
Naujausios
ŠIAULIŲ OLIMPIEČIAI
Po pertraukos Eglė Balčiūnaitė vėl ruošiasi Olimpiadai
Pekino olimpiados dalyvė šiaulietė lengvaatletė Eglė Balčiūnaitė šiemet vėl ruošiasi olimpinėms žaidynėms, startui 800 metrų bėgimo rungtyje. Vos kelioms dienoms į gimtąjį miestą grįžusi sportininkė mielai sutiko pabendrauti su „Šiaulių kraštu“.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Permainos
Sutarti laiką susitikimui su E. Balčiūnaite nelengva – laiko mažai, o numatytų ir netikėtų reikalų daugybė. Galiausiai sutarėme susitikti stadione, kur ji turėjo vakarinę treniruotę.
Sportininkė sako, kad dienos namuose dingsta nejučia – lyg vėjas nupučia. Dar diena, ir jau reikės krautis lagaminus skrydžiui į Šveicariją, ten nuo praeitų metų spalio treniruojasi su šveicaru treneriu Laurent Meuwly.
Apsisprendimas išsiskirti su ilgamečiu treneriu Aleksandru Kitanovu buvo nelengvas. Dėkinga jam už tai, ką davė, bet sako jautusi permainų būtinybę. Ir toliau būdama Šiauliuose treniruojasi su kita savo ilgamete trenere Rita Razmaite. „Nuo pat pradžių ji mane augino, auklėjo ir prisidėjo prie mano pergalių“, – sako Eglė.
Trenerį L. Meuwly lengvaatletė pažįsta beveik 10 metų. Kai rinkosi trenerį, kuriuo galėtų pasitikėti, pagalvojo būtent apie L. Meuwly, jo patirtį, požiūrį į sportą.
Pasak E. Balčiūnaitės, kai sportininkas pakeičia trenerį, jo rezultatai krenta žemyn. Taip nutiko ir jai. Žiema buvo sudėtingiausias laikas.
„Tiesiog nebepažinau savo kūno. Pradėjau viską lyg iš naujo. Naujas treneris – nauja filosofija į sportą, gyvenimą, kita treniruočių metodika. Man tai buvo iššūkis ir šokas, – pasakoja sportininkė, bet savo sprendimo nesigaili. – Per tuos kelis mėnesius aš tiek daug naujo sužinojau, tiek pamačiau! Galbūt man tai ir nepadės įšokti tarp olimpinių prizininkų, bet tikrai žinau, kad įgytą patirtį galėsiu panaudoti gyvenime, galbūt perduosiu ją jauniems sportininkams.“
E. Balčiūnaitė studijuoja Lietuvos sporto universitete magistrantūroje. Egzaminai išlaikyti, beliko parašyti magistro darbą. Tik laiko vis nėra.
„Dabar visą širdį atiduodu sportui, nes nemėgstu dirbti dviejų darbų vienu metu, ypač jei nuo abiejų priklauso mano ateitis. Geriau dabar šimtu procentų atsiduosiu sportui, tada šimtu procentų galėsiu atsiduoti darbui. Noriu parašyti tokį darbą, kuris mane motyvuotų, įkvėptų“, – sako Eglė.
Normatyvas – dar ne kelialapis
27 metų bėgikė olimpiadoje ne naujokė. 2008 metais dalyvavo Pekino olimpinėse žaidynėse ir užėmė 22 vietą. Tačiau Londono olimpiadą teko praleisti dėl traumos.
Sportininkei pastarieji ketveri metai belaukiant Rio olimpiados buvo labai kalnuoti – tai aukštumos, tai visiškas dugnas. Kamavo traumos.
Praeitais metais Universiadoje Eglė įvykdė olimpinį normatyvą. 800 metrų bėgimo rungtį ji įveikė per 2 minutes 0,21 sekundės, ir nors pritrūko iki bronzos medalio, tačiau pralaimėjimo kartėlį atpirko įvykdytas normatyvas.
„Nemoku nupasakoti to jausmo, kai sieki, ir tai ateina. Tai nuostabus jausmas. Nebuvo lengva, nes sezoną pradėjau gana lėtai. Konkurencija didžiulė, pasaulis stipriai patobulėjęs ir 800 metrų distancijos labai aukštas lygis“, – sako lengvaatletė.
Jaunų varžovių atsiranda jau ir Lietuvoje. Kol kas kelialapį į Olimpiadą savo rungtyje yra iškovojusi ji viena.
Įvykdyti olimpinį normatyvą – dar ne viskas. „Kai turi normatyvą, viena koja esi olimpiadoje, o kita – čia. Ir nuo tos kojos priklausys, ar tu būsi, ar nebūsi olimpiadoje. Turi viską preciziškai susidėlioti, nes bet koks menkiausias nukrypimas nuo plano iškart išmuša iš vėžių“, – sako E. Balčiūnaitė.
Bene labiausiai koją gali pakišti traumos. Visai neseniai, kiek daugiau nei prieš du mėnesius, sportininkei plyšo kojos raumuo. Penkių savaičių reikėjo vien atsigauti po traumos.
„Kaip sportas yra mano gyvenimo dalis, taip traumos yra mano sporto dalis“, – sako bėgikė ir džiaugiasi, kad po pastarosios traumos gana greitai pavyko pasveikti ir grįžti į stadioną.
Paklausus, koks dabar jos geriausias laikas, Eglė sako, kad negali tiksliai pasakyti. „Dabartinė mano treniruočių stadija – bazinė. Vaizdingai sakant, mes pastatėme pamatus, o dabar pradedame statyti sienas. Laiko nedaug, bet turiu prisitaikyti prie situacijos. Manau, susitvarkysiu, esu kovotoja“, – šypsosi mergina.
Artimiausiu metu Šveicarijoje E. Balčiūnaitė dalyvaus poroje varžybų, turės nedidelę treniruočių stovyklą. Birželio 17–18 dienomis planuoja dalyvauti Lietuvos lengvosios atletikos čempionate. Vėliau vėl kuriam laikui vyks į Šveicariją ruoštis liepą vyksiančiam Europos čempionatui.
„Europos čempionatas bus kaip generalinė repeticija prieš Olimpiadą ir paskutinis traukinys norintiems į ją patekti. Po šio čempionato tvirtins dalyvių sąrašus. Paskutinis taškas visada dedamas mėnuo iki olimpiados, nes traukinys laukia, galbūt atsiras naujų olimpiečių“, – sako sportininkė.
Tačiau nei normatyvai, nei puikūs startai Europos čempionate, pasak Eglės, lengvaatlečiams neužtikrina, kad tikrai išvažiuos į žaidynes. Lietuvos lengvosios atletikos federacija veš tik tuos sportininkus, kurie geros formos, sveiki ir galės tinkamai atstovauti savo šaliai.
Laiką iki Olimpiados E. Balčiūnaitė žada praleisti su treneriu Šveicarijoje ir tikisi kiek anksčiau nuskristi į Rio de Žaneirą, kad spėtų adaptuotis iki starto.
Karštis negąsdina
Lengvaatletė dar nėra buvusi Amerikos žemyne, todėl su nekantrumu laukia Olimpiados. Pamatyti spalvingąją Braziliją visada buvo viena iš jos svajonių. Bet ar negąsdina tai, kad varžybose gali būti karšta?
„Karščio nebijau. Visoms sąlygos bus vienodos. Jei nuskrisim anksčiau, spėsiu adaptuotis“, – sako Eglė.
Per karščius sportininkei ne kartą yra tekę varžytis, bet labiausiai įsiminė varžybos Pietų Korėjos Degu mieste. Išėjusi į stadioną jautėsi kaip keptuvėje, net atsimerkti negalėjo. Toks buvo bėgikės debiutas pasaulio čempionate.
Tačiau už karštį sportininkei blogesnis yra šaltis. Elementarus pavyzdys Lietuva, kai net vidurvasarį oro temperatūra nukrenta iki 10 laipsnių šilumos. „Būna taip šalta, toks stresas kūnui! Nemėgstu šalčio. Be to, mūsų distancija, kaip sakau, ilgas sprintas. Raumuo turi greitai įšilti. Tai ne 3–5 kilometrai, kur žemesnė temperatūra sportininkui yra pliusas.“
Ar iškovojus kelialapį į Olimpiadą dopingo kontrolės apsilankymai padažnėja?
„Dažnesnį tikrinimą sąlygoja tai, kad tu dalyvauji komerciniuose startuose. Ten tave gali patikrinti ir prieš varžybas, ir po. Kai turi aukštą rezultatą, dopingo kontrolė gali atvykti ir į namus. Kasdien mes turime pateikti informaciją apie savo buvimo vietą ir nurodyti valandą, kada mus tikrai ras namie. Mes neturime jokio privataus gyvenimo“, – sako sportininkė.
Dopingo kontrolė Eglės namuose dabar rečiau apsilanko, bet prieš trejus metus dažnai belsdavosi į duris. „Tai nemaloni procedūra, bet turi tai priimti kaip sporto dalį.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PASIRUOŠIMAS: Laiko iki Rio de Žaneiro olimpiados lieka nedaug, bet Eglė Balčiūnaitė nusiteikusi optimistiškai: „Turiu prisitaikyti prie situacijos. Manau, susitvarkysiu, esu kovotoja.“
TRENIRUOTĖS: Būdama Šiauliuose, lengvaatletė Eglė Balčiūnaitė bėgioja ne tik po stadioną, bet ir parkuose, o kartais neatsispiria pagundai su futbolininkais paspardyti kamuolį, nors tai ir rizikinga.