Joga padėjo rasti atsakymus

Joga padėjo rasti atsakymus

Joga padėjo rasti atsakymus

Šiauliuose jogos užsiėmimus vedanti meistrė Svetlana Lopatkina jogos pasaulį atrado ir prisijaukino po tragiškiausių gyvenimo įvykių. Tada kamavo tik klausimai. Palaipsniui atsirado ir atsakymai. „Joga padėjo išvalyti mintis, suprasti, kad noriu ir galiu gyventi sveikame kūne. Kada nors sėdėsiu po medžiu kaip Buda ir medituosiu“, – šypsodamasi sako Svetlana.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Ieškotojas visada randa

– Kaip atradote jogą ir kodėl pasinėrėte į paieškas?

– Jaučiau vidinį poreikį, kuris mane lydėjo nuo jaunystės. Buvau laimingai ištekėjusi moteris ir po poros metų šeimyninio gyvenimo netikėtai praradau vyrą. Dėl tokios gyvenimo neteisybės klausiau savęs: kodėl? Kodėl yra mirtis, kančios, skausmas? Kodėl man teko toks likimas? Kodėl kiti žmonės gyvena kitaip? Ėmiau ieškoti atsakymų. Gilinausi ir į religiją, kurioje radau daug įdomių dalykų. Vienas iš jų – krikštas.

Nesustojau. Buvo svarbu sužinoti, kas gali leisti žmogui išsilaisvinti, būti laisvam vidumi, nepririštam prie tam tikros sistemos. Suvokiau – šis žinojimas turi ateiti iš vidaus.

Gerai, kad yra vedliai, mokytojai, instruktoriai, kurie rodo tuos kelius, bet kiekvienas žmogus pagal savo būdą, charakterio savybes turi atrasti savo kelią, sužinoti atsakymus į savo klausimus. Mokytojas gali atvesti iki rakto, kuris atvers tas žinojimo duris.

Išbandžiau vieną, antrą, trečią praktiką ir atradau jogą ir reiki. Tai ir tapo mano keliu. Esu dar stipriai įtraukta į išorinę veiklą, bet tikiu, kad ateis ta diena, kai sėdėsiu po medžiu gamtos prieglobstyje, medituosiu kaip Buda ir pasieksiu viršūnę. Kol kas dar turiu tarnauti visuomenei, atlikti šeimynines pareigas. Privalau kuo geriau atlikti savo darbą.

– Pas jus ateina ir psichologinių problemų kamuojami žmonės. Ar joga padeda išspręsti susikaupusias bėdas?

– Padeda, tačiau kai į užsiėmimus ateina žmonės, perspėju, kad nepažadu pasveikimo – tai priklauso nuo paties žmogaus. Parodysiu kelią, o jau pats žmogus turės spręsti – eiti tuo keliu, ar ne. Rezultatas bus matomas ateityje, ne iš karto.

Man tai padėjo. Žmonės ateina ieškodami pagalbos dėl fizinės sveikatos, psichologinių problemų, kiti ieško rytietiškų žinių, filosofijos.

– Ar atradote atsakymus į savo klausimus?

– Atradau ne tik atsakymus, bet ir supratimą, kad tai yra tik kelio pradžia. Savo pasiekimus prilyginčiau, lyg būčiau baigusi mokyklos pirmą klasę.

Supratau, kad galima viską tyrinėti ir mokytis iš visko: visų religijų tradicijos yra labai geros, jos visos turi vieną ir tą pačią šaknį. Visos vertybės ir principai yra vienodi visiems žmonėms visais laikais visose šalyse ir kultūrose. Šiek tiek skiriasi skirtingos mokyklos, pakraipos, sistemos, kurios duoda raktus į tikslą, bet esmė visur ta pati.

Apie save negaliu sakyti, kad esu išmintinga mokytoja, tiesiog pati mokausi, siekiu žinių ir šviesos. Esu vedlys, kuris eina šiek tiek priekyje. Pajutusi teigiamą, raminamą, atpalaiduojamą psichologiškai, sutvirtinantį fiziškai jogos poveikį, susimąsčiau, kodėl tai veikia?

Jogos pratimai senoviški. Tyrinėjusi raštus sanskrito kalba, atradau, kad mūsų žinomi pratimai: žvakė, tiltelis, „špagatas“ – jau tada buvo populiarūs ir veiksmingi. Niekas nuo tų laikų nepasikeitė: žmonės turi dvi rankas, dvi kojas, vieną galvą ir stuburą. Yra ir išmintis, kurią turime pažinti.

Gyvenimo būdas užteršia vidinius namus

– Greitas gyvenimo tempas, stresas, skuba, dideli darbo krūviai vargina žmogų. Kaip nuo to pailsėti?

– Mūsų smegenys turi apdoroti daug informacijos, kartais to yra per daug. Visa tai kaupiasi ir apkrauna žmogų. Reikia ramiai pabūti gamtoje, tyloje, pačiam su savimi. Švarioje gamtoje nėra elektromagnetinio spinduliavimo, aplinka neužteršta fiziniame bei dvasiniame lygyje. Gamtoje dominuoja tik viena informacija – apie gyvybę, kuri yra visur. Tai ypatinga gyvenimo filosofija, visas gautas žinias reikia panaudoti čia ir dabar, kasdieniame gyvenime.

– Kai žmogus suserga, tai yra perspėjimas, kad kažką daro ne taip?

– Liga yra lyg postūmis atkreipti dėmesį į savo gyvenseną, mąstymą, pasaulėžiūrą, tai lyg perspėjimas. Liga gali būti lyg sustabdymas, nes visi dabar daug dirba, nerimauja, gyvena baimėje, nerime, stengiamasi pasiekti kuo daugiau. Mes dažnai pamirštame apie pagrindinį dalyką – savo sveikatą, savo kūną, kuriuo reikia deramai rūpintis. Tai šventas gamtos gyvybės kūrinys.

Kai žmogus suserga, reikia ne tik bėgti pas gydytoją, bet nusiraminti, išgirsti save, pajusti save tą akimirką, kurioje esame. Atkreipti dėmesį į savo kūną, pojūčius. Per pojūčių vartus eiti gilyn į kūną. Skirti laiko tik sau.

Jei kūnas sustingęs, reikia kažką su juo daryti, nes jei gyventi teks dar kelis dešimtmečius, tai kaip tokiame kūne žmogus jausis? Kokiuose namuose gyvens siela, ar ten bus švaru ir harmoninga? Todėl reikia treniruoti ir fizinį kūną, ir vidinį pasaulį.

– Daug žmonių skundžiasi stuburo skausmais. Kodėl?

– Stuburas – žmogaus sveikatos ašis, juo teka gyvybinė energija. Beveik kas antras žmogus skundžiasi stuburo skausmais, mamos atveda į užsiėmimus savo vaikus, kurių stuburas sustingęs, apimtas ligų, jie nebegali pasilenkti. Daugelis miega minkštose lovose, dirbdami ar ilsėdamiesi sėdi žemuose ir minkštuose krėsluose, per mažai juda, todėl stuburą palaikantys raumenys yra silpni ir netreniruoti.

Jogos užsiėmimus pradedame pirmiausia nuo stuburo: svarbu išmokti pakelta galva tiesiai sėdėti, eiti. Tada energija teka laisviau, kraujas lengviau pasiekia smegenis, geriau pasisavinama informacija, lengviau apdorojama. Kai visas kūnas gauna pakankamai kraujo, pasikeičia nuotaika, gyvybinė energija, gyvenimo pojūčiai. Tada žmogus pamato gyvenimo, gamtos, aplinkos grožį.

Nusiraminimas ir pažintis su savimi

– Nuo ko pradedama atėjus į jogos užsiėmimus?

– Joga – harmoningas kūno, proto ir sielos susiliejimas į vieną, vienybė su vidiniu ir išoriniu pasauliu. Pradedantiesiems rekomenduojamas trijų mėnesių apmokymas.

Įvadinio kurso metu mokomasi vadovaujantis jogos principais: asanų (statiškų pozų), dinaminių pratimų bei asanų sekos atlikimo, įvairių kvėpavimo būdų suderinimo su judesiais, meditatyvaus kvėpavimo, mokoma gilaus atsipalaidavimo technikos. Suteikiami jogos ir ajurvedinės mitybos pagrindai. Pozityvaus mąstymo pratimai ir meditacijos. Tikiuosi, kad išmokę pagrindų žmonės tęsia tai ir vėliau namuose. Tačiau gyvenimas dažniausiai vėl įsuka į skubą, nerimą, rutiną.

– Ką turėtų suvokti užsiimantis joga?

– Tai savęs pažinimo menas, raginantis būti savo vidinio pasaulio tyrinėtoju, pradedant nuo fizinio kūno prigimties, jo galimybių ir poreikių pažinimo. Vėliau, tobulėjant, praktikuojantysis ištyrinėja savo proto prigimtį ir išmoksta jį valdyti.

Šiame etape neįkainojamą pagalbą suteikia meditacija. Meditacija vysto proto sugebėjimus, stiprina jo galimybes, nukreipia asmenybę į savęs realizavimą, į aukščiausią išminties suvokimą. Taip pasiekiama Joga – Vienybė. Reikia gyventi čia ir dabar.

– Jūs kalbate, kad turi būti balansas ir harmonija tarp kūno, sielos ir proto. Ar tai įmanoma?

– Jei yra neigiamas nusiteikimas kažkuriame lygmenyje, bus veikiami ir kiti. Jei mus valdo „žemas protas“, kuomet nerimaujama ir pykstama dėl to, ko negalima pakeisti, nepriimama dabartis, harmonijos nebus. Dabartis yra tokia, kokia yra, ir ją reikia priimti. Reikia sugrįžti į gamtą ir nusiraminti. Tada atsiras šviesos blyksnis, teigiamas nusiteikimas, kuris ištrauks žmogų į viršų.

– Kada atsiranda poreikis padėti sau, ieškoti atsakymų į gyvenimo klausimus?

– Dažniausiai į save gilintis žmonės pradeda po keturiasdešimties, nes vaikai jau paaugę, atsiranda daugiau laiko, savyje jau būna prikaupę problemų, kurias nori išspręsti: vargina psichologinės problemos, sąnarių, stuburo ir kitos ligos. Jaunimas sau laiko neturi, nes turi užsibrėžę tikslų: labai daug pasiekti, uždirbti, pakeliauti, pasirūpinti patogiu gyvenimu, sukurti šeimą.

Kuo anksčiau žmogus ims savimi rūpintis, tuo sveikiau, ilgiau ir geriau gyvens. Jau vaikus reikia mokyti tiesios, taisyklingos laikysenos, būtinai mankštintis, sveikiau maitintis, daugiau judėti.

Dažniau siūlyčiau išeiti į gamtą, pasivaikščioti arba tiesiog pastovėti po medžiais, pasimokyti iš gamtos ramybės. Viskas yra šalia mūsų, tereikia pamatyti.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

VIENYBĖ: Jogos užsiėmimus vedanti meistrė Svetlana Lopatkina sako, kad joga yra harmoningas kūno, proto ir sielos susiliejimas į vieną, vienybė su vidiniu ir išoriniu pasauliu.

RAMYBĖ: „Kuo anksčiau žmogus ims savimi rūpintis, tuo sveikiau ir ilgiau gyvens. Dažniau reikėtų išeiti į gamtą, pasimokyti iš jos ramybės. Viskas yra šalia mūsų, tereikia pamatyti“, – sakė jogos meistrė Svetlana Lopatkina.