Geriausias poilsis — fizinis aktyvumas

Geriausias poilsis —  fizinis aktyvumas

Geriausias poilsis — fizinis aktyvumas

Nemažai žmonių vis dar neįvertina fizinio aktyvumo naudos. Besivystančios technologijos daugelyje darbų leidžia žmonėms tiesiog sėdėti. „Kiekvienas turime bent 10 minučių per dieną skirti mankštai“, — pataria aktyvi fizinio aktyvumo propaguotoja Marytė Vaitkutė.

Ilona Šnarienė

redakcija@skrastas.lt

Poreikis judėti — įgimtas

„Jaučiuosi gimusi su ratais“, — šmaikštauja Marytė Vaitkutė tvirtindama, jog pomėgis judėti jos giminėje nėra svetimas. Daug judėjo basomis vaikščioti mėgusi senelė, tėvas, o du jos mylimi sūnėnai — sportininkai. Gyvenimas vienkiemyje irgi paliko savo pėdsaką — 8 km iki mokyklos smulkaus sudėjimo mergaitei neatrodė neįveikiama kliūtis, nesvarbu, kad neretai sniego pusnų net traktorius neįveikdavo.

Jaunystėje Marytė garsėjo kaip puiki bėgikė, tačiau sporto karjerą sustabdė kojos trauma. Tada ji įsiliejo į dviračių turizmą propaguojančiųjų gretas.

„Dviračiu apvažiavau pusę Tarybų Sąjungos. Per dieną įveikdavome daugiau nei 100 km. Neretai į kalną tekdavo užnešti ne tik daugiau nei 20 kg sveriančią kuprinę, bet ir 25 kg sveriantį dviratį, — dalijasi prisiminimais moteris. — Iki šių dienų intensyvus fizinis aktyvumas yra geriausias mano poilsis. Turiu nuolat judėti, kitaip jaučiuosi didžiausias ligonis pasaulyje.“

Savo pasirinkimu nenusivylė

Šiaulių sveikuolių klubas „Šviesuoliai“, garsėjantis savo veiksmingomis mankštomis, sužavėjo ir ponią Marytę.

„Mankštindavomės tris kartus per savaitę po pusantros valandos. Pratimai išjudindavo kūną nuo galvos iki kojų“, — pasakoja pašnekovė. Kai sportininkei pristigo fizinio aktyvumo, pasibeldė į sporto veteranų klubo duris.

„Varžomės ne tik su kitų miestų sportininkais, bet savo jėgas išmėginame ir tarpusavyje“, — džiaugiasi moteris ir sako, kad už tai esanti dėkinga energija trykštančiam klubo prezidentui Stasiui Kaniušai.

Vietoj pietų — mankšta

Ponia Marytė įsitikinusi, jog tik fizinis aktyvumas visapusiškai stiprina žmogaus sveikatą. Net ir valgant būtina pagalvoti, ką po to galėtumėte nuveikti, nes vien sveikas maistas geros savijautos nesuteikia.

„Nėra vienodo visiems tinkamo maisto. Vieni labiau mėgsta saldumynus, kiti neapsieina be mėsos, tačiau jeigu organizmas bus fiziškai silpnas, žmogus, misdamas savo organizmo poreikius atitinkančiu maistu, negalės pasigirti gera savijauta ir nepriekaištinga sveikata, — įsitikinusi moteris. — Jau septynerius metus rytais keliuosi 6 valandą, nesvarbu, ar tądien reikia eiti į darbą, ar ne.“

Neuždegusi šviesos ji praveria langą ir pradeda mankštą, kuri užtrunka 40 minučių. „Pratimus pasirinkau tokius, kad tiktų visam organizmui ir kūne neliktų nepajudintos vietos. Niekada nepamirštu kvėpavimo pratimų, padedančių plaučiams prisipildyti daugiau deguonies, — pasakoja ponia Marytė. — Pusryčiams ypatingo dėmesio neskiriu, tiesiog išgeriu arbatos puodelį su medumi bei citrina ir išeinu į darbą.“

Atsisakius kavos, nebevargina iki tol buvęs aukštas kraujospūdis. Pietus ji dažniausiai praleidžia sporto salėje, pasimankštinusi suvalgo gabalėlį varškės arba sūrelį. Rimčiau pavalgo tik vakare.

Grūdina organizmą

Marytė sako, jog tam, kad teisingai save suprastumei, reikia turėti švarų organizmą. Apie organizmo valymą, kuris yra puikus geros savijautos šaltinis, ji sužinojusi dalyvaudama sveikuolių stovyklose. „Kai organizmas tampa švarus, užplūsta toks energijos antplūdis, jog gali pradėti daryti tai, ko gyvenime niekada nedarei, pavyzdžiui, rašyti eiles. Tada ir pasitvirtina posakis “antrą kartą gimęs“, — tikina moteris.

Išbandžiusi ledinį eketės vandenį, ponia Marytė pamiršo bronchitą, buvusį dažną palydovą. „Žiemą maudytis eketėje nerekomenduojama, geriausia tik panirti joje keletą kartų. Į eketę panirau tuomet, kai pajutau, jog galiu tai padaryti“, — pasakoja moteris.

Ne kiekvienas gali perbėgti per bebaigiančias rusenti žarijas. Tam, anot pašnekovės, taip pat reikia subręsti. Žmogus, bėgdamas per žarijas, nespėja nudegti kojų, tik pajunta šilumą. Paduose, kaip ir delnuose, apstu nervinių taškų, veikiančių organizmą.

„Jeigu perbėgę per žarijas kojose pajusite į skausmą panašų dilgčiojimą, vadinasi, kažkuris jūsų organas yra ligotas,–paaiškina sveikuolė. — Šios procedūros grūdina organizmą, matyt, todėl neturiu vaistų nuo galvos, dantų skausmo ar temperatūros.“

TEMPAS: „Nemokame atsipalaiduoti pamiršdami, jog mintimis mes patys kuriame savo gyvenimą. Sveikas žmogus visuomet laimingas, ir atvirkščiai — laimingas visuomet sveikas“, — įsitikinusi Marytė Vaitkutė.

Autorės nuotr.