Erkės jau pabudo

Erkės jau pabudo

Erkės jau pabudo

Antrąją kovo savaitę Šiauliuose, Dainų parke užfiksuotas pirmas šiemet erkės įsisiurbimo atvejis. „Erkės jau pabudo“, – perspėja Šiaulių centro poliklinikos gydytoja imunologė Vanda Burneikienė. Ji primena, kad namo erkę parsinešti galite ir su pirktine žibučių puokštele.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Padėti gali paprasti dalykai

Šiemet erkės, anot specialistės, bus itin aktyvios, nes žiema buvo vėlyva, trumpa ir nelabai šalta. Sniegas iškrito žemei pilnai nesušalus, todėl erkės puikiai peržiemojo po sniegu padengtomis šakomis.

V. Burneikienė dalinasi savo dešimties metų darbo vaikų stovyklose patirtimi. „Ryte lįsdavau po dušu, rengdavausi šviesiais, išvėdintais drabužiais ir lauke būdavau ne ilgiau poros valandų. Grįždavau, visus drabužius vėl išvėdindavau balkone ir palįsdavau po dušu. Per 10 metų nepasigavau nė vienos erkės“, – sako pašnekovė.

Norint apsisaugoti nuo erkių ji ragina vilkėti daugiasluoksnius šviesius drabužius, vietose, kur galima pasigauti erkę, būti ne ilgiau dviejų valandų, o grįžus – kruopščiai apsižiūrėti ir pasikeisti, išvėdinti drabužius.

Erkes atbaidyti padeda ir specialios priemonės – vabzdžių repelentai. Tačiau jie nerekomenduojami vaikams iki dvejų metų ir yra veiksmingi iki dviejų valandų.

Skiepams reikia eiliškumo

Vien aukščiau minėtų priemonių miškų darbuotojams ir kitiems lauke dirbantiems žmonėms nepakanka. Jiems prevencinė priemonė prieš erkinį encefalitą – skiepai. Tiesa, net vakcina visiškai nuo šio susirgimo neapsaugo, ji tik palengvina ligos eigą.

Vandos Burneikienės teigimu, dažniausios klaidos, kurias daro žmonės skiepydamiesi, – pernelyg ilgos pertraukos tarp skiepų. Norint įgyti imunitetą, reikia kelių skiepų. Antrasis daromas, praėjus maždaug mėnesiui po pirmojo, trečiasis – metams po antrojo.

„Dažniausia žmonės pamiršta ketvirtąjį skiepą, kurį reikėtų daryti praėjus 3 metams po trečios dozės. Tolimesni skiepai – pagal amžių ir pasirinktą vakciną. Žmonėms iki 50–60 metų reikėtų skiepytis kas 3–5 metus. Pagyvenusiems – griežtai kas 3 metus, nes jie erkiniu encefalitu serga sunkiau. Be to dažniausiai serga kitomis ligomis, kurios trukdo susidaryti imunitetui“, – klaidas vardijo specialistė.

Trūksta valstybės požiūrio

Nemokamai nuo erkinio encefalito Lietuvoje nėra skiepijama.

Šiuo metu Vyriausybei pateiktas projektas, kuriuo siūloma iš Ligonių kasų padengti dalį išlaidų vakcinoms, kurių valstybė neperka (tarp jų – ir nuo erkinio encefalito).

Anot gydytojos imunologės, iš kaimynų latvių galėtume pasimokyti: jau pakeliui į Rygą prie kai kurių miškų galima matyti apie pavojų perspėjančius ženklus, kuriuose ryškiai raudonai pavaizduota erkė.

Saikingai ir protingai

– Kaip nuo erkių ir erkinio encefalito apsaugoti vaikus?, – klausiame medikės.

– Vaikus nuo erkinio encefalito leidžiama skiepyti nuo vienerių metukų. Tačiau tėveliams siūlau pagalvoti: tokio amžiaus vaikai ir be šio skiepo gauna nemažai kitų skiepų. Pirmiausia, siūlyčiau mažylius atidžiau prižiūrėti.

– Žolė, žemi krūmai... Kur dar slepiasi erkės?

– Daugėja erkių soduose. Kodėl? Komposto dėžė – geriausia erkių veisykla. Nesiūlau atsisakyti komposto ar į jį pradėti pilti chemikalų, tiesiog žmonės turi žinoti apie pavojų.

Erkiniu encefalitu galima užsikrėsti, valgant ar geriant nepasterizuoto pieno produktų, paruoštų iš infekuotų karvių, ožkų ar avių pieno.

– Jei vis dėlto erkė įsisiurbė: traukti patiems ar kreiptis į specialistą?

– Jei turite gerus nagus ar pincetą po ranka, vos pastebėję, suimkite erkę kuo arčiau odos ir nesukinėdami, traukite tiesiai, nelaukdami. Jau grįžę namo galite įkandimo vietą dezinfekuoti lašeliu spirito, kad nepatektų kitų mikrobų. Jeigu lieka erkės galvutė, ji su laiku išeis pati. Visuomet reikia stebėti įkandimo vietą: jei per 28 dienas atsiranda bet kokių ligos požymių – į gripą ar meningitą panašių simptomų, kitokių neurologinių simptomų, būtina kreiptis į gydytojus.

– Ką atsakote prašantiems: „Man vakar įsisiurbė erkė, šiandien noriu pasiskiepyti“?

– Per vėlu, taip pat kaip per patį erkių aktyvumą – vasarą. Imunitetas pradeda formuotis tik po dviejų savaičių nuo pirmojo skiepo ir pilnai turėtų susiformuoti per pusantro mėnesio, per kurį padaromas ir antras skiepas.

– Ar įmanoma apsisaugoti nuo Laimo ligos?

– Laimo liga (boreliozė) gydoma medikamentais, iš anksto nuo jos neskiepijama. Boreliozė bjauri tuo, kad neduoda ilgalaikio imuniteto, ją persirgęs ir vėl gali susirgti. J

POŽIŪRIS: Šiaulių centro poliklinikos gydytoja imunologė Vanda Burneikienė neabejoja, kad padėti apsisaugoti žmonėms nuo erkių galėtų ir tinkama valstybės politika, pavyzdžiui, pavojingų miškų ženklinimas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.