
Naujausios
Senjorui patinka varžytis su jaunimu
83 metų šiaulietis Albertas Ramanauskas – azartiškas stalo teniso mėgėjas. Ne tik pats žaidžia, bet ir teisėjauja respublikinėse varžybose. Nepraleidžia nė vienos tris kartus per savaitę vykstančios treniruotės, o varžybose pelno prizines vietas.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Jaučiasi įsipareigojęs
Šiais metais 20-metį atšventusio ir pusantro šimto narių vienijančio Šiaulių veteranų sporto klubo veikloje A. Ramanauskas dalyvauja nuo pat pradžių. Matė, kaip klubas kūrėsi, kaip augo.
Pirmadieniais, trečiadieniais ir penktadieniais vyras skuba į treniruotes krepšinio akademijoje „Saulė“. Čia susirenka 30–50 sporto veteranų. Vieni žaidžia biliardą, smiginį, kiti – šaškėmis, šachmatais, treti – stalo tenisą, ketvirti – krepšinį ar užsiima lengvąja atletika.
Kiekvienas randa sau mielos veiklos. Ne tik pajuda, bet ir pabendrauja. „Jautiesi įsipareigojęs ir dar ne visai nurašytas. Tas jausmas skatina judėti“, – šypsosi ponas Albertas. Vyras žaidžia stalo tenisą, jei lieka laiko – šachmatais.
Nuolat stalo tenisą klube žaidžia 12 vyrų ir 8 moterys, kartais prisijungia daugiau žaidėjų. Šiauliečiai patys organizuoja varžybas ir vyksta į varžybas kituose rajonuose, bendradarbiauja su Joniškio, Radviliškio, Kuršėnų sporto veteranais, dalyvauja Lietuvos veteranų čempionatuose ir turnyruose.
Veteranai varžosi amžiaus grupėse kas penkeri metai – kad varžovų jėgos būtų apylygės. Ponui Albertui patinka varžybos, kuriose galima pasivaržyti su įvairaus amžiaus stalo tenisininkais, ypač su jaunimu. Vyras įsitikinęs, kad tai padeda tobulėti ir jaunimui, ir veteranams. Pašnekovas šypteli: visi veteranai išdrįsta varžytis su jaunimu.
„Svarbu ne tik pergalės, bet pats užsiėmimas, judėjimas. Kiti dirba su įrankiais, o man patinka prie stalo, su varžovu. Atsiranda kovingumas. Taip žymiai maloniau dirbti“, – sako A. Ramanauskas.
Su vyro sporto veikla susijusias nuotraukas pono Alberto žmona tvarkingai sudėjo į vieną albumą. Jame yra ir jaunystės nuotraukų, darytų 1960–1970 metais, ir iš Šiaulių veteranų sporto klubo veiklos. Vienose vyrai ir moterys išsirikiavę su apdovanojimais, kitose – palinkę prie šachmatų lentų ar pasiruošę atmušti kamuoliuką prie stalo teniso stalų, trečiose – akimirkos ir stovyklų, vasaros sporto švenčių.
Žvelgdamas į nuotraukų datas ponas Albertas ir pats stebisi, kad nuo to ar kito įvykio prabėgo jau dešimt ar daugiau metų, o atrodo – taip neseniai.
Pasiekimai
Paklaustas apie stalo teniso pasiekimus, sporto veteranas kuklinasi. Daug metų felčeriu dirbęs vyras niekada nebuvo profesionalus sportininkas, tik mėgėjas, tad ir aukštų sportinių rezultatų sako nesiekęs.
Vis dėlto išsitraukia lapelį, kuriame sužymėti svarbiausi laimėjimai. Pirmasis trofėjus – 1961 metais respublikinėse varžybose laimėta pirmoji vieta. 2012 ir 2014 metais šalies veteranų varžybose iškovota antroji vieta, šiais metais – pirmoji vieta. 2013 metais Baltijos šalių veteranų varžybose iškovota pirmoji vieta. Tais pačiais metais Klaipėdoje vykusiose Pasaulio lietuvių žaidynėse vienetų stalo teniso varžybose laimėta antroji vieta, dvejetų varžybose su vilniečiu Henriku Sausenavičiumi – pirmoji.
H. Sausenavičius ir klaipėdietis Bronius Glodenis yra pagrindiniai A. Ramanausko varžovai pastaraisiais metais. Anksčiau jo amžiaus grupėje buvo iki 50 varžovų, dabar gretos stipriai praretėjusios – nesiekia ir dešimties. Daug iškeliavo anapilin, kitiems žaisti nebeleidžia sveikata.
Ne tik stalo teniso rezultatais gali pasidžiaugti ponas Albertas. Prieš keletą metų šiaulietis šachmatininkas Anicetas Uogelė Šiaulių veteranams surengė simultaną, ir A. Ramanauskui pavyko laimėti prieš patyrusį šachmatininką.
Stalo tenisas keitėsi
A. Ramanauskas gimė ir augo Akmenės rajone. Pasakoja, kad anksčiau ten pagrindinė sporto šaka buvusi futbolas, taip pat lengvoji atletika, žiemą – slidinėjimas.
„Anksčiau taip nebuvo, kad viena sporto šaka užsiiminėtum, visas reikėjo kultivuoti. Ilgokai mėgau tinklinį. Dabar liko vienintelis stalo tenisas“, – sako pašnekovas.
Ponas Albertas augo 10 vaikų šeimoje, buvo pats jauniausias. Vyresnieji broliai išmokė žaisti ir šachmatais, ir stalo tenisą.
Pašnekovas prisimena, kad jo vaikystėje buvo žaidžiama medinėmis raketėmis. Vėliau jų paviršių pradėta dengti gumos sluoksniu. Buvo metas, kai raketės buvo dengiamos gana storu kempinės sluoksniu, tačiau greitai buvo įvesti apribojimai, ir šis sluoksnis negalėjo būti storesnis kaip 3 milimetrai.
Dabar medinės raketės yra dengiamos maždaug 2 milimetrų kempinės sluoksniu ir guma. Viena pusė raketės yra raudonos, kita – juodos spalvos.
Bėgant metams keliais milimetrais „paūgėjo“ ir teniso kamuoliukas – nuo 38 milimetrų skersmens iki 40 milimetrų. Esą mažesnis kamuoliukas išvystydavo per didelį greitį.
Šiek tiek keitėsi ir taisyklės. Anksčiau setas būdavo iki 21 taško, dabar – iki 11 taškų. Ponas Albertas sako, kad pripratusiems prie ilgesnių setų žaidėjams buvo nelengva pereiti prie trumpesnių, tačiau pakeitimai padaryti dėl žiūrovų, kad jiems būtų įdomiau stebėti varžybas.
Vyras prisimena, kad kažkada stalo tenisas buvusi ypač populiari sporto šaka, į varžybas įėjimas būdavo tik su bilietais ir tai sunku būdavo patekti. Per televiziją transliuojamos stalo teniso varžybos taip pat sulaukdavo didelio susidomėjimo.
Pasak pašnekovo, dabar net populiarios sporto šakos sunkiai surenka žiūrovų, ką jau kalbėti apie stalo tenisą. Kodėl taip nutiko? A. Ramanauskas mano, kad dabar daug didesnis sporto šakų pasirinkimas, daugiau vyksta įvairių sporto renginių, ir žiūrovai pasiskirto.
Visgi ponas Albertas džiaugiasi, kad stalo tenisas gyvuoja ir jį žaidžia vaikai, jaunimas. Daug šaunių jaunų žaidėjų sutinka varžybose, kuriose tenka teisėjauti.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Iš Akmenės rajono kilusiam Albertui Ramanauskui – 83-eji. Tris kartus per savaitę kaip į darbą senjoras skuba į stalo teniso treniruotes.
Asmeninės nuotr.
Stalo teniso varžybose Albertas Ramanauskas pelno prizines vietas.
Šiauliečiai stalo teniso veteranai treniruojasi ir varžybas rengia krepšinio akademijos „Saulė“ sporto salėje.
Albertas Ramanauskas ne tik žaidžia, bet ir teisėjauja šalies vaikų ir suaugusiųjų stalo teniso varžybose.