
Naujausios
Gimdyti namie ar ne?
Šešių vaikų mama Alma Pranauskaitė svajojo tapti akušere. Du savo vaikus ji pagimdė viena. Medikai sako, kad kol kas sąlygų priimti gimdymą namie Lietuvoje nėra. Šeimų iniciatyvinė grupė siekia įteisinti galimybę rinktis, kur gimdyti.
Živilė ALEKSANDRAVIČIŪTĖ
vasara@skrastas.lt
Akušerės darbą atliko pati
Alma Pranauskaitė iš Šiaulių rajono du kartus gimdė namuose, be gydytojų pagalbos. Pirmasis „naminukas“ buvo sūnus, kuriam dabar jau 22 metai. Mama Alma prisimena, kad būdama svečiuose pajuto skausmus. Pasiėmusi rankšluostį ir stiklo šukę Alma nuėjusi į pirtelę. Šukė buvo reikalinga virkštelei nupjauti. Sūnus ten gimė sveikas. Jį vaikystėje pavadindavo „pirtinuku“.
„Dabar nesuvokiu, kodėl taip padariau“, – šiandien stebisi šešių vaikų mama.
Penktoji šeimoje ir antroji „naminukė“ buvo dukra, dabar jai 18 metų. A. Pranauskaitė sako nė negalvojusi gimdyti namie, tačiau prasidėjus staigiam gimdymui, stipriems skausmams, nebuvo į ką kreiptis.
„Daug domėjausi apie tai, kaip reikia viską teisingai atlikti, skaičiau knygas, – pasakoja akušere norėjusi būti moteris. – Pati virkštelę nukirpau, ir placentą į maišelį gydytojams įdėjau.“
Moteris šmaikštavo, kad atvykus gydytojams, ji spėjo ir makiažą pasidaryti, ir pati iki greitosios medicinos pagalbos automobilio nueiti. Gydytojai buvo nustebę, kad moteris taip gerai susitvarkė.
Kitoms to nesiūlytų
Dabar apie savo patirtį pasakojanti moteris niekam nesiūlytų gimdyti namuose. Jos nuomone, tai yra didelė rizika, nes galimos komplikacijos. „Juk man galėjo visko nutikti“, – svarsto mama. Nors ji supranta, kad rizika buvo didelė, tačiau dabar džiaugiasi, kad namie gimę vaikai užaugo sveiki ir stiprūs: „Sūnus sirgo tik bronchitu, o dukra ligoninėje gulėjo tik dėl apsinuodijimo maistu. Rimtų susirgimų neturėjo nė vienas“.
Kol kas nėra galimybių
Šiaulių Moters ir vaiko klinikos direktorius Linas Rovas mano, kad moterys gimdyti nori namie, nes yra pripratusios prie savos aplinkos, lovos. Kai kurioms moterims streso suteikia ligoninės palata.
L. Rovas akcentuoja, kad nė vienas gimdymas nėra apsaugotas nuo komplikacijų, todėl moterys pirmiausia turėtų suvokti gimdymo atsakomybę.
„Įvykus sunkiai komplikacijai, pavyzdžiui, užstrigus vaisiui, viena akušerė nesusitvarkys“, – apie pavojų priimti gimdymą namie kalbėjo L. Rovas. Reikalinga ir medikų komanda, ir speciali įranga.
Nyderlanduose moterys dažnai gimdo namie, tačiau ten akušerės yra specialiai ruošiamos, medikai nuvykti pas gimdyvę gali per 10 – 15 minučių.
„Šiuo metu Lietuvoje tokių galimybių nėra. Neįmanoma per 5 – 10 minučių tinkamai pasiruošti ir nuvykti į namus. Kol neturėsime galimybių suteikti pagalbą per tokį trumpą laiką, tol gimdymus namie reikėtų užmiršti“, – mano L. Rovas.
Siekiama įteisinti galimybę gimdyti namie
Šeimų iniciatyvinė grupė siekia, jog gimdymas ne stacionare būtų teisiškai reglamentuotas. Ši grupė jau kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą. Norima priminti, kad pasirinkti, kur gimdyti, yra žmogaus teisė, kurią akcentuoja ir prieš metus įsigaliojęs Europos žmogaus teisių teismo sprendimas (Ternovszky prieš Vengriją, 2010 m. gruodžio 14 d.). Jame konstatuota, kad apsisprendimo teisė tapti ar netapti tėvu apima ir teisę pasirinkti aplinkybes, kaip tapti tėvu, o tai apima ir gimdymo vietą.
Teismas konstatavo, kad pasirinkimas gimdyti namuose įprastai lemia ir sveikatos priežiūros specialistų įtraukimą. Teisiniu reguliavimu, pagal kurį specialistai negali teikti reikiamos pagalbos gimdyvei, pažeidžiamos Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatos.
Daugelyje pasaulio šalių gimdymas ne stacionare yra reglamentuotas įstatymais, praktika – Latvijoje, Lenkijoje, Jungtinėje Karalystėje, Olandijoje, Danijoje, Norvegijoje, Švedijoje, Suomijoje, Vokietijoje ir kitur.
Šeimų iniciatyvinės grupės atstovė Asta Buitkutė sakė, kad gimdymas namie Lietuvoje nėra masinis reiškinys, tačiau norisi, kad moteris turėtų pasirinkimo laisvę, kur gimdyti. Ir kartu – gauti reikiamą pagalbą, medikų priežiūrą gimdant savo namuose.
Autorės nuotr.
PATIRTIS: Du vaikus pagimdžiusi namie, Alma Pranauskaitė kitoms moterims to daryti nesiūlo.
Jono TAMULIO nuotr.
ARGUMENTAS: Akušeris ginekologas Linas Rovas mano, kad ligoninėje gimdyti yra saugiau.