Ką reiškia laukti donoro, sužinojo ir mokiniai

Ką reiškia laukti donoro, sužinojo ir mokiniai

Ką reiškia laukti donoro, sužinojo ir mokiniai

Šiaulių J. Janonio gimnazijoje vyko Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ organizuojamas donorystės propagavimo konkursas „Dovanokime viltį gyventi“. Trys renginio talkininkės pasidalijo su „Šiaulių kraštu“ savo patirtimi, ką reiškia laukti donoro.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Patirtis

27 metų tytuvėniškė (Kelmės r.) Justina Virvičiūtė inkstų liga serga nuo gimimo. Prieš dvejus metus jai pradėtos daryti hemodializės.

„Prieš kelias dienas naktį paskambino iš Santariškių klinikų, kad yra mano kraujo grupės donoras. Tikiesi, kad tavo gyvenimas pasikeis ir nereikės kas antrą dieną gulėti prie dializės aparato. Nuvažiuoji, bet tau pasako, kad esi penkta pagal sąrašą“, – pasakoja Justina.

Per dvejus metus ji antrą kartą buvo kviečiama į klinikas. Mergina nenusimena. Džiaugiasi, kad gyvena ir laukia toliau. „Labai džiaugiuosi dėl to žmogaus, kuriam tiko inkstas. Jis to laukė penkerius metus, aš – tik du“, – sako mergina.

Pasak Justinos, hemodializes ištverti nėra lengva. Negali žinoti, kaip jausiesi po jų, ar savo kojomis išeisi. Kartais į ligoninę išveža.

35 metų šiaulietė Neringa Gustienė dializuojasi jau 15 metų. Stengiasi negalvoti apie savo ligą, augina vaiką ir džiaugiasi gyvenimu. Namuose darosi peritoninę dializę.

Liga užklupo netikėtai. „Gimdymo komplikacijos", – trumpai paaiškina moteris.  Iš pradžių nesuvokė savo ligos rimtumo, tikėjosi pasveikti. Per tuos metus buvo ne vienas kvietimas į klinikas, tačiau laukimas tęsiasi.

Keturiasdešimtmetė šiaulietė Olga Privalenkova su persodintu inkstu gyvena trejus metus. Prieš tai buvo 10 metų dializių ir dvi nesėkmingos transplantacijos.

Praėjus pusantrų metų po ligos buvo persodintas mamos dovanotas inkstas, tačiau jį organizmas atmetė. Moteris sako, kad tada ypač blogai jautėsi psichologiškai. Praėjus penkeriems metams – antra operacija. Ir vėl nesėkminga.

„Dabar gyvenimas atrodo daug šviesesnis ir spalvingesnis“, – pagaliau džiaugiasi moteris.

Justina sako, kad šviesti žmones apie organų donorystę – labai svarbu: „Žmonės tiki visokiais mitais, kad pagrobs gatvėje, miške išpjaus organus. Tai visiškos nesąmonės. Svarbu suvokti, kad po mirties gali išgelbėti daug gyvybių.“

Konkursas

Asociacija „Gyvastis“ jungia žmones, gyvenančius su persodintais organais ir laukiančius transplantacijų.

„Susirgus ištinka didelis psichologinis šokas. Todėl teikiame psichologinę pagalbą, užsiimam švietėjiška veikla, kad ligonis daugiau sužinotų apie savo ligą ir išmoktų ją valdyti“, – sako asociacijos vadovė Ugnė Šakūnienė.

Pasak U. Šakūnienės, ne mažiau svarbu šviesti, į švietėjišką veiklą įtraukti jaunimą: „Jauni žmonės yra daugiau idealistai, nori padaryti kažką gero.“ Tuo buvo galima įsitikinti konkurse Šiauliuose „Dovanokime viltį gyventi“.

Konkurse dalyvavo penkios Šiaulių miesto komandos: Šiaulių universiteto gimnazija „Vilties švyturiukai“, „Romuvos“ gimnazijos komanda „Vilties angelai“, Didždvario gimnazijos „Kraujukai“, Lieporių gimnazijos „Viltis“ ir šeimininkų komanda medicininiu pavadinimu „Draugiški antigenai“.

Komandos varžėsi penkiose kūrybinio polėkio ir žinių rungtyse: turėjo prisistatyti, parodyti atliktas namų užduotis, kūrybinę užduotį, sukurtą plakatą ir išspręsti testą.

Nugalėtojais tapo šeimininkų komanda. Jie buvo apdovanoti aukso medaliais ir boulingo žaidimo kuponais. Antrąją vietą užėmė „Romuvos“ gimnazija – jie apdovanoti sidabro medaliais ir bilietais į kino teatrą. Šiaulių universiteto gimnazijos komanda užėmė trečiąją vietą ir buvo apdovanota tortu, Didždvario ir Lieporių gimnazijų komandos taip pat gavo „Gyvasties“ ženklu papuoštus tortus.

Konkursas vyks septyniuose Lietuvos regionuose. Regionų nugalėtojai varžysis respublikiniame nugalėtojų konkurse.

Statistika

Šiuo metu Lietuvoje gyvena apie 800 žmonių po įvairių organų (daugiausia inksto – apie 700 pacientų) transplantacijų. 55 persodintos širdys, dviem – plaučiai, maždaug penkiasdešimčiai – kepenys. Kai kurie su persodintu organu gyvena daugiau kaip 30 metų.

Šiuo metu įvairių transplantacijų laukia per 300 žmonių, iš jų – 16 vaikų. Kasmet žmonių, kurių savi organai nustoja funkcionuoti, atsiranda apie 350.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

LAUKIMAS: Olga Privalenkova po dešimties metų dializių ir dviejų nesėkmingų transplantacijų pagaliau džiaugiasi gyvenimu. Neringa Gustienė ir Justina Virvičiūtė dar laukia inkstų donoro.

KOMANDOS: Šiaulių J. Janonio gimnazijoje vykusiame donorystės konkurse „Dovanokime viltį gyventi“ dalyvavo penkių Šiaulių gimnazijų komandos.

PRISISTATYMAS: Lieporių gimnazijos komandos „Viltis“ prisistatė su daina ir jaudinančiais žodžiais apie donorystę.