
Naujausios
Nei mero, nei daugumos politikų...
Išplėstiniai keturių komitetų posėdžiai Savivaldybėje vyksta retai, kai svarstomi išties miestui svarbūs klausimai. Šįkart turėjo svarstyti, ar tinkamai vilniečių kompanijos UAB "Smart Continent" ekspertai parengė 15 metų strategiją, kuri turėtų lemti Šiaulių ekonominę plėtrą ir investicijų pritraukimą.
Šią strategiją rengėjai turėjo pabaigti jau kovo mėnesį, tačiau terminas buvo pratęstas.
Iš 31 politiko salėje sėdėjo 14. Kvorumą (daugiau nei pusę komiteto narių) surinko tik Švietimo, kultūros ir sporto komitetas. Paradoksalu – iš 9 Miesto ūkio ir plėtros komiteto narių posėdyje pasirodė trys.
Nors Savivaldybės tinklalapyje buvo įrašyta, jog išplėstiniam komiteto posėdžiui, kuriame turėtų dalyvauti visi Tarybos nariai, pirmininkauja meras A. Visockas, tačiau nei jis, nei du jo pavaduotojai nepasirodė.
D. Griškevičius buvo išvykęs į Vilnių, o E.Elijošiaus darbotvarkėje buvo įrašyta, jog jis dalyvaus komitetų posėdyje. Mero viešoje darbotvarkėje tuo metu nebuvo įrašyta jokių priemonių.
UAB "Smart Continent" vadovas Andrius Jaržemskis, pristatęs strategiją, žvilgtelėjo į pirmininkaujančio kėdę ir sutrikęs pareiškė, kad nežinia, kas turėtų vesti posėdį. Teko imtis šio darbo pačiam.
Komitetų reikalas – pritarti arba ne Tarybos sprendimo projektui. Tai vakar rūpėjo tik Tarybos sekretoriato specialistei. Trys komitetai sprendimo priimti negalėjo, nes neturėjom kvorumo, o Švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariai apsispręs balsuodami Taryboje.
Konkurencinis pranašumas – pigi darbo jėga
Vilniečiai ekspertai Šiaulių strategiją kūrė kartu su miesto Savivaldybe, pramonės ir verslo asocijuotų struktūrų, Šiaulių universiteto ir Šiaulių valstybinės kolegijos atstovais. Kaip sakė A. Jaržemskis, ekspertai ne parengė strategiją, o padėjo ją pasirengti patiems šiauliečiams.
Nuo vasario 2 dieną vykusio tarpinio strategijos pristatymo šis nedaug kuo skyrėsi. Tuomet salėje sėdėjo tik 5 politikai.
"Šiauliai – ekonomiškai stiprus ir konkurencingas Lietuvos regioninis centras, kuriame telkiasi išmani tradicinė pramonė ir paslaugos, logistika, ir mokslų technologijomis bei inovacijomis grįstas naujos kartos verslas ir kuriantis gerovę visuomenei" – tokia artimiausių 15 metų miesto plėtros vizija.
"Nepamirštame ir dirbančiųjų visuomenės, kad ta gerovė ateitų. Gerovės valstybę sukurti žadėjo naujasis Prezidentas, tai kad ta gerovė ateitų į Šiaulius su didesnėmis algomis", – sakė rengėjas.
A. Jaržemskis įvertino, kad Šiauliuose susiformavę nedidelę pridėtinę vertę kuriantys tradicinės pramonės sektoriai. Didžiausia dalis šiauliečių dirba sausumos transporto srityje. Taip pat daug žmonių įdarbinti baldų gamyboje, statybose, popieriaus, plastmasinių gaminių gamyboje, metalo apdirbimo sriryje. Tai pramonės šakos, kuriose norint būti konkurencingam, negali mokėti didelių atlyginimų.
Paaiškėjo, kad ekspertas nelabai turi žinių, kad Šiauliuose veikia Savivaldybės įmonė Šiaulių oro uostas – tarptautinis civilinis oro uostas.
Ekspertas neslėpė, kad apklausus investuotojus, į klausimą, kodėl pasirinko Šiaulius, dažniausias atsakymas – pigi darbo jėga, patogi geografinė padėtis, tinkama mokestinė bazė. Kylant darbo užmokesčiui šis konkurencinis pranašumas nustos veikti.
Palyginę 29 Šiaulių rodiklius su Klaipėda, Panevėžiu, šalies vidurkiu bei keturiais panašiais užsienio miestais, padarė išvadą, kad tiesioginės užsienio investicijos bei materialiosios investicijos Šiauliuose žemesnės nei Panevėžyje ir Klaipėdoje ir auga lėčiausiai, darbo jėgos kiekis mažėja, visuomenė sensta sparčiau, nei Lietuvos vidurkis, menkai bendradarbiauja verslas ir mokslas.
Viena iš apklaustų investuotojų įvardintų problemų – Šiaulių universitetas nerengia reikalingų inžinerinių profesijų bakalaurų – inžinierių, gamybos vadovų ir panašiai.
Tuo pasipiktino Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Irina Barabanova, pareiškusi, kad Šiaulių universitetas yra humanitarinės krypties ir neturi šokti pagal verslininkų norus.
Reikia aukštos pridėtinės vertės pramonės
Rengėjai siūlo tris plėtros kryptis. Viena – palikti viską taip kaip yra. Vystyti tradicines miesto ūkio šakas ir "taip nepajudėti iš vietos".
Priešinga kryptis – staigiai restruktūrizuotis į aukštos pridėtinės vertės verslą. Ekspertas priminė, kad yra šalių, kurios tai padarė.
"Galima nusipirkti protus, atsivežti mokslinius centrus. Tai daro JAV, Izraelis, ima daryti Kinija", – aiškino A. Jaržemskis.
Vis dėlto strategijos rengimo grupė nusprendė, kad miestui labiausiai tinkama trečioji kryptis – vystoma veikianti pramonė – dar kitaip vadinama "melžiama karvė", iš kurios gyvenama. Tačiau lygiagrečiai kiekviena įmonė 10 procentų už savo parduotą produkciją gautų pajamų turėtų skirti produktui, kuris bus sukurtas po 5 ar net 10 metų. Tik tokia pramonė turi ateitį.
"Dėkime į verslą, į mokslo įstaigas, kad užgimtų aukštos pridėtinės vertės verslai", – agitavo ekspertas.
Milijonai į oro uostą – be strategijos
Pasibaigus posėdžiui, pasiteiravome, ar po pirmojo pristatymo įvertino išsakytas pastabas dėl Šiaulių oro uosto, tačiau paaiškėjo, kad ekspertas nelabai turi žinių, kad Šiauliuose veikia Savivaldybės įmonė Šiaulių oro uostas – tarptautinis civilinis oro uostas. Į jo plėtrą savivaldybė artimiausiu metu planuoja investuoti apie 10 milijonų miesto pinigų.
"Šiaulių oro uostas – valstybinis klausimas. Stengėmės sudėlioti klausimus, kurie yra susiję su miesto valdžios atsakomybe. Ten NATO karinė bazė veikia ..." – aiškino ekonominės plėtros ir investicijų pritraukimo strategijos rengėjas.
Priminus, kad šalia karinės bazės veikia ir civilinis oro uostas, ekspertas preiškė: "Yra saugumo reikalavimai keliami. Mes nėjome į tą saugumo klausimą".
Paklaustas, jei Šiauliams pavyks įgyvendinti minėtą strategiją, po 15 metų kaip atrodys miestas, A. Jaržemskis atsakė: "Jei rodikliai bus pasiekti, tai čia gyvens 150 tūkstančių gyventojų. Jų atsiras, jie atvažiuos, grįš. Jei bus gyventojų, bus gyvybės. Atgaivinti miestą reikia per norą čia būti. Jei ta strategija bus įgyvendinta taip ir bus. Bet ar įgyvendins, priklausys nuo tų, kas ta strategija rūpinsis visą laikotarpį. Mes kaip gydytojai – parašome piliulę, bet ar išgers ligonis ją kiekvieną vakarą jau nežinome."
