
Naujausios
Dulkės guli... ir aš prigulu
Apie nepasitenkinimo ir neigimo spąstus paskaitoje "Pozityvaus mąstymo strategija" Joniškyje kalbėjo lektorė, švietimo ir verslo konsultantė Lidija Laurinčiukienė.
Į negatyvo liūną nugrimzti labai lengva, nes kiekvieną ištinka nesėkmių akimirkos, apima nuovargis, iš ekranų "bombarduoja" neigiamos naujienos. Todėl su savimi reikia nuolat dirbti ir stengtis gyventi "be taburetės ant galvos", tai yra – be išankstinių įsitikinimų ir savęs apribojimų.
Draugė, apėjusi trijų kambarių butą, pareiškia: "Kaip jums gerai, turite tik šešis langus! O mes – daugiau kaip 40! Namie – 18, sode, kaime dar kiek... Ką man daryti?" Stop – sako L. Laurinčiukienė: "Geriau valydama langą padėkokite Dievui, kad galite pro jį, tokį švarų, žvelgti į pasaulį. O jei rimtai – turbūt draugė visą vakarą norėjo pasididžiuoti, kad ji septynis kartus turtingesnė, nes turi tiek kartų daugiau langų nei jūs!"
"Pažįstamą kviečiu kartu vykti į renginį. Ne, sako, šiandien negaliu, reikia konservuoti pomidorus. Kam? Rūsiui užpildyti? Juk anūkai seniai jau nebevalgo nei jūsų konservų, nei bulvių, kurias tingi lupti. Jie užpilamais makaronais ar degalinių maistu minta. Kita situacija: vos parėjusi namo bičiulė puola šluostyti dulkių, jos jai kelia stresą. Aš pareinu namo, žiūriu, guli dulkės, ir pati šalia prigulu. Kolektyviškai. Ji valo valo, ir nuvargusi eina miegoti. Aš paguliu, pailsiu, tada dulkes nušluostau, ir jaučiuosi gerai", – vaizdingai žmonių užsibrėžtas ribas arba savanoriškai pasirinktą kelią į nepasitenkinimą iliustruoja L. Laurinčiukienė.
Spąstai ir apsaugos ratas
Kokie pagrindiniai negatyvo spąstai? Nenoras nieko keisti, nes viską gerai darau – pastovumo dėsnis, kuriam greitai paklūsta protas. Jei man kas nors nepatinka, – tai kitų problema. Bet gal užtektų vietoje šimto pomidorų daigų pasodinti 30, jeigu nebesuvalgote ir net nebeišdalinate?
Perfekcionizmas – noras viską daryti tobulai, patikti – įtikti – tikti, nuo kurio žmonės pervargsta. Nuolatinis susimažinimas – bandymas atrodyti aguonos grūdeliu, mažu sraigteliu, kuris nieko negali. Pataikavimas, padlaižiavimas – visa tai irgi spąstai.
Kokia nauda iš visokių potvynių ar kitokių įdomių dalykų, jei neturi su kuo apie juos pasišnekėti.
Į pavojingą sąrašą papuola ir puikybė, kada žmogus įsivaizduoja, kad viską geriausiai išmano, o visi kiti aplink yra kvailiai. Nepadeda ir nuolatinis žmonių filtravimas: tas geras, anas blogas, tą myliu, ano – nekenčiu. Jei žmogus man patinka, jis iškart autoritetas, jei ne – jokie jo argumentai neveikia. Taip visus bandome sudėlioti į lentynėles.
Tačiau nereikia ir visko į save sugerti, nes negali su kiekvienu žmogumi kartu sirgti, su visais mirti, dejuoti. Lektorė patarė atsikėlus iš ryto apie save per ištiestą ranką apibrėžti įsivaizduojamą ratą ir mintyse sau pasakyti, kad jo niekas, turintis neigiamą krūvį, neperžengs.
Pozityvaus mąstymo poveikis
Pasak L. Laurinčiukienės, puikus metodas yra pradėti dieną su šypsena pažvelgus į veidrodį. Ne tik šiaip nusišypsoti, – net nusišiepti iki ausų ir padaryti grimasų. Taip aktyvinama kraujotaka, smegenis pasiekia daugiau deguonies ir gaminasi laimės hormonai endorfinai. Teigiamas požiūris padeda siekti neįtikėtinų rezultatų.
"Viena pažįstama solidaus stoto moteris pasakojo nuo 19 valandos nieko nevalganti, tik gerianti šaltą vandenį, bet svoris nekrenta. Ne, riebalus reikia tirpinti riebalu, o ne vandeniu. Pasiūliau jai tada, kai vakare labai išalksta, atsipjauti piršto storio lašinių bryzelį ir čiulpti. Po daugiau nei pusmečio jos nebepažinau – veidas pažįstamas, o kūnas – kitas. Vyras jos klausė, ar tikrai lašiniai padėjo ar mąstymas apie tai, kad jie padeda?" – šmaikščiai pasakojo lektorė.
Vertingos Mikės Pūkuotuko mintys
Parodžiusi mokslininko Alberto Einšteino nuotrauką, kurioje jis fotografui rodo iškištą liežuvį, lektorė paklausė, kokia paskaitos dalyvių pirmoji reakcija? Kvailas poelgis, keistas, protingas, drąsus? Šis žmogus, A. Nobelio premijos laureatas, nebijojo pasirodyti juokingas, jis elgėsi laisvai. Vėliau netgi pats užsakė šio savo atvaizdo atvirukų ir išsiuntinėjo pažįstamiems.
Anot L. Laurinčiukienės, į viską gyvenime reikia žiūrėti truputį su vaikiškumu ir daryti dalykus su humoru, nes pozityvus mąstymas gelbsti, skatina kūrybingumą. Labai praverstų kiekvienam vadovautis žaismingai, bet kartu ir išmintingai kalbančio meškiuko, A. A. Milno knygos veikėjo Mikės Pūkuotuko mintimis: "Kai neturi ką veikti, veikti vis tiek ką nors reikia" arba – "Kokia nauda iš visokių potvynių ar kitokių įdomių dalykų, jei neturi su kuo apie juos pasišnekėti". Bendravimas, draugystė yra palaikantys ir skatinantys gyventi dalykai.
Lektorė priminė, kad nuo 30 metų žmogaus smegenyse miršta po vieną procentą neuronų per metus. Jeigu smegenims neleidžiame snausti – užsiimame įdomia veikla, kūryba, mokomės naujų dalykų, nepaisant amžiaus smegenyse ima kurtis naujos neuronų jungtys – sinapsės, sakė L. Laurinčiukienė. Tad nereikia savęs dėl amžiaus "nurašyti".