
Naujausios
Jaunimo lytinis gyvenimas paramstytas mitais
Keturi dešimtmečiai darbo patirties gydytojai ginekologei Astai Damkuvienei suteikė progą ne tik gydyti, bet ir šviesti jaunimą. „Jaunimas apie lytinį gyvenimą prisikūręs daugybę mitų, kurie veda nepageidaujamo nėštumo bei lytiniu keliu plintančių ligų vieškeliu. Mokyklose turi atsirasti švietimo šiais klausimais strategija“, – įsitikinusi medikė.
Natalija KONDROTIENĖ
natalija@skrastas.lt
Vadovaujamasi mitais
– Kasdieniame darbe susiduriate ne tik su merginomis, bet ir jų vaikinais. Kiek šiandien jaunimas žino apie lytinį gyvenimą?
– Jaunimas šiais laikais anksti pradeda lytinį gyvenimą. Kada? Manau, vidurkis būtų 15-16 metų. Pastebėjau, kad jaunimas labai daug naudojasi internetu, tačiau ką reikėtų paskaityti apie saugų lytinį gyvenimą, lytiniu keliu plintančias ligas, neskaito. Ar informacija jų nepasiekia, ar jie nenori to žinoti?
Paradoksas, jei mergina anksti pradėjo lytinį gyvenimą, nesusikoncentruoja į tolesnius, rimtus mokslus, gimdo vaikus, kuria šeimą. Tačiau jei tą periodą išlaukė susilaikiusi, kimba į mokslus, karjerą, mintys apie vaikus stumiamos į brandesnį amžių. Bet kokiu atveju rekomenduočiau jaunimui palaukti 18 metų.
– Kodėl rekomenduojama lytinį gyvenimą pradėti tik po 18 metų?
– Medikų įrodyta, kad žmogaus lytinis brendimas vyksta iki 18 metų. Jei anksti pradedamas lytinis gyvenimas, sutrinka brendimo procesai, didžiulė nepageidaujamo nėštumo tikimybė, lytiniu keliu plintančių ligų rizika. Visos mergaitės galvoja, kad su jomis taip neatsitiks.
– Kokių mitų apie lytinį gyvenimą teko girdėti iš jaunimo?
– Vienas dažniausių atsakymų į klausimą, kaip jie saugosi nėštumo, būna – turiu retus lytinius santykius. Ką tai reiškia? Jei reti santykiai, tai mergina nepastos? Tai su dažnumu ar retumu nieko bendro neturi.
Kitas pasakymas – vaikinas saugo merginą. Koks tai metodas? Nutrauktas lytinis aktas – pats nepatikimiausias apsisaugojimo nuo nėštumo ir joks apsisaugojimas nuo ligų būdas.
Gajus mitas, kad nuo kontraceptinių tablečių auga svoris. Nieko panašaus, svoris auga nuo maisto, o ne nuo tablečių. Teko girdėti mitą, kad nuo tablečių gresia nevaisingumas. Nesąmonė. Kontraceptinėmis tabletėmis kartais gydomas nevaisingumas.
Sukurtas mitas, kad kontraceptikai lemia apsigimimus. Netiesa, nes pasaulyje kontraceptinės tabletės vartojamos 50 metų ir nėra nė vieno mokslinio darbo apie tokius apsigimimus. Kontraceptikų sudėtyje yra moteriško hormono. Ką moteriškas hormonas gali blogo padaryti moteriai?
– Kiek tėvai dalyvauja šviesdami savo vaikus?
– Dažnai susiduriu su didžiuliu tėvų naivumu. Pavyzdžiui, nepilnametė mergina draugauja su gerokai vyresniu vyru. Mama mano, kad tarp jų nėra lytinių santykių. Nebūna taip šiais laikais, naivu tikėti platoniška draugyste. Ji turėtų kalbėtis su savo dukra, o ne vadovautis prielaidomis. Teko girdėti dvyliktokų vaikinų kalbas, jog draugauti su klasiokėmis neverta, nes nėra nė vienos merginos, kuri nebūtų pradėjusi lytinio gyvenimo.
Iš 30 ligų žino tris
– Kokias apsisaugojimo priemones jaunimas žino?
– Merginos dažniausiai vartoja kontraceptines piliules. Nežinau, kodėl pas mus kontracepcija jaunimui parduodama ta pačia kaina, kaip ir suaugusioms moterims. Kai kuriose šalyse kontracepcija nepilnamečiams – nemokama. Yra šalių, kur kontracepcija visoms moterims nemokama. Lietuvoje kontraceptinių priemonių kaina – kosminė. Kiek jaunimo, studenčių gali sau tai leisti? Tai kitas opus klausimas. Dėl kontracepcijos turi nuspręsti trys žmonės: moteris, vyras ir ginekologas.
– Skaitote paskaitas sužadėtiniams. Ar jų žinios gilesnės?
– Paklausiu sužadėtinių, kiek jie žino lytiniu keliu plintančių ligų. Išvardija tris: sifilį, ŽIV ir gonorėją. Žinios minimalios. Mokslininkai priskaičiuoja apie 30 tokių ligų. Kažkodėl apie tai nekalbama, niekas neskaito paskaitų, neruošia dalomos medžiagos. Kai pasakau, kad Šiauliuose yra apie 70 ŽIV nešiotojų, sulaukiu didžiulio nustebimo.
Lytiniu keliu plintančios ligos yra labai baisios. Kiek žinoma apie Herpes virusą? Ateina pacienčių, kurios dėl šio viruso paplitimo negali ne tik sėdėti, bet ir sunkiai vaikšto, nes pūslės kelia didžiulį skausmą, nepatogumą. Opos būna atsivėrusios burnoje, ant veido. Jos dažniausiai apie šią ligą nežino nieko.
Paskirtas gydymas neišgydys, tik apmalšins simptomus tam kartui. Šis virusas lieka organizme visam gyvenimui. Jis gyvena nervų mazguose ir nusilpus imunitetui kartojasi. Nėra jokio gydymo, kuris išnaikintų šį virusą. Jei motina serga Herpes, gimdydama gali užkrėsti vaikelį, kuris gali apakti.
Viena šešiolikmetė pacientė atėjo užsikrėtusi Herpes virusu, matau, koks skausmingas jai kiekvienas žingsnis. Klausiu jos, ar turėjo lytinių santykių? Atsakymas neigiamas. Meluoja.
Labai mažai žinoma apie dar vieną ligą – chlamidiozę. Jos atvejų labai daug, tačiau jos niekas netiria. Iš pradžių nėra jokių simptomų. Tačiau ši liga sukelia nevaisingumą. PSO duomenimis, chlamidijų sukeltomis ligomis serga kas 60 žmogus. Daugiausiai serga lytiškai aktyvūs, reprodukcinio amžiaus moterys ir vyrai.
Taip pat baisi liga – žmogaus papilomos virusas. Jis sukelia lytinių organų karpas bei gimdos kaklelio vėžį. Kiekvienais metais Lietuvoje šiuo vėžiu suserga apie 500 moterų, miršta apie – 250. Baisiausia – serga jaunos moterys. Yra šalyje keli atvejai, kuomet nuo gimdos kaklelio vėžio mirė dvidešimtmetės. Šito viruso yra apie 100 tipų, ir tik keturi tipai sukelia onkologinius susirgimus.
Plačiai paplitusi yra trichomonozė. Šią ligą perneša vyrai, tačiau serga tik moterys. Moterys ateina pas ginekologą, nes diskomfortą kelia bjauraus kvapo išskyros, niežulys, perštėjimas, šlapinantis skauda. Radus šią ligą labai nustemba ir dievagojasi, kad ja užsikrėtė išsimaudžiusi nešvarioje kūdroje. Drąsiai teigiu, kad per kūdras ši liga neplinta. Tokį susirgimą galima išgydyti, tačiau gydytis privalo abu partneriai. Jei vyras nebus gydomas, trichomonoze bus vėl užsikrėsta.
– Ką daryti žmonėms, norintiems išvengti lytiniu keliu plintančių ligą?
– Pirmiausia jaunimui niekur neskubėti, palaukti bent 18 metų. Arba palaukti iki vestuvių. Nors iš tokio mano pasakymo visi juokiasi.
Vienintelė, tačiau ne šimtaprocentinė apsauga nuo ligų yra prezervatyvas. Jaunimas turėtų naudoti dvigubą kontracepciją: prezervatyvą ir kontraceptines piliules arba žiedą, arba pleistrą. Tada bus apsaugoti nuo lytinių keliu plintančių ligų ir nepageidaujamo nėštumo.
Būtinos lytinio švietimo ir lytiškumo pamokos
– Kiek jaunimas šviečiamas lytiniais klausimais?
– Lytinis švietimas Lietuvoje – epizodinis. Nėra sudarytos programos. Daug metų niekaip nepriimamas reprodukcinės sveikatos įstatymas. Reikia žiūrėti į gyvenimą realiai. Nereikia apie skaistybę kalbėti vyresnėse klasėse, nes jaunimas iš tavęs juoksis – dauguma jau gyvena lytinį gyvenimą. Su jais reikia kalbėti apie apsisaugojimo priemones, saugius lytinius santykius, lytiniu keliu plintančias ligas, nėštumą.
Apie lytiškumą reikia kalbėti pradinėse klasėse, aiškinti fiziologinius skirtumus tarp berniukų ir mergaičių, lyties savybes, brendimą, higieną. Lytiškumo ugdymo nereikia painioti su lytiniu švietimu. Tai turėtų būti ugdoma nuo tokio amžiaus, kai vaikui kyla klausimas apie jo lytį.
– Kas galėtų šviesti jaunimą?
– Visuomenės sveikatos biurų specialistai galėtų mokyklose kalbėti šiomis temomis. Tačiau šių specialistų per mažai, mokyklų ir moksleivių – daug. Šiaulių universitete ruošiami sveikatos edukologai, kurie puikiai galėtų vykdyti šias funkcijas.
Vaikus reikia mokyti rūpintis savo sveikata. Tai būtina daryti, nes siaubinga, kai ateina nėščia aštuoniolikmetė, serganti lytiniu keliu plintančia liga ir ima reikalauti išvalymo. Tada pagalvoji, koks tokio žmogaus supratimas apie savo sveikatą, būsimojo vaiko gyvybę? Jei žmonės suprastų, kas yra abortas, tai abortų gerokai sumažėtų.
– Gal vertėtų dar kartą paaiškinti, kas yra abortas?
– Operacija, moterį sužalojanti fiziškai ir psichologiškai, kurios metu nužudoma gyvybė. Moters organizme vyksta didžiulės hormonų pertvarkos, organizmas ruošiasi kūdikį išnešioti ir maitinti, o čia staiga viskas nutraukiama. Organizmas sutrinka.
Oficialiai skelbiama, jog per metus Lietuvoje padaroma apie 8-9 tūkstančius abortų. Tai nėra tikrasis skaičius, tokių operacijų gerokai daugiau. Tik nežinia, iš kiek reikėtų dauginti: iš trijų, keturių, o gal penkių? Dalis padarytų abortų neregistruojama. Prieš keturis dešimtmečius, kai pradėjau dirbti, abortų Lietuvoje buvo registruojama apie 40 tūkstančių per metus.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
MINTIS: „Mokyklose būtinos lytiškumo ugdymo bei lytinio švietimo pamokos. Jaunimas turi žinoti ne tik kuo viena lytis skiriasi nuo kitos, bet ir mokėti saugoti savo sveikatą“, – sakė gydytoja ginekologė Asta Damkuvienė.