
Naujausios
Teniso šventė: triukšmingi gerbėjai, lietuviškai kalbantys teisėjai ir uolūs savanoriai
Nuo penktadienio iki sekmadienio Šiaulių arenoje nerimo teniso aistros – Daviso taurės Europos–Afrikos zonos antros grupės mače kovojo Lietuvos ir Norvegijos rinktinės. Pergalę rezultatu 3:2 šventė lietuviai. Apie varžybų įspūdžius, organizacinius rūpesčius ir džiaugsmus pakalbinome Šiaulių teniso mokyklos vadovą Mindaugą Šerepką.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Permainingos kovos
Pirmasis lietuvių ir norvegų mačas penktadienį pasibaigė Lauryno Grigelio (ATP 251) nesėkme. Daugiau kaip po pusketvirtos valandos trukusios apylygės kovos pergalę rezultatu 7:5, 3:6, 6:4, 4:6, 7:6 (7:2) šventė greitai 19-ąjį gimtadienį minėsiantis Viktor Durasovič (ATP 511).
Po jų žaidė pirmoji Lietuvos raketė 25-erių Ričardas Berankis (ATP 85) ir 17-metis norvegas Casper Ruud (ATP 776). Daugiau patirties ir aukštesnį ATP reitingą turinčiam lietuviui kova nebuvo sunki. Mažiau nei per pusantros valandos R. Berankis 6:2, 6:1, 6:4 nugalėjo priešininką ir išlygino Daviso taurės mačo tarp Lietuvos ir Norvegijos rinktinių rezultatą 1:1.
Šeštadienį vyko dvejetų susitikimai. Nors iš pradžių lietuvių komandos kapitonas Rimvydas Mugevičius planavo išleisti žaisti R. Berankį ir Luką Mugevičių (ATP 326), tačiau esant lygiam rezultatui nusprendė nerizikuoti, ir į kortą išleido stipriausią porą – R. Berankį ir L. Grigelį. Lietuviai 6:2, 7:6 (7:2), 6:1 palaužė V. Durasovič ir C. Ruud duetą ir persvėrė rezultatą 2:1.
Sekmadienį R. Berankis susitiko su V. Durasovič. Geriausias Lietuvos tenisininkas nusodino varžovą rezultatu 6:2, 6:1, 6:0. Lietuvos rinktinė po šio susitikimo išsiveržė į priekį 3:1.
Paskutinėje kovoje Lukas Mugevičius susitiko su C. Ruud. Šįkart pranašesnis buvo norvegas – 6:3, 6:3.
Galutinis rinktinių susitikimo rezultatas – 3:2 lietuvių naudai.
Kitame Daviso taurės Europos ir Azijos antros grupės etape Lietuvos laukia Pietų Afrikos Respublikos rinktinė. Ji rezultatu 5:0 įveikė Liuksemburgo komandą. Dvikova liepos 15–17 dienomis vyks Lietuvoje.
Sirgalių palaikymas suteikia jėgų
Kadangi Lietuvos ir Norvegijos rinktinių mačai vyko Šiauliuose, nemažai organizacinių rūpesčių teko ir Šiaulių teniso mokyklai. Mokyklos direktorius M. Šerepka „Šiaulių kraštui“ sakė, jog „viskas kuo puikiausiai pavyko“ ir džiaugėsi po ilgos pertraukos turėta didele teniso švente Šiauliuose. Kiekvieną dieną arenoje būdavo apie 1 000 žiūrovų.
– Kaip vertinate lietuvių pasirodymą?
– Puikiai. Manau, kad komandos nariai atidavė visas jėgas. Rezultatas 3:2 neatspindi galutinio vaizdo. Lietuviai tikrai buvo stipresni. Aišku, didžiąja dalimi pergalė iškovota Ričardo Berankio dėka. Jis laimėjo visus mačus. Gal kiek nesusiklostė mačasLaurynui Grigeliui. Bet nėra blogai, kad ir pralaimėjo. Juokavome, kad išliko intriga ir buvo įdomesnis renginys.
– O kokį įspūdį paliko norvegai? Daug buvo kalbėta apie V. Durasovič vaidybą.
– Vaidyba tenise nėra kažkas neįprasta. Kiekvienas žaidėjas yra individualybė. V. Durasovič sužaidė gerus mačus. Nemanau, kad vaidybos elementai lėmė mačo baigtį. Tai ne tas žaidėjas, kuris yra stipriausias emociškai, techniškai. Manau, kad Laurynui tiesiog pritrūko sėkmės, gal jaudulys savo padarė.
Kiek žinau, Laurynas į Šiaulius atvyko sirguliuodamas, todėl sunku vertinti jo mačą. Dažniausiai pralaimėjimą ar pergalę lemia keli faktoriai: pasiruošimas, sveikata, startinis jaudulys, sirgaliai. Žaisti savų sirgalių akivaizdoje kartais padeda, o kartais ir trukdo, labiau įpareigoja.
– Sirgaliai tikrai triukšmingai palaikė lietuvius – būgnais, trimitais, šaukdami, skanduodami ir plodami. Visai kaip per krepšinio rungtynes. Ar tai priimta teniso varžybose?
– Sirgalių palaikymas būgnais ir panašiai neįprastas, palyginti su didžiojo kirčio ar ITP turnyrais, bet Daviso taurėje jis yra priimtinas, ir kuo toliau, tuo daugiau mes galime pamatyti tokių sirgalių. Manau, kad tai tik padeda žaidėjams – motyvuoja, paskatina, palaiko. Žaidėjai jaučia sirgalių emociją ir tai jiems suteikia papildomų jėgų.
Lietuviškai kalbantys teisėjai
– Nustebino tai, kad bokštelio teisėjai iš Ukrainos ir Italijos kalbėjo lietuviškai. Ar jie to mokėsi?
– Toks varžybų formatas. Bokštelio teisėjai rezultatą sako anglų ir tos šalies, kurioje vyksta renginys, kalba. Jie išmoksta pagrindines frazes: pasakyti rezultatą, kas paduoda, perspėti žiūrovus, jeigu trukdo mačui, ir panašiai. Taigi šių teisėjų viena iš darbo savybių – pasimokyti tos šalies, į kurią vyksta, kalbos.
– Prieš Daviso taurės mačą skelbėte, kad ieškote savanorių. Kiek pavyko jų surinkti? Kokių pareigų jie turėjo?
– Pavyko surinkti šaunią maždaug 35 savanorių komandą, jie savo darbą atliko puikiai. Neteko girdėti jokių priekaištų iš teisėjų, kad jie nekontroliavo minios. Pagrindinis savanorių darbas buvo užtikrinti arenoje tvarką, kad žiūrovai mačo metu netrukdytų žaidėjams, nevaikščiotų, nefotografuotų ir nefilmuotų blykstėmis.
Patiems surinkti tiek žmonių ne savanorystės pagrindais, o mokant kažkokį atlygį, būtų sudėtinga. Labai pagelbėjo Šiaulių universitetas, atsiuntęs kūno kultūros ir sporto edukologijos studentų, kuriems tai buvo įskaityta kaip praktika.
– Ar vaikai, kurie aikštelėje rinko ir padavinėjo kamuoliukus, teniso mokyklos auklėtiniai?
– Taip, tai mūsų mokyklos vaikai. Jie su dideliu noru laukė šito renginio. Tradicija, kad mažieji vaikai didžiuosiuose mūsų renginiuose, tokiuose kaip Daviso taurė, Tarptautinės teniso federacijos turnyras, renka ir padavinėja kamuoliukus, o užaugę patys žaidžia tuose turnyruose. Vaikai yra apmokomi mūsų mokyklos trenerių, susipažįsta su tvarka, kaip reikia padavinėti kamuolius, kur stovėti.
Vaikai, aišku, jaudinosi, bet su savo darbu susitvarkė. Šiam renginiui buvo atrinkti 24 kamuoliukų rinkėjai. Du iš jų buvo iš Vilniaus teniso mokyklų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
MAČAS: Laurynui Grigeliui burtai lėmė pirmam žaisti Daviso taurės turnyre.
NORVEGAS: Viktor Durasovič žaidimas ir vaidyba sukėlė aistrų.
PERGALĖ: Pirma kova, ir pergalė – norvegų pusėje. Komandos kapitonas Anders Haset džiaugiasi Viktor Durasovič pergale.
DVEJETAI: Dvejetų susitikimas tarp lietuvių (iš kairės) Lauryno Grigelio ir Ričardo Berankio bei norvegų Viktor Durasovič ir Casper Ruud baigėsi lietuvių pergale.
SIRGALIAI: Lietuvos tenisininkus sirgaliai palaikė triukšmingai – būgnais ir trimitais, visai kaip per krepšinio rungtynes. Bokštelio teisėjams teko juos ir raminti.
PADĖJĖJAI: Šiaulių teniso mokyklos auklėtiniai talkino tenisininkams, rinko ir padavinėjo kamuoliukus, rankšluosčius.
NUOMONĖ: Šiaulių teniso mokyklos direktorius Mindaugas Šerepka džiaugiasi, kad mačuose netrūko intrigos, buvo stiprus sirgalių palaikymas.