
Naujausios
Ir seneliai, ir vaikai apsinuodija vaistais
Nors daugiausia žmonių miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų, onkologinių susirgimų, tačiau dažna mirties priežastis būna ir įvairūs apsinuodijimai. Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centro Apsinuodijimų informacijos biuro vadovė gydytoja klinikinė toksikologė Laima Gruzdytė sako, kad vyresnio amžiaus žmonės dažniausiai apsinuodija vaistais.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Vietoje širdies lašų – amoniakas
Kelmės visuomenės sveikatos biure vykusiame susitikime gydytoja Laima Gruzdytė pasakojo, kad pagal apsinuodijimų pobūdį pirmauja apsinuodijimai alkoholiu.
Vyresnio amžiaus žmonės dažniausiai apsinuodija vaistais. Kuo daugiau ligų, tuo daugiau vaistų skiriama. Neretai žmogus dar ir vaistinėje kokiais nors papildais sugundomas. Tačiau pamirštama, kad be tiesioginio veikimo kiekvienas vaistas duoda ir šalutinį poveikį.
„Kuo daugiau vaistų žmogus vartoja vienu metu, tuo ir šalutinio poveikio daugiau. Sunku nepasiklysti vaistų maišalynėje. Pakuotės gali būti labai panašios, bet vaistai – skirtingi. Todėl neišmeskite informacinių lapelių. O dar geriau ant pakuočių užsirašyti, kokiai ligai vaistai skirti“, – pažymėjo gydytoja L. Gruzdytė.
Vaistus derėtų laikyti atskirai ir nuo maisto produktų, ir nuo buitinės chemijos priemonių. Apsinuodijimų informacijos biuras yra gavęs ne vieną pranešimą apie tai, kad žmogus vietoje B grupės vitaminų į raumenis susileido pesticidų. Ampulės atrodo beveik identiškai, nesunku supainioti.
Labai atsargiai vaistus reiktų vartoti naktį. Gydytoja pateikė pavyzdį: ant naktinio stalelio prie lovos žmogus nakčiai pasidėjęs buteliukus širdies lašų ir amoniako.
„Mano nuomone, nė vienas nėra vaistas, jų neturėtų būti nei pirmos, nei antros pagalbos vaistinėlėje. Lietuvoje širdies lašai yra pirmos būtinybės vaistai, be kurių neišgyventų mažiausiai pusė šalies vyresnių žmonių. Toks vyrauja įsitikinimas. Be to, širdies lašus senjorai dažniausiai ne lašeliais dozuoja, o gurkšteli gurkšnelį kitą. Pasitaiko, kad naktį užsimiegojęs žmogus vietoje išganingųjų širdies lašų nuryja amoniako. Cheminis nudegimas garantuotas iki pat dvylikapirštės žarnos. Jei jau negalite be amoniako, pasidėkite buteliuką kur nors atskirai“, – patarė gydytoja.
Pavojingi chemikalai
L. Gruzdytė ragino visuomet vartoti vaistus taip, kaip nurodė gydytojas.
„Jei vaistai padėjo kaimynei, dar nereiškia, kad ir jums padės. Svetimi vaistai gali labai pakenkti“, – sakė medikė. Be to, nereikėtų vietoje skirtų vaistų vartoti įvairiausius maisto papildus. „Maisto papildai – farmacininkų pajamų, o ne jūsų sveikatos šaltinis“, – pažymėjo gydytoja.
Ypatingą dėmesį gydytoja patarė skirti didelę grėsmę sukeliantiems cheminiams preparatams, kurių vienas gurkšnis gali atimti gyvybę.
„Labai džiaugiuosi, jog pagaliau iš parduotuvių lentynų greitu laiku turėtų išnykti acto esencija. Gurkšnis acto esencijos išdegina žmogaus žarnyną iki išeinamosios angos. Baisūs nudegimai, pasitaikantys ne taip ir retai“, – sakė L. Gruzdytė.
Gydytoja patarė nuo acto esencijos buteliukų nenuimti etikečių, neperpilti skysčių į kitas taras.
Smalkės – ne tik senų krosnių problema
Vyrauja įsitikinimas, kad apsinuodyti smalkėmis galima tik nuo senų krosnių, sukiužusių statinių, prisikvėpuoti pirtyje ar uždarame garaže. Taip nėra.
Rimtai apsinuodyti smalkėmis galima ir naujos statybos daugiabučiuose namuose, kuriuose įrengti modernūs kietojo kuro katilai. Patartina namuose sumontuoti anglies monoksido detektorių, kuris cypimu praneša apie aplinkoje padidėjusį šio cheminio junginio kiekį.
Anglies monoksidas arba smalkės yra bekvapės, beskonės, nedirginančios dujos – nei užuosi, nei pamatysi. Išmiegojęs naktį padidėjusios anglies monoksido koncentracijos patalpose, rytą žmogus gali ir nepabusti.
Saugoti vaikus
Labai daug atsargumo priemonių reikia namuose, kuriuose yra vaikų.
„Garsi frazė, raginanti chemines medžiagas ir vaistus laikyti vaikams nepasiekiamose vietose, yra labai tiksli. Jei vaikas užlipa ant kėdės, viską reikia laikyti toje vietoje, kurios ir užsilipęs nepasieks“, – pažymėjo.
Dažniausiai netyčia apsinuodija vaikai iki ketverių metukų. Tokio amžiaus vaikai ragauja nekvepiančius, neskanius, negražiai atrodančius daiktus.
Vaikų akyse reiktų vengti vaistų vartojimo, nes mažieji labai mėgsta mėgdžioti suaugusiuosius. Vaistų negalima vadinti saldainiais.
Vaistus ir buitinės chemijos produktus rekomenduojama pirkti su apsauginiais kamšteliais. Tačiau nereikia pamiršti, kad ir apsauginis kamštelis šimtu procentų vaiko neapsaugos nuo apsinuodijimo. Suaugusysis tik išloš truputį daugiau laiko, ir vaiką pagaus su buteliuku rankoje, o ne su tabletėmis burnoje. Amerikiečiai atliko tyrimą su keturmečiais, po kurio paaiškėjo, jog apsauginis kamštelis pasiduoda maždaug po minutės.
Gydytoja atkreipė dėmesį į vaistus rankinėse.
„Jei mamos rankinė yra bomba, tai močiutės – atominė bomba. Įlindęs į rankinę, vaikas tikrai ras vaistų, beveik garantuotai – nuo nervų ir nuo padidėjusio kraujospūdžio. Net viena tabletė vaikui gali būti mirtina“, – perspėjo L. Gruzdytė.
Pagalbos nevalia atidėlioti
Jei apsinuodijęs žmogus sąmoningas, jis pats turėtų nedelsdamas skambinti skubios pagalbos telefonu ir pasistengti kuo tiksliau atsakyti į klausimus, kaip, kuo apsinuodijo (išgėrė, apsipylė, prisikvėpavo), kiek laiko praėjo nuo galimo apsinuodijimo, ar tikrai apsinuodijimas įvyko, kokia savijauta.
Jei galimai apsinuodijusiam žmogui trinka kvėpavimas, jis praranda sąmonę, šalia esantysis kuo skubiau turi suteikti būtiniausią pagalbą ir kviesti medikus. Bet svarbu nepamiršti, kad geras gelbėtojas – gyvas gelbėtojas, todėl būtina gelbėjant nukentėjusįjį nepamiršti ir savęs.
Pagalba teikiama priklausomai nuo to, kokiu būdu nuodas pateko į organizmą.
Pasak gydytojos, pagrindinė priemonė apsinuodijus – vanduo. Vandens tinka duoti atsigerti, tekančiu vandeniu plauti chemikalų pažeistas akis, kitas kūno vietas. Netinka soda, pienas, aliejus, kiaušinio baltymas ar kitos liaudyje paplitusios priemonės.
Puikus vaistas – aktyvinta anglis. Jos apsinuodijusiam žmogui reikėtų skirti mažiausiai 50 gramų, kas sudaro apie 200 tablečių. „Daug? Tik iš pirmo žvilgsnio taip atrodo. Anglies tabletes reikia išlukštenti į puodelį, užpilti vandens, išmaišyti ir išgerti. Tačiau tokia priemonė nepadeda apsinuodijus alkoholiu, muilais, rūgštimi, šarmu“, – sakė medikė.
Autorės nuotr.
LAIKAS: Pasak Apsinuodijimų informacijos biuro vadovės Laimos Gruzdytės, pats svarbiausias faktorius apsinuodijus – laikas, o pagrindinė priemonė – vanduo.
RATAS: Daugiau sveikatos sutrikimų – daugiau vaistų, daigiau galimybių netyčia apsinuodyti vaistais.