Judėjimo džiaugsmą grąžino skystas kelio implantas

Judėjimo džiaugsmą grąžino skystas kelio implantas

Ju­dė­ji­mo džiaugs­mą grą­ži­no skys­tas ke­lio imp­lan­tas

Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės or­to­pe­dai-trau­ma­to­lo­gai pir­mie­ji Lie­tu­vo­je at­li­ko ke­lio są­na­rio kremz­lės plas­ti­ką skys­tu imp­lan­tu. De­šimt­me­tį ke­lio są­na­rio skaus­mą dėl di­se­kuo­jan­čio os­teo­chond­ri­to ken­tu­si ir jau be skaus­mo ne­be­ga­lė­ju­si lanks­ty­ti są­na­rio bei vaikš­čio­ti 46-erių šiau­lie­tė po ope­ra­ci­jos ir mė­ne­sio rea­bi­li­ta­ci­jos ne­be­jau­čia skaus­mo – ga­li ne tik vaikš­čio­ti, bet ir šok­ti, ko jau ne­da­rė ne vie­ne­rius me­tus.

Zi­ta KAT­KIE­NĖ

Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės vie­šų­jų ry­šių spe­cia­lis­tė

Skaus­mas at­ve­dė pas gy­dy­to­jus

Tiks­liai Jo­lan­ta Krip­ta­vi­čie­nė ir ne­pa­sa­ky­tų, ka­da ją pra­dė­jo var­gin­ti ke­lio skaus­mas. Mo­te­ris ma­no, jog gal prieš de­šimt­me­tį pa­ju­to dis­kom­for­tą, ta­čiau me­di­kų pa­gal­bos nu­spren­dė ieš­ko­ti tik ta­da, kai nei į miš­ką ei­ti, nei į kal­nus kop­ti jau ne­ga­lė­jo – ke­lio skaus­mas ta­po ne­pa­ke­lia­mas.

Mo­te­ris krei­pė­si į šei­mos gy­dy­to­ją, ga­vo siun­ti­mą or­to­pe­do-trau­ma­to­lo­go, ku­ris sky­rė mag­ne­ti­nio re­zo­nan­so to­mog­ra­fi­ją, kon­sul­ta­ci­jai.

Ty­ri­mo re­zul­ta­tas nu­ste­bi­no mo­te­rį kon­sul­ta­vu­sį or­to­pe­dą-trau­ma­to­lo­gą Vy­tau­tą Ma­žu­ta­vi­čių. Pa­cien­tei nu­sta­ty­tas di­se­kuo­jan­tis os­teo­chond­ri­tas – pa­to­lo­gi­ja, ku­rios me­tu tam tik­ro­je zo­no­je įvyks­ta kau­lo ne­kro­zė ir at­si­da­li­na su­bchond­ri­nio kau­lo frag­men­tas su kremz­le. Taip at­si­tin­ka dėl po są­na­ri­niu pa­vir­šiu­mi esan­čio kau­lo krau­jo­ta­kos su­tri­ki­mo.

Di­se­kuo­jan­tis os­teo­chond­ri­tas vys­to­si dau­ge­lį me­tų, il­gą lai­ką ne­jun­ta­ma li­gos simp­to­mų. Pa­gal­bos daž­niau­siai pri­rei­kia fi­ziš­kai ak­ty­viems žmo­nėms. Pa­sak gy­dy­to­jų, ga­li to­kia pa­to­lo­gi­ja nu­tik­ti ir dėl trau­mos, tad ir gy­dy­ti dėl to­kios pa­to­lo­gi­jos or­to­pe­dams-trau­ma­to­lo­gams ten­ka daž­nai.

Pa­si­ren­gę mo­der­niai ope­ra­ci­jai

Taip su­ta­po, kad Or­to­pe­di­jos-trau­ma­to­lo­gi­jos cent­ro or­to­pe­dai-trau­ma­to­lo­gai V. Ma­žu­ta­vi­čius ir Žyd­rū­nas Vit­kaus­kas prieš tai bu­vo sta­žuo­tė­je, kur mo­kė­si kremz­lės są­na­rio ope­ra­ci­ją at­lik­ti nau­jau­siu, iki šiol Lie­tu­vo­je ne­tai­ky­tu skys­tu imp­lan­tu. Ne­ti­kė­tas su­ta­pi­mas bu­vo ir tai, kad pro­te­zą ga­mi­nan­ti Ame­ri­kos kom­pa­ni­ja šį pro­te­zą pri­sta­tė Lie­tu­vo­je ir far­ma­ci­nė įmo­nė jį bu­vo at­ve­žu­si į li­go­ni­nę.

„Mes lau­kė­me pa­cien­to su šia diag­no­ze ir ji atė­jo“, – sa­kė V. Ma­žu­ta­vi­čius.

Pa­cien­tei spe­cia­lis­tai paaiš­ki­no, kad jos lau­kia ke­lio są­na­rio ope­ra­ci­ja. Ji ga­lė­jo rink­tis, ar ope­ra­ci­ja bus at­lie­ka­ma se­nuo­ju me­to­du, kai spe­cia­lis­tai kremz­lei gel­bė­ti at­lie­ka su­dė­tin­gą ope­ra­ci­ją, pjū­vio me­tu fik­suo­da­mi kremz­lę ar įtvir­tin­da­mi dirb­ti­nę memb­ra­ną-imp­lan­tą ar­ba la­bo­ra­to­ri­jo­je užau­gin­tą iš pa­cien­to or­ga­niz­mo paim­tą kremz­lę.

Ki­tas pa­si­rin­ki­mas – iš­di­lu­sią kremz­lę už­pil­dy­ti ka­mie­ni­nė­mis ląs­te­lė­mis ir jas fik­suo­ti skys­tu transp­lan­tu. Pa­sak Ž. Vit­kaus­ko, ši ope­ra­ci­ja at­lie­ka­ma art­ros­ko­pi­niu me­to­du, ku­rio me­tu da­ro­ma mi­ni­ma­li in­va­zi­ja į są­na­rį. At­lie­ka­mi mik­ro­lū­žiai, at­ve­ria­mi kau­lų čiul­pai, iš ku­rių pri­te­ka ka­mie­ni­nių ląs­te­lių.

„Neat­ra­do­me pa­na­cė­jos – tie­siog pri­tai­kė­me su­kaup­tas ži­nias ir vi­sa­me pa­sau­ly­je tai­ko­mą me­to­di­ką“, – sa­kė V. Ma­žu­ta­vi­čius, drau­ge su ko­le­ga pir­mą kar­tą Lie­tu­vo­je at­li­kęs kremz­lės plas­ti­ką skys­tu imp­lan­tu.

Me­di­kai sa­ko, jog art­ros­ko­pu at­lie­ka­ma ope­ra­ci­ja grei­ta, pa­to­gi ir tik­rai efek­ty­vi.

Re­zul­ta­tas ne­nu­vy­lė

Jau ki­tą die­ną po ope­ra­ci­jos pa­cien­tė ga­lė­jo vyk­ti na­mo. Jo­lan­ta jau­tė­si pui­kiai, ta­čiau ko­jos są­na­rį la­bai sau­go­jo – dar mė­ne­sį, kaip ir nu­ro­dė ope­ra­vę spe­cia­lis­tai, ne­rė­mė ko­jos. Po mė­ne­sio pra­si­dė­jo rea­bi­li­ta­ci­ja, ku­rios me­tu tu­rė­jo su­grą­žin­ti są­na­riui bu­vu­sį lanks­tu­mą. Am­bu­la­to­ri­nės rea­bi­li­ta­ci­jos me­tu bu­vo at­lie­ka­mi ma­sa­žai, ki­ne­zi­te­ra­pi­ja, fi­zio­te­ra­pi­nės pro­ce­dū­ros. Praė­jus dviem mė­ne­siams po ope­ra­ci­jos, li­gos po­žy­mių ne­li­ko, są­na­rys lanks­to­si pui­kiai.

V. Ma­žu­ta­vi­čius tei­gia, jog ne kiek­vie­nu li­gos at­ve­ju ši ope­ra­ci­ja bū­tų sėk­min­ga. Ope­ra­ci­ja ne­pa­vyk­tų esant lė­ti­niam už­de­gi­mi­niam są­na­rio pro­ce­sui. Ne­ga­li­ma ji bū­tų ir tuo at­ve­ju, jei są­na­rio kremz­lės pa­žei­di­mas iš­pli­tęs, kaip de­for­muo­jan­čios art­ro­zės at­ve­ju.

Nors di­se­kuo­jan­tis os­teo­chond­ri­tas – jau­nų žmo­nių li­ga, ta­čiau jis vys­to­si de­šimt­me­tį ir me­di­kų pa­gal­bos daž­niau­siai pri­rei­kia bran­des­nia­me am­žiu­je. Ta­čiau am­žius ope­ra­ci­jai ne­tu­ri reikš­mės. Ga­li bū­ti, kad ir sep­tin­tą de­šim­tį per­ko­pu­siam žmo­gui bū­tų at­lik­ta ši ope­ra­ci­ja, o tris­de­šimt­me­čiui – ne­ga­li­ma dėl ne­pa­lan­kių in­di­ka­ci­jų.

Šių ope­ra­ci­jų po­rei­kis di­de­lis, ta­čiau or­to­pe­dai-trau­ma­to­lo­gai dar kiek­vie­nam pa­cien­tui ne­ga­li pa­siū­ly­ti šios mo­der­nios pro­ce­dū­ros, nes mo­der­nus imp­lan­tas, kai­nuo­jan­tis apie 1 300 eu­rų, ne­kom­pen­suo­ja­mas vals­ty­bės, o pa­cien­tas vie­šo­jo­je įstai­go­je pirk­ti prie­mo­nių ne­ga­li.

Pir­mą­jį imp­lan­tą pa­cien­tei do­va­no­jo UAB „Os­te­ca“. Pa­sak V. Ma­žu­ta­vi­čiaus, ši do­va­na – ne tik me­di­ci­nos prie­mo­nė, pa­cien­tę iš­gel­bė­ju­si nuo skaus­mo ir ju­dė­ji­mo dis­kom­for­to, bet ir di­de­lė pa­žan­ga ir ga­li­my­bė spe­cia­lis­tams.

Nau­jo­vės ve­ja nau­jo­ves

Pir­mo­ji Lie­tu­vo­je ke­lio są­na­rio kremz­lės plas­ti­ka skys­tu imp­lan­tu, at­lik­ta Res­pub­li­ki­nė­je Šiau­lių li­go­ni­nė­je, – ne vie­nin­te­lė nau­jo­vė, ku­rią šiais me­tai li­go­ni­nė­je tai­kė V. Ma­žu­ta­vi­čius, o jam tal­ki­no ko­le­ga Ž. Vit­kaus­kas.

Me­tų pra­džio­je bu­vo imp­lan­tuo­tas ana­to­mi­nis pe­ties są­na­rio pro­te­zas. At­lie­kant šią ope­ra­ci­ją tal­ki­no or­to­pe­di­jos imp­lan­tų inst­ruk­to­rius Da­ne­tas Pas­ka­lis iš Pran­cū­zi­jos.

Pir­mo­ji pa­cien­tė, ku­riai Šiau­lių or­to­pe­dai-trau­ma­to­lo­gai imp­lan­ta­vo nau­ją­jį ana­to­mi­nį pe­ties są­na­rio en­dop­ro­te­zą – 60-me­tė Jo­niš­kio gy­ven­to­ja. Ji bu­vo pa­ty­ru­si žas­ti­kau­lio trau­mą – jis lū­žo į ke­le­tą frag­men­tų, vi­siš­kai suar­dy­ti są­na­ri­niai pa­vir­šiai, tad en­dop­ro­te­za­vi­mo ope­ra­ci­ja bu­vo daug su­dė­tin­ges­nė, nei at­lie­kant pla­ni­nę pe­ties są­na­rio kei­ti­mo ope­ra­ci­ją.

Prieš pus­me­tį spe­cia­lis­tai vėl įdie­gė nau­ją me­to­di­ką. Ž. Vit­kaus­kas drau­ge su ko­le­go­mis Min­dau­gu Damb­raus­ku ir V. Ma­žu­ta­vi­čiu­mi at­li­ko ke­lio są­na­rio ope­ra­ci­ją – pa­nau­do­jo pran­cū­zų kom­pa­ni­jos pa­ga­min­tą en­dop­ro­te­zą.

Šios ope­ra­ci­jos me­tu pa­keis­tas ne vi­sas ke­lio są­na­rys, bet vie­na ke­lio są­na­rio pu­sė. Pa­sak Ž. Vit­kaus­ko, kai iš­dy­la vie­na są­na­rio pu­sė, pa­si­tel­kus mo­der­nius imp­lan­tus yra ga­li­my­bė keis­ti tik tą są­na­rio da­lį.

Pa­sak V. Ma­žu­ta­vi­čiaus, me­di­ci­nos moks­las spar­čiai žen­gia į prie­kį, kad kuo la­biau vi­si imp­lan­tai ati­tik­tų žmo­gaus ana­to­mi­ją ir ope­ruo­jant kuo ma­žiau rei­kė­tų chi­rur­gi­nės in­ter­ven­ci­jos, o žmo­gui bū­tų kuo dau­giau nau­dos.

Au­to­rės nuo­tr.

Pir­mo­ji Lie­tu­vo­je ke­lio są­na­rio kremz­lės plas­ti­ka skys­tu imp­lan­tu, at­lik­ta pa­cien­tei Jo­lan­tai Krip­ta­vi­čie­nei Res­pub­li­ki­nė­je Šiau­lių li­go­ni­nė­je, – ne vie­nin­te­lė nau­jo­vė, ku­rią šiais me­tai li­go­ni­nė­je įdie­gė or­to­pe­dai-trau­ma­to­lo­gai Vy­tau­tas Ma­žu­ta­vi­čius ir Žyd­rū­nas Vit­kaus­kas (kai­rė­je).

Jo­lan­ta Krip­ta­vi­čie­nė po ope­ra­ci­jos džiau­gia­si, kad ga­li vaikš­čio­ti, ne­jaus­da­ma jo­kio skaus­mo.

Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės Or­to­pe­di­jos-trau­ma­to­lo­gi­jos cent­ro or­to­pe­das-trau­ma­to­lo­gas Vy­tau­tas Ma­žu­ta­vi­čius pir­ma­sis Lie­tu­vo­je at­li­ko mo­der­nią ke­lio są­na­rio ope­ra­ci­ją skys­tu imp­lan­tu.

Or­to­pe­dui-trau­ma­to­lo­gui Žyd­rū­nui Vit­kaus­kui ne­sve­ti­mos nau­jo­vės, ku­rių dė­ka pa­cien­tas ma­žiau trau­muo­ja­mas ir leng­viau at­ku­ria­mos są­na­rių funk­ci­jos.