurų vaikui per mėnesį – paskatins konkurenciją, kuri, tikimės, sąlygos ir paslaugų kokybės augimą“, – įsitikinęs T. Pranys.

Sporto entuziastai yra parengę ir Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyriui pateikę neformaliojo vaikų švietimo programą „Alternatyvus judėjimas“.

Vaikinai tikisi, kad valstybės iniciatyva remti neformalųjį švietimą išliks ir kitais metais.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

VEIKLA: Į parkūro užsiėmimus, kuriuos veda Aurimas Laurinavičius, susirinko vaikų iš įvairių Šiaulių mokyklų.

ĮRANGA: Šiauliai – vienintelis šalies miestas, kur parkūro technikos jaunuoliai mokosi salėje. Tam naudojama šiai sporto šakai pritaikyta įranga.

TRENERIS: Parkūro technikos nemažai jaunuolių pramoko žiūrėdami filmukus internete, tačiau ne visus triukus jiems pavyksta atlikti. Treneris Aurimas Laurinavičius sako, kad kartais užtenka sukoncentruoti žvilgsnį į tam tikrą tašką, kad veiksmas pavyktų.