Ką daryti sudaužius gyvsidabrio termometrą?

Ką daryti sudaužius gyvsidabrio termometrą?

Ką daryti sudaužius gyvsidabrio termometrą?

Jūratė Karalevičienė, Šiaulių visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja, akcentuoja, kad sudaužius gyvsidabrio termometrą svarbiausia – gerai išplauti ir išvėdinti patalpas. Jei yra galimybė, geriau kurį laiką tokiose patalpose nemiegoti.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Jūratė Karalevičienė sako, kad nurijus gyvsidabrio, baimintis dėl apsinuodijimo nereikėtų, nes jis iš organizmo pasišalina be liekamųjų reiškinių. Tačiau gyvsidabrio garai, patekę per kvėpavimo takus, priklausomai nuo jo koncentracijos, gali sukelti ūminę arba lėtinę intoksikaciją.

„Gyvsidabrio garams būdingas neurotoksinis poveikis: padidina nervinių ląstelių dirglumą ir taip pažeidžia centrinę nervų sistemą“, – sakė Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja.

Ūminis apsinuodijimas pasireiškia pykinimu, vėmimu, deginančiais gerklės, stemplės bei skrandžio skausmais, kankina skausmingas spazminis kosulys, burnoje jaučiamas metalo skonis.

Išryškėja nervų sistemos pakenkimai: gali sutrikti kalba, klausa, regėjimas, pradeda virpėti rankos. Dažniau pasitaiko lėtinė intoksikacija, kai gana maža gyvsidabrio garų koncentracija patalpų ore yra ilgą laiką – keletą mėnesių ar net metų veikia žmogaus organizmą.

J. Karalevičienė pabrėžia, kad sudužus gyvsidabrio termometrui, pirmiausia reiktų kreiptis pagalbos bendruoju pagalbos telefonu 112 – specialistai patars, jei reikės, atvyks gelbėtojų brigada.

„Nusprendusiems patiems surinkti gyvsidabrį, rekomenduojama surinkti stambesnius gyvsidabrio rutuliukus naudojant popieriaus lapą ir lazdelę“, – sakė gydytoja.

Renkant gyvsidabrio rutuliukus reikia mūvėti gumines pirštines, kvėpavimo takus apsaugoti respiratoriumi. Sustumti rutuliukus ant popieriaus lapo ir suberti į sandariai uždaromą indą su vandeniu. Smulkesnius gyvsidabrio rutuliukus surinkti naudojant lipnią juostą arba guminę kriaušę su specialiu stikliniu rinktuvu.

„Jokiu būdu nenaudoti dulkių siurblio, nebent nusprendėte jį po to nedelsiant nugabenti į sąvartyną“, – patarė J. Karalevičienė.

Surinkus gyvsidabrį į indą su vandeniu, nes tik vandenyje gyvsidabris negaruoja, rekomenduojama patalpas išvalyti kalio permanganato ar chlorkalkių tirpalu, išplauti keletą kartų dar ir  muilu.

Gydytoja siūlo sandarų indą su vandeniu ir surinkta medžiaga nuvežti į Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelę ar didelio gabarito atliekų surinkimo aikštelę Kairiuose. Jose yra specialiai įrengtas pavojingų atliekų konteineris. Iš gyventojų pavojingos atliekos priimamos nemokamai.

Jono TAMULIO nuotr.

POVEIKIS: „Gyvsidabrio garams būdingas neurotoksinis poveikis: padidina nervinių ląstelių dirglumą ir taip pažeidžia centrinę nervų sistemą“, – Šiaulių visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja gydytoja Jūratė Karalevičienė.