
Naujausios
Gyventojai galėjo išsitirti ir vandenį, ir grybus
Sveikatingumo miestelyje, kuris praėjusią savaitę buvo įsikūręs Šiauliuose prie Kaštonų alėjos, buvo tirtas vanduo, mobilieji telefonai, įvairūs daiktai, grybai ir uogos.
Natalija KONDROTIENĖ
natalija@skrastas.lt
Buvo ir vaizdų
Nemokamus tyrimus bei konsultacijas teikė Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, Visuomenės sveikatos centras, Radiacinės saugos centras, Nacionalinis kraujo centras, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, Lietuvos širdies asociacija.
Specialistai atsivežė įrangos nemokamai ištirti sveikatą, atneštus grybus, uogas, vandenį, smėlį, mobiliuosius telefonus ar kitus daiktus.
Praeiviai apžiūrinėjo uždarose talpyklose esančius parazitus, kurie gyvena žmogaus organizme. Kai kuriuos parazitus galėjo stebėti mikroskopu.
Parodyta, kaip atrodo užkalkėjusios kraujagyslės, kaip jomis prateka kraujas. Klampi, žalsva, tįstanti masė buvo vaizdinė priemonė, kiek rūkalių plaučiuose per metus susikaupia dervų.
Vandens tirta daugiausiai
Vandens pH ir nitratų kiekis geriamajame vandenyje tuoj buvo pasakomi tyrimų rezultatų laukiantiems žmonėms.
Pasak tyrimus atlikusių darbuotojų, daugelio šulinių vanduo buvo užterštas. Pasitaikė atvejų, kai vieno šulinio vanduo buvo tinkamas vartoti, o kito – iš tos pačios gatvės, tik už dešimties namų – užterštas du kartus daugiau negu leistina norma.
„Atnešiau vandens, įsipylęs iš krano namuose. Ištyrė indikatorinėmis juostelėmis. Vanduo švarus, tinkamas gerti“, – sakė daugiabutyje gyvenantis šiaulietis Pranas.
Pasak tyrėjų, Šiauliuose vandentiekio vanduo yra švarus ir tinkamas vartoti. Tačiau šulinio vandens gerti ar naudoti maistui nerekomenduojama.
Vandenį besitiriančiai šiauliečių porai Janinai ir Juozui, specialistai aiškino, kad trąšų, mėšlo perteklius, kurio nepasisavina augalai, patenka į požeminį vandenį ir užteršia geriamojo vandens šaltinius azoto junginiais. Nitratais ar nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos.
„Nežinojau, kad teršalai nepašalinami nei verdant, nei buitiniais vandens filtrais. Paaiškino, kaip reikia išvalyti šulinį, bet jei gerti negalima, kam valyti?“ – gūžčiojo pečiais šiaulietis.
Svarbu pastebėti organizmo signalus
Šalia vandens tyrimų buvo atliekami ir parazitiniai tyrimai.
Specialistai pasakojo, kad žmogaus organizme gali parazituoti daugiau kaip 200 rūšių parazitinių kirmėlių. Parazitai gali gyventi įvairiuose žmogaus organizmo audiniuose, mechaniškai juos žaloti, pasisavinti šeimininko maisto medžiagas, nuodyti organizmą.
„Parazitologinių tyrimų skyriaus duomenimis, užsikrėtusių spalinėmis rasta devyniuose iš dešimties profilaktiškai tirtų vaikų darželių ir pirmų – ketvirtų klasių mokinių kolektyvuose“, – pasakojo laboratorijos darbuotojos.
Jos patarė, į ką reikia atkreipti dėmesį: lėtinis viduriavimas, besikaitaliojantis su vidurių užkietėjimu, pykinimas, pilvo skausmai, lėtinis nuovargis, alerginiai bėrimai, nusilpęs imunitetas, mažakraujystė, išangės niežulys, vaikams būdingas padidėjęs nervingumas, miego sutrikimai.
Radiacijos baubas
Šiaulietis Pranas Radiacinės saugos centro darbuotojams atnešė iš Černobylio (Ukraina) lauktuvių parvežtą lenktinį peilį.
Remigijus Kievinas, centro vyriausiasis specialistas, prietaisais pamatavęs daiktą, šeimininką nuramino – prietaisai jokio radioaktyvumo nefiksuoja.
„Žmonės neša ištirti grybus, uogas, senovinius laikrodžius, kitus daiktus, tačiau viskas, kas buvo atnešta yra švaru. Lietuva – švari teritorija“, – sakė R. Kievinas.
Specialistai dar ištyrė akmenukų, laikrodžių bei maisto produktų.
„Radioaktyviąsias medžiagas į mūsų šalies teritoriją atnešė atmosferos srautai po avarijos Černobylio atominėje elektrinėje. Daugiau nukentėjo pietvakarinė ir vakarinė Lietuvos teritorijos dalys.
Lietuvos teritorija daugiausiai buvo užteršta cezio-137 radioaktyviuoju izotopu“, – sakė vyriausiasis specialistas.
Sveikatą griauna ir triukšmas
Tadas Ušinskis, Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos, Šiaulių skyriaus fizikinių veiksnių tyrimų poskyrio vedėjas, į Sveikatingumo miestelį atsivežė triukšmamatį.
„Šiauliuose triukšmingiausia ten, kur didžiausias automobilių judėjimas: Tilžės gatvėje, Dubijos gatvėje prisideda ir traukinių skleidžiamas triukšmas. Gyvendamas nuolatiniame triukšme, žmogus jo nebepastebi, tačiau tai veikia sveikatą“, – sakė T. Ušinskas.
Nuolatinis triukšmas veikia kaip lėtinis streso sukėlėjas, nuo kurio kenčia centrinė nervų sistema, ima skaudėti galvą, kamuoja nemiga, sumažėja darbingumas.
Patarimai dėl spinduliuotės
Matuota ir elektromagnetinė spinduliuotė.
„Buityje daug kas skleidžia elektromagnetinę spinduliuotę:. Mikrobangų krosnelė - bene didžiausias šaltinis. Reikia bent per metrąnuo jos atsitraukti. Taip pat spinduliuoja taupančios elektros lemputės, kompiuteriai, mobilieji telefonai, kitos ryšio priemonės“, – aiškino T. Ušinskis.
Norintiems sumažinti gaunamos spinduliuotės kiekį kalbant mobiliuoju telefonu rekomenduojama naudoti laisvų rankų įrangą arba įsijungti garsiakalbį. Didžiausią spinduliavimo jėgą, pasak vedėjo, telefonas skleidžia skambučių sujungimo metu, sujungus spinduliuotė sumažėja.
Specialistas pasakojo, kad daug žmonių kreipiasi dėl antenų skleidžiamos elektromagnetinės spinduliuotės. Patikino, kad mažiausią poveikį junta po jomis gyvenantys žmonės. Didžiausią – gyvenantys priešais.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
TYRIMAS: Remigijus Kievinas, Radiacinės saugos centro vyriausiasis specialistas, ištyręs lenktinį peilį, kuris buvo parvežtas iš Ukrainos, pasakė, kad daiktas „švarus“.
PARAZITAI: Tokios parazitinės kirmėlės gyvena žmogaus organizme.
PAVYZDYS: Šiaulių visuomenės sveikatos biuro darbuotojai demonstravo, kaip atrodo užsikimšusios kraujagyslės ir kaip jomis juda kraujas.
TRIUKŠMAS: Tadas Ušinskis parodė, kad riksmas sukelia apie 120 decibelų. Jis prilygsta greitosios pagalbos automobilio sirenai.