
Naujausios
Bendruomenės slaugytoja propaguoja sveiką gyvenseną
Kepalių (Joniškio rajonas) kaimo bendruomenės slaugytoja Genė Pociuvienė ne tik kalbomis, bet asmeniniu pavyzdžiu propaguoja sveiką gyvenseną. Moteris daugiau kaip prieš 20 metų pradėjo atsirinkti sveikesnį maistą, o prieš metus su kaimo bendruomenės pirmininke subūrė sportuojančių moterų grupę, kuri gyventojus stebina rytiniais pasivaikščiojimais su šiaurietiško ėjimo lazdomis, maudynėmis ežere ir specialia mityba.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Susidomėjo augindama vaikus
Genė Pociuvienė 41-erius metus dirba Kepalių kaimo bendruomenės slaugytoja. Atvykusi nuo Pašvitinio pagal paskyrimą moteris čia liko visam gyvenimui.
Medicinos darbuotoja sveika mityba pradėjo domėtis augindama vaikus. Jai keisti atrodė mažųjų kaprizai, kai drebėdami iš noro siekdavo pakelio spalvotų saldainių–guminukų arba kokakolos buteliuko.
„Tokia baisi trauka neatrodo normali. Galbūt yra kenksmingų medžiagų, chemijos, kuri traukte traukia. Geriau vaikui duoti morką ar obuolį, ypač – iš savo daržo bei sodo. Tegul graužia, įpras ir norės,“ – sako medikė.
Atsisakė kiaulienos mėsos
Pamažėle moteris ėmė reguliuoti savo mitybą: rinkosi daugiau daržovių, mažiau miltinių produktų, atsisakė gyvūninės kilmės riebalų ir riebios kiaulienos mėsos. Keitė ją paukštiena, žuvimi. Ypač pradėjo vertinti gėlavandenes žuvis, kurių kartais nusiperka turguose arba iš vietinių žvejų.
„Nesu vegetarė, tačiau kiaulienos mėsos neragavau turbut dvejus metus,“ – skaičiuoja moteris.
Ji vertina alyvuogių aliejų, bet pastaruoju metu dėl gero skonio dažniau renkasi spaustą iš graikinių riešutų, iš kaimynų ima karvės pieną, varškę.
Darže auga įvairios vaistažolės: mėtos, medetkos, pipirmėtės, raudonėliai, ramunėlės, iš kurių užsipliko gardžios ir vasaros spalvomis trykštančios arbatos. Taip pat moters racione nebeliko kavos, nors seniau jos išgerdavo iki keturių puodelių per dieną.
„Dar prieš 27-erius metus dalyvaudama specializacijos kursuose Kauno klinikose iš vienos ilgametės gydytojos išgirdau pastabą: „Jei negalite sau leisti tikros pupelių kavos, geriau visai nereikia.“
Susibūrė moterų grupė
Praėjusiais metais, kurie buvo paskelbti Sveikatingumo metais, bendruomenės slaugytoja, susitikusi su kitomis kepalietėmis, kaimo bendruomenės „Ašvinė“ narėmis, nusprendė, kad ši iniciatyva negali likti tik tuščiu lozungu.
Susibūrusi grupelė moterų pradėjo sportuoti ir sveikai maitintis. Prisiskaičiusi knygų, radusi naudingos informacijos internete, slaugytoja sudarė mitybos režimą. Parinktas ir fizinis krūvis.
Kas rytą atsikėlusios šeštą valandą moterys pirmiausia išgerdavo stiklinę drungno vandens, pagardinto puse citrinos sulčių. Tada, pasiėmusios šiaurietiško ėjimo lazdas, keliaudavo per Kepalius iki bendruomenės salės, kur atlikdavo mankštą.
Vasarą vietoje lazdų moterys renkasi dviratį ir mina iki Mielaičių kaimo tvenkinio, kuriame išsimaudo nuogos kaip undinės ir traukia atgal į namus.
Lengvesnė mityba
Pusryčiams valgė grikių košę, kurios net virti nereikėjo.Prieš sportavimą užpildavo grikius verdančiu vandeniu ir šiltai suvyniotą indą palikdavo brinkti. Po valandos sugrįžus košė jau paruošta. Jei norisi saldžiau, galima pagardinti razinomis arba kitais mirkytais džiovintais vaisiais, jei sūriau – įmaišyti traiškyto česnako, smulkinto svogūno, šlakelį aliejaus.
Pietums rinkdavosi taip pat nesunkų maistą, pavyzdžiui, burokėlių salotas ir bulves su lupenomis, stiklinę sulčių. Vakare išsivirdavo arba išsikepdavo kiaušinį, kartais jį pakeisdavo varškės gabalėlis su cinamonu ir kefyro stiklinė.
Po vakarienės dar sykį apeidavo su lazdomis aplink kaimą.
Toks mankštos bei dietos derinys moterims patiko ir tiko, juolab kad pastebėjo rezultatus. Ne viena pajuto nuotaikos pagerėjimą, sąnariai tapo lankstesni.
Todėl grupė gerą savaitę trunkančius užsiėmimus ir dietą ėmė kartoti kas mėnesį. Tik šią vasarą prasidėjusios šventės, išvykos planus sugadino, bet rudeniop, galbūt rugpjūtį Genė Pociuvienė tiki, kad visos sugrįš.
Sutrikus virškinimui tinka iškrova
Bendruomenės slaugytoja sako, kad jos 87-erių metų mamos sveikata per trejus metus, kai gyvena kartu po klubo sąnario operacijos, taip pat pagerėjo.
„Gyvendama viena ji kas mėnesį važiuodavo į miestą ir grįždavo su pilnais maišais vaistų bei papildų už 200 litų. Paskui skųsdavosi šokinėjančiu kraujo spaudimu, sutrikusiu virškinimu. Aš vaistų tiek nebeduodu, jie apsunkina kepenų veiklą, išmetėme papildus. Ir mama gerokai pažvalėjo, nebeliko skausmų,“ – apie pokyčius pasakoja bendruomenės slaugytoja.
Anot jos, pagyvenę žmonės dabar labai pripratinti prie vaistų. Galbūt kantrybės nebeturi. Todėl vos suskaudus ar sustojus skrandžiui griebiasi tabletės. Tuo tarpu sutrikus virškinimui geriausia tą dieną padaryti iškrovą, įsitikinusi G. Pociuvienė. Per vieną dieną geriant kefyrą ar valgant tik agurkus, vartojant jų sultis, badu nenumirsi.
Be skiepų grėstų infekcijų protrūkiai
Žmogui būtinas ir judėjimas, sėdėjimas ant sofos nuo pietų žiūrint serialus tik augina pilvą.
Slaugytojos miegamajame televizoriaus išvis nebeliko, o ir įprastai ji žiūri tik žinias ir vieną kitą įdomesnę laidą.
Tačiau slaugytoja pasisako už skiepus, pati kasmet skiepijasi nuo gripo. Būtent ši priemonė padeda išvengti įvairių infekcinių ligų protrūkio. Per 41 darbo metus iš tūkstančių jos skiepytų kaimų vaikų tik vieno organizmas reagavo stipriau, kad teko guldyti į ligoninę.
Pasikeitė ligų pobūdis
Kepalių kaimo bendruomenės slaugytoja Genė Pociuvienė pasakoja, kad per darbo metus pasikeitė ligų pobūdis ir žmonių, kurie jomis serga, amžius.
Hipertonija, insultas būdavo tik pagyvenusiųjų liga, dabar 25–30 metų žmonėms padidintas kraujospūdis – ne naujiena.
Daugiau pasitaikydavo infekcinių ligų. Šiais laikais gyventojai žiūri higienos, dažniau plauna rankas. Slaugytoja sako, kad jos
aptarnaujamoje teritorijoje jau seniai nėra buvę nei niežų, nei pedikuliozės.
Tačiau mažėja pačių gyventojų. Jei seniau ji aptarnaudavo 1000 žmonių, dabar tik apie 500. Tiesa, dalis gyventojų yra prisirašę privačiose poliklinikose, tad jie nebepatenka į minėtą skaičių.
Vienas pagrindinių bendruomenės slaugytojų darbų dabar yra prevencinės informacijos platinimas, gyventojų skatinimas dalyvauti gimdos kaklelio, krūties, prostatos, storosios žarnos vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programose.
Autorės nuotr.
SPORTAS: Kepalių kaimo bendruomenės slaugytoja Genė Pociuvienė, kai nevažinėja įprastu dviračiu, mina dviratį–treniruoklį.
MAISTAS: Genė Pociuvienė daugiau kaip prieš du dešimtmečius ėmė vartoti daugiau pateikalų iš daržovių: morkų suktinukų ji specialiai buvo paruošusi Joniškyje vykusiai sveiko maisto šventei.