
Naujausios
Judėjimas gerina savijautą ir suteikia energijos
Vyrauja įvairios nuomonės, koks fizinis aktyvumas yra rekomenduojamas sergant onkologine liga. Neretai informacija būna dviprasmiškai suprantama ir klaidinanti, todėl žmogus pradeda vengti judėti ir išsivysto judesio baimė. Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikoje surengtame seminare kineziterapeutės bandė paneigti prietarus ir baimes bei praktiškai rodė, kaip sustiprinti kūną po ligos.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Judėti po pusvalandį bent kas antrą dieną
Seminarą „Praktiniai patarimai, kaip padėti savo kūnui sustiprėti“ vedė vilniečių kineziterapijos klinikos „Aktyvus judėjimas“ kineziterapeutės Jurgita Eitavičiūtė (teorinė dalis) ir Inga Rainytė (praktinė dalis).
Pasak J. Eitavičiūtės, fizinis aktyvumas – tai legali savigydos forma, gerinanti savijautą, suteikianti energijos, mažinanti skausmą. Maždaug 150 minučių per savaitę žmogus turėtų išlaikyti vidutinio intensyvumo fizinį aktyvumą. Tai gali būti spartus ėjimas, kopimas laiptais, važiavimas dviračiu, mankšta, plaukiojimas, pratimai vandenyje.
„Liga paliečia daug sistemų: griaučių ir raumenų, endokrininę, širdies ir kraujagyslių. Kai esame fiziškai aktyvesni, turime daugiau energijos, taip sumažiname nuovargį, pageriname griaučių ir raumenų būklę, pusiausvyrą, koordinaciją, kontroliuojame kūno svorį. Fizinis aktyvumas mažina krešulių susidarymo riziką, gerina širdies ir kraujagyslių veiklą“, – judėjimo pliusus vardijo J. Eitavičiūtė.
Pasak kineziterapeutės, tik labai retais atvejais fizinis aktyvumas nepatartinas: kai yra infekcija, sumažėjęs kraujo kūnelių kiekis, kai pykina, vemiama. Kurį laiką reikėtų vengti fizinio aktyvumo, kai pasireiškia iki tol nebuvę simptomai: skausmas, staigus nuovargis, pakyla temperatūra, atsiranda sunkumas krūtinėje, galūnių tirpimas. Išnykus trumpalaikiams negalavimams galima grįžti į judėjimo režimą.
J. Eitavičiūtė pažymi, kad net gulint ligoninės palatoje reikia judėti, mankštinti kūną, kad raumenys neatrofuotųsi, kad gerėtų savijauta. Pratimus galima daryti gulint, sėdint, stovint ar keturpėsčiomis.
Kineziterapeutės rekomenduoja mankštintis, pajudėti kas antrą dieną po 30–60 minučių, jeigu tik leidžia sveikata.
Judant labai svarbu nepamiršti taisyklingai ir giliai kvėpuoti, kad smegenys nepritrūktų deguonies, kad neatsirastų krūtinės spaudimo pojūtis, dusulys. Kvėpavimas turėtų būti „pilvinis“ (diafragminis), kai kvėpuojant kilnojasi ne krūtinė, o pilvas.
Prieš pradedant aktyvesnę fizinę veiklą reikia padaryti 2–3 minučių apšilimą. Jo metu pramankštinami viso kūno sąnariai (sukamaisiais, lankstymo judesiais) pradedant kaklu, rankomis, juosmeniu ir baigiant kelių, čiurnų ir kojų pirštų sąnariais.
Po to eina aerobinė mankšta (spartus ėjimas, važiavimas dviračiu, šuoliukai vietoje ir kita). Pačioje pradžioje (jeigu anksčiau nesimankštinote) reikėtų pradėti nuo 10 minučių. Kitomis dienomis palaipsniui mankštos laiką ilginti vis keliomis minutėmis (2–5 min.), kol pasieksite bent 20 minučių.
Po aerobinės mankštos, šiek tiek pailsėjus, padarius kvėpavimo pratimų, turėtų eiti jėgos mankšta. Pirmiausiai reikėtų dirbti su savo kūno svoriu (be svarmenų).
Po jėgos pratimų reikia padaryti raumenų tempimo pratimų, kurie padėtų atsipalaiduoti raumenims ir jie neliktų įsitempę. Tempimo pratimai atliekami po 2–3 kartus užlaikant 20–30 sekundžių.
Visa mankšta turėtų užtrukti apie 30–45 minutes.
Mankštinantis reikėtų sekti savo pulsą. Maksimalų pulsą galima apskaičiuoti savo amžių (metais) atimant iš 220, gautas skaičius yra maksimalus pulsas. Rekomenduojamas yra 50–60 procentų nuo maksimalaus pulso. Tarkime, jums 60 metų (220–60=160), taigi maksimalus pulsas bus 160 dūžių per minutę. Mankštos metu reikėtų stebėti, kad pulso dažnis būtų tarp 80–96 dūžių per minutę (tai sudaro 50–60 procentų nuo maksimalaus pulso).
J. Eitavičiūtė akcentuoja, kad norint būti fiziškai aktyviam labai reikalinga motyvacija, todėl rekomenduoja rinktis tokias judėjimo formas, kurios teikia džiaugsmo. Jei veikla neteiks džiaugsmo, nebus ir rezultato. Visada reikėtų pradėti nuo mažesnių tikslų ir siekti aukštesnių.
MB „Aktyvus judėjimas“ piešiniai ir nuotr.
Kineziterapeutė Jurgita Eitavičiūtė sako, jog fizinis aktyvumas – tai legali savigydos forma, gerinanti savijautą, suteikianti energijos, mažinanti skausmą.
Raumenų stiprinimo ir sąnarių lankstumo pratimai
Kineziterapeutė I. Rainytė demonstravo, kaip mankštinti ir stiprinti viso kūno raumenis. Prieš pradedant pratimus labai svarbu atkreipti dėmesį į taisyklingą laikyseną. Stuburas turi būti tiesus, išsitempęs, smakras pritrauktas arčiau kaklo, mentės suvestos, pečiai nuleisti, pėdos pečių plotyje, keliai šiek tiek sulenkti (jeigu sėdite, nugara niekur nesiremkite, klubų ir kelių sąnarius laikykite 90 laipsnių kampu).
Kiekvienas pratimas atliekamas 8–12 kartų (priklauso nuo savijautos), jeigu tempimo – užlaikant 20–30 sekundžių ir kartojant 3–4 kartus.
Pratimai kaklinei stuburo daliai. Galva lėtai lenkiama į priekį ir atgal. Kitas pratimas – lenkiame galvą link dešinio, po to link kairio peties, užlaikome, kol pajusime lengvą tempimą (jis neturi būti aštrus ar nemalonus). Trečias pratimas – smakrą laikydami arčiau krūtinės pasukame galvą link vieno peties, po to link kito.
Pratimai rankoms, pečiams. Sukite pečius į priekį, tada atpalaiduokite ir sukite atgal. Rankas ištieskite į šonus ir sukite į priekį (po to atgal) nedidele amplitude. Rankas sukite dideliais mostais į priekį, po to atgal.
Pratimai nugarai. Lėtai atmeskite pečius atgal ir stenkitės priartinti mentes vieną prie kitos, atpalaiduokite ir vėl kartokite pratimą.
Kitas pratimas – rankas ištiesiame į šonus, lėtai suvedame į priekį. Jei pratimas atliekamas lengvai, galima panaudoti lengvus svorius arba elastines pasipriešinimo gumas, stipriau įdarbinant raumenų grupes.
Katės poza: išriesdami nugarą pakeliame galvą, atliekame gilų įkvėpimą, išriesdami nugarą į lubas ir nuleisdami galvą atliekame gilų iškvėpimą.
Pratimas krūtinės raumenims pratempti. Atsistojame į durų tarpą, rankas uždedame ant staktos, kad alkūnė sudarytų statmeną kampą su petimi, tvirtai laikomės, linkstame į priekį, kol pajuntame tempimą priekinėje krūtinės dalyje. Kitas pratimas – rankas suneriame už nugaros ir švelniai keliame į viršų (tempimas turi jaustis lengvas ir toleruojamas).
Sulenktą per alkūnę ranką keliame už galvos, kitos rankos delnu laikydami už alkūnės švelniai spaudžiame ranką žemyn. Tą patį kartojame su kita ranka. Kitas pratimas – ištiesiame ranką prieš save, kitos rankos delną uždedame ant alkūnės ir švelniai spaudžiame ranką link krūtinės. Tą patį kartojame su kita ranka.
Liemens pratimai. Sėdime ant kėdės rankas laikome ant kelių, darant iškvėpimą įtraukiame pilvo raumenis ir išlenkiame arba įlenkiame liemenį. Pratimą galima daryti ir atsigulus arba atsirėmus į sieną.
Stovime, kairę ranką laikome ant liemens, kitą iškeliame į viršų, lenkiamės į kairę pusę, kol pajusime malonų liemens raumenų tempimą. Pratimą kartojame į kitą pusę. Rankas iškeliame virš galvos ir suneriame delnais į viršų, išsitempiame pajusdami liemens tempimą.
Pratimai apatinei kūno daliai. Pradedame nuo kojų pirštų suriesdami juos ir atpalaiduodami. Sukame čiurnas į vieną pusę, po to į kitą. Tą patį kartojame kita čiurna. Sėdėdami ant kėdės pasistiebiame. Kitas pratimas – kulnus laikome prispaustus prie grindų, keliame kojų pirštus. Trečias pratimas žingsniuojame sėdėdami.
Atsistojame nuo kėdės, suneriame rankas prieš save, sėdamės ant kėdės stengdamiesi klubų sąnarius išlaikyti 90 laipsnių kampu.
Laikydamiesi kėdės atkaltės švytruojame tiesią kairę koją pirmyn atgal. Pratimą kartojame kita koja.
Tiesią koją keliame į šoną, pakartoję pratimą 10 kartų, tą patį atliekame kita koja.
Stovėdami pasistiebiame ant pirštų galų. Galima laikytis į kėdę arba sieną.
Vieną koją pastatome į priekį, kitą atgal, atsiremiame į sieną taip lyg norėtume ją pastumti ir tempiame kojos raumenis. Pratimą kartojame sukeisdami kojas vietomis.
Stovėdami viena ranka laikomės kėdės atkaltės. Dešine ranka imame už dešinės kojos čiurnos ir lenkiame kulną spausdami prie sėdmenų, išlaikome šlaunies tempimą. Pratimą kartojame ir kaire koja. Pratimą galima atlikti ir gulint.