Alkanos erkės jau pabudo

Alkanos erkės jau pabudo

Alkanos erkės jau pabudo

Praėjusiais metais Šiaulių apskrityje užregistruoti 243 erkių platinamų ligų atvejai. Daugiausiai susirgusiųjų erkiniu encefalitu buvo Akmenės, Šiaulių ir Pakruojo rajonuose. Specialistai teigia, kad erkės jau nubudo.

Šiaulių visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Milda Baranauskienė atsako į skaitytojų klausimus apie erkes bei jų platinamas ligas.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

– Kuri erkių platinama liga pavojingesnė ir kodėl?

– Abi ligos – erkinis encefalitas ir Laimo liga – yra grėsmingos savo pasekmėmis, tačiau Laimo ligos sukėlėjai jautrūs antibiotikams. Laiku pradėjus gydymą, nuo Laimo ligos visiškai pasveikstama. Skiepų nuo Laimo ligos nėra.

Erkinis encefalitas – sunkiai gydoma ir pavojinga liga, sukelianti ilgalaikes pasekmes, neretai atsiliepianti ir gyvenimo kokybei. Apie 10 procentų visų sirgusiųjų erkiniu encefalitu pasireiškia sunkūs liekamieji reiškiniai: paralyžiai ir parezės, raumenų atrofijos, traukuliai, psichikos sutrikimai, pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimai.

– Kaip užsikrečiama erkinio encefalito virusu?

– Erkinio encefalito virusu užsikrečiama įkandus infekuotai erkei bei vartojant nevirintą ožkų ir karvių pieną.

– Ar ta pati erkė gali pernešti kelių infekcijų sukėlėjus?

– Taip, viena erkė gali pernešti kelių infekcijų sukėlėjus.

– Ar yra tikimybė, kad erkė užkrėtė erkiniu encefalitu ar Laimo liga, tuomet, kai dar nebuvo įsisiurbusi, o tik ropojo ant odos ?

– Jeigu erkė ir buvo užsikrėtusi, perduoti viruso negalėjo. Užkrečiama tik tada, kai erkė turi kontaktą su krauju.

– Ar galima susirgti erkiniu encefalitu antrą kartą?

– Ne. Žmonės, persirgę erkiniu encefalitu, įgyja imunitetą, išliekantį visą gyvenimą.

– Kokiems žmonėms erkės įsisiurbia dažniausiai? Gal tai susiję su kraujo grupe, amžiumi ir panašiai?

– Savo aukas erkės atskiria iš kvapo ir skleidžiamos kūno šilumos. Jos turi specialų organą – Helerio aparatą, kuris padeda erkei atpažinti ir atsirinkti potencialias aukas. Kol kas konkrečiai nežinoma, kodėl erkės įsisiurbia į vieną ar kitą žmogų bei gyvūną. Manoma, kad jas suvilioja kažkokios nežinomos medžiagos, kurių kvapas itin patrauklus ir yra sumišęs su prakaito kvapu.

– Kodėl dažnai nejaučiame ir nepastebime erkės įkandimo?

– Įsisiurbusi erkė su seilėmis išskiria medžiagų, kuriose yra analgetikų, uždegimą slopinančių bei kraujo krešėjimą stabdančių medžiagų, o tai užkerta kelią įdūrimo vietoje prasidėti uždegimui ir slopina skausmą. Dėl analgetikų įkandimo vieta tampa nejautri, nejaučiame ir erkės straubliuko skverbimosi į odą.

– Ką daryti įsisiurbus erkei?

– Aptikus erkę, reikia ją kuo greičiau ištraukti. Erkės nereikėtų tepti jokiais skysčiais, nespausti jos pilvelio. Pincetu sučiupti erkę kaip galima arčiau galvos ir truktelti atgal. Žaizdelę apiplauti vandeniu su muilu ar dezinfekantu. Jei odoje liko erkės kūno dalis, pažeistos vietos negalima draskyti, organizmas pats pašalins svetimkūnį.

– Ar ištraukus erkę būtina kreiptis į gydytoją?

– Kreiptis į gydytoją nebūtina, išskyrus tuo atveju, jeigu per 1 mėnesį po įkandimo susirgote, pasireiškė į gripą panašūs simptomai: karščiavimas, galvos, raumenų skausmai, įkandimo vietoje atsirado raudona dėmė.

– Ar galima repelentais nuo erkių purkšti mažamečius vaikus?

– Galima, tačiau renkantis preparatą, reikia atidžiai skaityti, kas nurodyta etiketėse, kam jis skirtas. Yra specialiai vaikams pagamintų preparatų, atbaidančių vabzdžius, erkes. Nevienoda preparatų veikimo trukmė, todėl reikia sužinoti kas kiek laiko pakartoti apipurškimą.

– Kada ir kaip reikėtų skiepytis nuo erkinio encefalito?

– Vakcinavimo schemos yra dvi: įprastinė ir pagreitinta. Įprastinės skiepijimo schemos pirmosios dvi dozės įskiepijamos 1-3 mėnesių intervalu; trečiosios ir sustiprinančiųjų dozių įskiepijimo intervalai gali būti skirtingi, priklausomai nuo vakcinos gamintojo, ir nurodomi vakcinos informaciniame lapelyje.

Pradėti skiepytis reikia ankstyvą pavasarį, kol dar neprasidėjęs erkių aktyvumas. Pagreitinta skiepijimų nuo erkinio encefalito schema taikoma prieš pat erkių aktyvumo sezoną ar jam jau prasidėjus.

– Ar galima vakcina nuo erkinio encefalito skiepyti vaikus?

– Erkinio encefalito vakcinomis galima skiepyti vyresnius nei 1 metų vaikus. Vaikai nuo 1 iki 16 metų skiepijami vaikams skirta vakcina. Vyresni nei 16 metų skiepijami vakcina suaugusiems.

Šiaulių visuomenės sveikatos centro nuotr.

VIETOS: Šiaulių visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Milda Baranauskienė sako, kad susirgę šiauliečiai kaip užsikrėtimo vietas nurodo Salduvės, Šiaulių centrinį, Dainų parkus.