
Naujausios
ŠIAULIŲ OLIMPIEČIAI
Santa Pakenytė – pirmoji Lietuvos dziudo sportininkė Olimpiadoje
24 metų šiaulietė Santa Pakenytė – pirmoji Lietuvos dziudo sportininkė moteris atstovausianti savo šaliai Olimpiadoje. Pasaulio reitinge svorio kategorijoje per 78 kilogramus imtynininkė pakilo į 24 vietą ir iškovojo kelialapį į Rio de Žaneiro olimpiadą.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Sunku patikėti
Birželio pradžioje, kai bendravome su Santa, ką tik grįžusia iš Meksikos, „World Masters“ turnyro, mergina sakė negalinti patikėti, kad vyks į Olimpiadą. „Patikėsiu, kai pamatysiu sąrašus“, – tada sakė imtynininkė.
Šiandien Santa tikrai žino, kad vyks į Olimpiadą, tačiau patikėti vis dar sunku: „Turbūt patikėsiu, kai jau lagaminus krausiuosi. O dabar pasiruošimas atrodo toks pat, kaip ir prieš kitas varžybas.“
Po varžybų maratono S. Pakenytė birželio pirmoje pusėje turėjo trumpas dviejų savaičių atostogas, kurių veltui neleido. Lietuvos sporto universitete mergina apsigynė edukologijos magistro darbą.
Pastarieji metai šiaulietei buvo labai įtempti – varžybos, treniruotės, stovyklos, o kur dar mokslas, egzaminai, magistro darbo rašymas... Sako buvę minčių net imti akademines atostogas, bet dabar džiaugiasi, kad nepalūžo ir baigė studijas.
Ar norėtų būti trenere, Santa abejoja. „Su vaikais turbūt kantrybės tiek neturėčiau. Bet negali spjauti į vandenį, bus matyt, kaip viskas klostysis. Dėl darbo dabar dar nesuku galvos, pagalvosiu apie tai po Olimpiados“, – sako sportininkė.
Dėkinga treneriui
Už tai, kad iškovojo kelialapį į Olimpiadą, Santa dėkinga savo treneriui Stanislovui Kulikauskui. Jis turėjo svajonę, kad S. Pakenytė ten patektų ir dėjo daug pastangų, kad taip įvyktų.
„Labai sunkų kelią reikėjo nueiti. Buvo ir pykčio, ir ašarų, ir nervų. Spėju, kad ir treneriui nemažai nervų atėmiau, – šypsosi Santa. – Bet visa tai praėjo, ir dabar galiu tik padėkoti.“
Ką reiškia būti pirmąja lietuve dziudo varžybose Olimpiadoje?
„Tikslas buvo patekti į Olimpiadą, išpildyti svajonę. Negalvojau apie tai, ar būsiu pirmoji, ar paskutinė. Žinoma, džiugu, kad esu pirmoji, bet tikiuosi, kad ne paskutinė. Lietuvoje tikrai yra jaunų, perspektyvių sportininkių“, – sako imtynininkė.
Studijuodama Kaune S. Pakenytė pradėjo treniruotis ir pas kaunietį trenerį Petrą Vinciūną. Sportininkei darbas su šiuo treneriu, išugdžiusiu ne vieną dziudo čempioną, davė daug naudos. Kaune Santa treniruojasi su vaikinais. Tai turi pliusų, nes vaikinai stipresni, ir reikia daugiau pastangų norint juos įveikti.
S. Pakenytės kolegoms dziudo imtynininkams nepavyko praeiti atrankos barjero, tad į Olimpiadą ji vyks viena. Kol kas neaišku, kuris treneris – S. Kulikauskas ar P. Vinciūnas – lydės į Rio. Sportininkė norėtų, kad kartu vyktų ir kuris imtynininkas, kad būtų su kuo treniruotis ir daryti apšilimą.
Stovykla Kroatijoje
Trumpai paatostogavusi ir aplankiusi gimtuosius Šiaulius, sportininkė šią savaitę Kaune vėl kibo į darbus, o vakar išvyko į Kroatiją, kur aštuonias dienas praleis treniruočių stovykloje. Iš ten S. Pakenytė vyks į „Grand Prix“ turnyrą Vengrijos sostinėje Budapešte.
Po turnyro sportininkė vėl grįš į Lietuvą ir toliau intensyviai ruošis artėjančiai Olimpiadai.
Brazilijoje Santa nėra buvusi. Teko dalyvauti varžybose Meksikoje, Gvadalacharos mieste, įsikūrusiame beveik 1,5 kilometro virš jūros lygio mieste. Gegužės pabaigoje ten buvo labai karšta (34 laipsniai karščio), trūko oro, sudėtinga buvo prisitaikyti ir prie 8 valandų laiko skirtumo. Nubusdavo 4 valandą ryto ir nebegalėdavo užmigti. „Po dviejų trijų dienų pripranti“, – sako Santa.
Šiaulietė jau pasidomėjo, kad Brazilijoje bus 6 valandų skirtumas. „Sprendėme, ar nuvykti ten savaitę ar anksčiau prieš varžybas, ar pora dienų iki varžybų, kad nebūtų nuovargio ir didelio jaudulio. Pasirinkome antrą variantą. Treneris sakė, kad į Rio skrisime rugpjūčio 8 dieną, kova numatoma 12 dieną“, – planus dėsto sportininkė.
Iš Lietuvos olimpinio komiteto S. Pakenytė jau gavo nuostatus, kokių taisyklių reikia laikytis. Medikai pataria pasiskiepyti nuo hepatito A. Jeigu prireiktų Brazilijoje atsiskaityti banko kortelėmis, tuo taip pat reikėtų pasirūpinti dar Lietuvoje. Detalesnių nurodymų ir patarimų sportininkė tikisi sulaukti likus mėnesiui iki Olimpiados.
Imtynininkė nuo 2003 metų
Imtynių sporte S. Pakenytė nuo 2003 metų. Iki tol buvo ir plaukimas, ir tinklinis, ir krepšinis.
„Ko tik neišbandžiau, bet pasilikau prie dziudo. Man patinka, kad kovoji už save, ir jeigu nepasiseka, negali kaltinti nieko kito, tik save“, – sako šiaulietė.
Beje, atėjusi į imtynių sportą S. Pakenytė propagavo ir dziudo, ir savigynos imtynes (sambo). Iš pradžių netgi dažniau dalyvaudavo savigynos imtynių varžybose ir ten skynė laurus.
„Kadangi dziudo – olimpinė sporto šaka, treneris nusprendė, kad reikia pasirinkti dziudo kelią, nes didesnės perspektyvos“, – prisimena sportininkė.
Jokių prietarų ar ritualų prieš varžybas Santa neturi. Stengiasi susitvarkyti su emocijomis, susikaupti, susitelkti į varžovę. Susidoroti su varžybų jauduliu šiaulietei padeda sporto psichologė Aistė Žemaitytė. Sportininkė pasakoja, kad anksčiau net užmigti prieš varžybas būdavo sunku nuo įkyrių minčių, kaip kovos su varžove, kokius veiksmus atliks. Dabar taip nėra.
„Jeigu varžybų metu psichologės nebūna, padeda dziudistas Marius Paškevičius, jis labai gerai moka psichologiškai nuteikti“, – sako S. Pakenytė.
M. Paškevičius ir Karolis Bauža taip pat kovojo dėl kelialapio į Olimpiadą, tačiau jiems nepasisekė.
S. Pakenytei pastarieji metai buvo gana sėkmingi. 2015 metais Europos žaidynėse Baku, Azerbaidžane, dziudo varžybose svorio kategorijoje per 78 kilogramus šiaulietė iškovojo penktąją vietą. Tais pačiais metais Pietų Korėjos Čungdžu mieste vykusioje Universiadoje iškovojo trečiąją vietą. Šiemet atvirose Europos taurės varžybose Varšuvoje, Lenkijoje, S. Pakenytė vėl buvo trečia.
Redakcijos nuotr.
SPORTININKĖ: Dziudo imtynininkė Santa Pakenytė: „Tikslas buvo patekti į Olimpiadą, išpildyti svajonę. Negalvojau apie tai, ar būsiu pirmoji, ar paskutinė. Žinoma, džiugu, kad esu pirmoji, bet tikiuosi, kad ne paskutinė.“
Asmeninė nuotr.
TIKSLAS: Santos Pakenytės treneris Stanislovas Kulikauskas visada tikėjo, kad jo auklėtinė pateks į Olimpiadą. Šiemet pasiekta 24 vieta pasaulio reitinge sportininkę realiai priartino prie svajonės išsipildymo.