Baimė dėl ŽIV trukdo gydytis

Baimė dėl ŽIV trukdo gydytis

Baimė dėl ŽIV trukdo gydytis

Šiandien dar nėra skiepų nuo ŽIV — žmogaus imunodeficito viruso, tad laiku nediagnozavus ir negydant ligos, ji baigiasi mirtimi. „Nuo ŽIV nėra apsaugotas niekas, jei jis lytiškai santykiauja, o ypač tie, kurie bent kartą gyvenime yra turėję vienos nakties nuotykį“, — sako Šiaulių virusologinės laboratorijos medicinos biologė Vida Safonovienė.

Ilona Šnarienė

redakcija@skrastas.lt

ŽIV amžiaus nepaiso

Medicinos biologė Vida Safonovienė sako, jog esame mažo ŽIV paplitimo šalis, tačiau tai dar nereiškia, kad nėra problemos.

Dabar mūsų šalyje užregistruota apie 1700 ŽIV infekuotų asmenų. Šiaulių apskrityje gyvena 125, o Šiaulių mieste — 90 ŽIV infekuotų asmenų. Šiaulių apskrityje AIDS diagnozuota 22 asmenims, mieste AIDS sergančiųjų — 11.

„Šiais metais ŽIV infekciją diagnozavome keturiems 30-45 metų amžiaus vyrams ir vienai jaunai mergaitei. Tai skaudus įvykis, dėl kurio išgyvena ne tik mūsų laboratorijoje dirbantys medikai, bet ir Vilniaus AIDS centro darbuotojai, kurie patvirtino mūsų diagnozę pernelyg jaunai pacientei“, — nerimauja medikė.

Priežiūra komplikuota

Medikams didžiausią nerimą kelia intraveniniai narkomanai, platinantys ŽIV. Dauguma jų nė nesigydo, o tie, kurie gydosi, neįstengia laikytis režimo, užmiršta laiku išgerti vaistus. Be to, narkomanai ŽIV sparčiai platina ir lytinių santykių metu.

„Žmonės turėtų vengti atsitiktinių lytinių santykių, — perspėja gydytoja, — o nenorintiems jų atsisakyti, vertėtų pagalvoti apie apsaugos priemones lytinių santykių metu.“

Gydytoja sako pastebėjusi, kad žmonės vengia tikrintis, bijodami sužinoti tiesą. Tai esą visiškai suprantama, nes sunku susitaikyti su tuo, ko nebegali pakeisti.

Dauguma atėjusių atlikti kraujo tyrimą pirmą kartą taip ir nebegrįžta sužinoti lemtingo atsakymo. „Mes žinome, kad ateis laikas ir jis vėl pas mus pasirodys, tačiau pražiopsojus momentą, kai gydymas yra būtinas, liga sparčiai progresuoja, — perspėja V. Safonovienė. — Delsdamas žmogus kenkia tik sau. Naudojant vaistus galima sustabdyti ligos progresavimą, nesigydant AIDS išsivysto maždaug po devynerių metų.“

Žinia sukrečia visus

Medikams nėra paprasta pranešti žmogui, jog jis infekuotas ŽIV. „Tai labai sunkus momentas ne tik jam, bet ir mums“, — sako gydytoja. Pasakiusios tyrimų rezultatus, virusologinės laboratorijos specialistės ŽIV nešiotojui pasiūlo pasikonsultuoti su ŽIV infekuotuosius gydančiu gydytoju. Deja, gydytoja nepamena nė vieno atvejo, kad infekuotasis būtų iškart priėmęs pasiūlymą: “Visi lyg susitarę kartoja tą pačią frazę: “Ateisime vėliau.“

Žmogus išgyvena, kaip šią žinią reikės pranešti namiškiams.

Nors informacijos apie ŽIV užsikrėtimo būdus netrūksta, žinia apie šią ligą daugeliui kelia baimę. Dauguma įsitikinę, jog tai negarbinga liga, dėl kurios kaltas tik pats ligonis bei jo gyvenimo būdas.

„Pasakytum, kad sergi vėžiu, visi tave suprastų ir užjaustų, bet pabandyk žmonėms pasakyti, jog esi infekuotas ŽIV, tuoj būsi pasmerktas ir paliktas nuošalėje. Visuomenė dar nėra subrendusi priimti ŽIV sergantį žmogų“, — mano V. Safonovienė.

Brangiai kainuojantis gydymas prieinamas visiems

Anot gydytojos, kol kas vakcinos, padedančios apsisaugoti nuo ŽIV, nepavyko išrasti. Šiuo metu atliekamos studijos su gyvūnėliais, siekiant sukurti vaistus, kuriuos tereikėtų naudoti kartą per du mėnesius. „Tai būtų didelis laimėjimas, kurio dėka žmogus nesijaustų priklausomas nuo vaistų, — sako V. Safonovienė. — Šiuo metu antiretrovirusiniai vaistai geriami po 3-4 tabletes 2-3 kartus per dieną.“

Vieno ŽIV užsikrėtusio paciento gydymas antiretrovirusiniais valstybės kompensuojamais vaistais per metus kainuoja ne vieną dešimtį tūkstančių litų. Šiaulių virusologinė laboratorinė įranga, kuria atliekamas AIDS testas, niekuo nesiskiria nuo Vilniuje esančios įrangos, tačiau teigiamas testo patvirtinimas atliekamas tik Lietuvos AIDS centre, kadangi tam reikalingi itin brangūs patvirtinimo reagentai.

Pasitikrinti dėl ŽIV galima anonimiškai, tačiau norint gydytis reikalingi tikslūs asmens duomenys. „Norintys gydytis turi visas tam reikiamas sąlygas, tad ŽIV viruso nešiotojas gali gyventi ilgą ir visavertį gyvenimą. Deja, ne visi šia galimybe pasinaudoja“, — apgailestauja gydytoja.

POŽIŪRIS: Šiaulių virusologinės laboratorijos medicinos biologė Vida Safonovienė mano, jog visuomenė dar nesubrendusi priimti infekuotąjį ŽIV, jį tuoj pasmerkia, nors tai tokia pat liga kaip ir kitos.

Autorės nuotr. safonoviene