Erkė sujaukė pavasarį

Erkė sujaukė pavasarį

Erkė sujaukė pavasarį

„Šiandien galiu vėl džiaugtis gyvenimu“, – šypsosi 26-erių Elvyra Čiapaitienė, sveikstanti Respublikinės Šiaulių ligoninės Infekcinių ligų skyriuje. Ji – viena iš pirmųjų erkių aukų šį sezoną.

Ilona Šnarienė

redakcija@skrastas.lt

Netikėta liga

Elvyra Čiapaitienė erkiniu encefalitu užsikrėtė kartu su šeima iškylaudama Baisogalos parke (Radviliškio rajonas).

„Grįžusi į namus ir akylai apžiūrėjusi vaiką, radau dvi įsisiurbusias erkes. Kadangi skubėjome į sodą – pati nebespėjau pasitikrinti. Tik vėliau ištraukiau dvi dar nespėjusias kraujo prisisotinti erkes, – pasakoja Elvyra. – Žinojau, kad erkės nešioja pavojingą ligą, bet nė negalvojau, kad man teks ja sirgti“.

Po keturių dienų moteriai pradėjo skaudėti galvą, pakilo temperatūra. „Pamaniau, kad pervargau, nes darbų netrūko. Nusprendžiau išsimiegoti. Bet ryte galvos skausmas ne tik neatlėgo, bet dar labiau sustiprėjo, o temperatūra taip pat kilo aukštyn“, – pasakoja jauna moteris.

Šeimos gydytoja įtarė erkinį encefalitą. Diagnozei patikslinti nusiuntė pacientę pas neurologę, kuri išrašė antibiotikų. „Antibiotikai padėjo tik trumpam. Kojas ėmė raižyti mėšlungis, gausiai išbėrė rankų plaštakas, temperatūra vis kilo“, – pasakoja moteris.

Radviliškio medikai nedelsdami išvežė jauną moterį į Respublikinės Šiaulių ligoninės infekcinių ligų skyrių. Kraujo serumo ir nugaros smegenų kanalo punkcija patvirtino medikų spėjimą – erkinis encefalitas. Kadangi pirmoji erkinio encefalito banga nebuvo itin grėsminga, po kelių dienų medikai pacientę išleido į namus. „Išvažiuojant gydytojas perspėjo, kad būčiau budri – liga gali grįžti su dar didesniu antplūdžiu“, – prisimena moteris.

Po dviejų dienų Elvyros savijauta vėl pablogėjo. „Galvos skausmas buvo toks stiprus, kad negalėjau nei stovėti, nei sėdėti“, – mena moteris. Dabar ji medikų dėka sparčiai sveiksta.

Pasigauti erkę galima ir kieme

Suaugusiųjų infekcinių ligų skyriuje dirbantis gydytojas infektologas Algimantas Baublys sako, jog ne kiekvienas užsikrėtusios erkės įsisiurbimas baigiasi liga. Neinfekuotos erkės nėra pavojingos.

Erkę pasigauti galima ne tik miške, pievoje, ant upelio kranto, kolektyviniame sode, bet ir savoje sodyboje. Erkės, kurios platina erkinio encefalito virusą, veisiasi visoje Lietuvoje. Žmogus, užsikrėtęs erkinio encefalito virusu, suserga praėjus savaitei ar dviem po erkės įsisiurbimo.

Tik 30 procentų ligos atvejų ligoniai patvirtina, jog jiems buvo įsisiurbusi erkė. Mat klastinga siurbikė su seilėmis išskiria analgetikų, uždegimą slopinamųjų bei kraują stabdančių medžiagų. Būtent dėl analgetikų poveikio įsisiurbimo vieta tampa nejautri.

Erkinio encefalito diagnozei patvirtinti atliekamas kraujo bei nugaros smegenų skysčio tyrimas. „Ligoninėje gydytis nebūtina, jei asmuo serga lengvesne ligos forma, pasireiškiančia į gripą panašiais požymiais, – sako A. Baublys. – Ligoniai, kuriems pažeidžiama nervų sistema, gydomi tik ligoninėje. Specifinių vaistų, sustabdančių viruso dauginimąsi ar pašalinančių jį iš užsikrėtusiojo organizmo, nėra. Ligonis gydomas simptomatiškai.“

Ligos pasekmės komplikuotos

Infektologas pasakoja, kad pirmajai ligos bangai būdingas karščiavimas ir į gripą panašūs simptomai: pakyla kūno temperatūra, vargina bendras silpnumas, raumenų, galvos skausmas, nuovargis, apatija, apetito stoka.

Per keletą dienų šie simptomai aprimsta, žmogus ima jaustis žvalesnis, nervų sistema nebūna pažeista. Maždaug trečdaliui užsikrėtusiųjų po 3–7 dienų vėl pakyla temperatūra ir išryškėja centrinės nervų sistemos pažeidimo simptomai: stiprų galvos skausmą lydi pykinimas, vėmimas, ryški organizmo intoksikacija, visiškas darbingumo praradimas, gausus prakaitavimas, sąmonės bei mąstymo, pusiausvyros sutrikimas, traukuliai ar net paralyžius.

„Erkinis encefalitas – sunki, itin kruopštaus gydymo reikalaujanti liga, kurios pasekmės neretai būna komplikuotos bei ilgalaikės, – sako medikas. – Vienus ligonius pavyksta išgydyti vaistais, kitus visą likusį gyvenimą kamuoja persirgtos ligos padariniai: galvos skausmai, miego, klausos ar regos, dėmesio sutrikimai, atminties pablogėjimas. Neretai ramus žmogus po persirgtos ligos tampa ūmus, greitai užsiplieskiantis. Taip nutinka todėl, kad smegenų veikla dėl uždegimo poveikio pakinta. Be to, prasta savijauta blogina gyvenimo kokybę, todėl žmogus jaučiasi nevisavertis“.

Dvigubas pavojus

Šia klastinga liga galima užsikrėsti geriant nepasterizuotą erkinio encefalito virusu užsikrėtusios ožkos ar karvės pieną ir netgi vartojant iš jo pagamintus produktus. Virusas netenka gyvybingumo kaitinant pieną 20 minučių 65 laipsnių temperatūroje. Raugintame piene, varškėje, sūryje, svieste virusas taip pat išlieka gyvybingas.

Ožkos piene erkinio encefalito virusas gyvuoja apie savaitę, tačiau gyvuliams ligos simptomai kliniškai nepasireiškia. „Tad nors ir sveika gerti ką tik pamelžtą ožkos pieną, prieš vartojant, ypač vasarą, vertėtų jį pavirinti“, – pataria infektologas A. Baublys.

Anot mediko, ta pati erkė gali būti užsikrėtusi ne tik erkiniu encefalitu, bet ir Laimo liga. Jos požymis – įsisiurbimo vietoje palaipsniui didėjanti apvali dėmė šviesesniu centru. Ligonis skundžiasi bendrais negalavimais, raumenų bei sąnarių skausmais.

„Laiku pastebėta Laimo liga lengvai išgydoma. Be to, ji nesukelia tokių nemalonių simptomų kaip erkinis encefalitas, todėl pacientas gydomas ambulatoriškai, – pasakoja medikas. – Negydoma liga gali pažeisti akis, širdį, centrinę bei periferinę nervų sistemą, judėjimo aparatą ir kita“.

Ilonos ŠNARIENĖS nuotr.

SAVIJAUTA: Elvyra prisimena, kaip savijauta pablogėjo: „Galvos skausmas buvo toks stiprus, kad negalėjau nei stovėti, nei sėdėti“.

SKIEPAI: „Praktiškai patvirtinta, jog vaikai iki penkerių metų serga labai lengvomis erkinio encefalito formomis, dauguma netgi visiškai neserga, todėl manoma, jog tokio amžiaus vaikus skiepyti nėra prasminga, – sako infektologas Algimantas Baublys. – Vėliau vertėtų pasirūpinti sveikata“.