
Naujausios
Kai kurie tyrimai gali pakenkti sveikatai
Medikai pastebi, jog pacientai, vis daugiau turintys informacijos apie gydymą, reikalauja atlikti tyrimus, kurie gali būti kenksmingi jų pačių sveikatai. Tokie yra tyrimai, kuriems atlkti naudojamos kontrastinės medžiagos bei jonizuojančioji spinduliuotė.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Kenčia inkstai
Respublikinės Šiaulių ligoninės Nefrologijos-toksikologijos skyriaus gydytoja nefrologė Gintarė Petrauskaitė sako, jog dažnai pacientai priekaištauja, kodėl neskiriami populiarūs ir daug informacijos apie organizmo būklę suteikiantys tyrimai: kompiuterinė tomografija ar magnetinio rezonanso tomografija.
„Šiandien dažnai pamirštame, kad nustatant diagnozę, 90 procentų lemia anamnezė ir paciento apžiūra. Labai daug yra neinvazinių, ligoniui nekenksmingų tyrimų: echoskopija, rentgenas, kurie daugeliu atvejų duoda teisingą atsakymą“, – sako G. Petrauskaitė.
Pasak nefrologės, atliekant kompiuterinės tomografijos ir magnetinio rezonanso tomografijos tyrimus naudojamos kontrastinės medžiagos, kurios gali sukelti inkstų nepakankamumą. Tad žmonėms, sergantiems inkstų ligomis, šie tyrimai skiriami tik būtinu atveju.
„Jeigu žmogus neserga diabetu, hipertenzija, išemine širdies liga, kontrastinės medžiagos išsiskiria palikdamos nežymius pakitimus. Inkstai po kurio laiko atsistato. Tačiau neretai tyrimai atliekami vyresnio amžiaus žmonėms, kurie turi gretutinių lėtinių ligų“, – pastebi nefrologė.
G. Petrauskaitė sako, kad yra buvę atvejų, kai po kompiuterinės tomografijos tyrimo pacientui prireikė hemodializės. Magnetinio rezonanso metu naudojamos kontrastinės medžiagos netgi draudžiamos esant inkstų nepakankamumui.
Kai tyrimą atlikti būtina, bet yra rizika, kad tai gali sukelti inkstų nepakankamumą, yra skiriamas profilaktinis gydymas. „Pacientas turi suprasti, kad nėra visiškai apsaugotas. Gali prireikti pakaitinės inkstų terapijos“, – atkreipia dėmesį G. Petrauskaitė.
Pasak gydytojos, apie 20 procentų tyrimų atsisakoma atlikti vien dėl to, kad nenorima pakenkti pacientui.
Tyrimas – tik su siuntimu
„Nesvarbu, ar žmogus pats moka už kompiuterinės tomografijos tyrimą, ar jis kompensuojamas iš Ligonių kasos, jei neturi gydytojo specialisto siuntimo, tyrimas nebus atliekamas“, – pacientų dėmesį atkreipia ligoninės Radiologijos-endoskopijų skyriaus vedėja Jūratė Jackevičienė.
Magnetinio rezonanso tomografiją atlikti galima ir be gydytojo specialisto siuntimo. Tačiau, pasak G. Petrauskaitės, tyrimą atlieka technologas, o ne gydytojas. Pats tyrimas be klinikinio vaizdo nepadės nustatyti diagnozės, nes pakitimai gali būti būdingi daugeliui ligų.
Pasak J. Jackevičienės, kompiuterinėje tomografijoje naudojamas rentgenas, o magnetinio rezonanso metu ligonis patenka į labai stiprų magnetinį lauką. Tiek tyrimai, tiek kontrastinės medžiagos, naudojamos jų metu, – skirtingos. Gydytojas specialistas pats sprendžia, kuris tyrimas suteiks daugiau informacijos.
J. Jackevičienė sako, kad ne visada šių tyrimų metu naudojamos kontrastinės medžiagos, ar jų reikia, sprendžia gydytojas radiologas.
Per metus ligoninėje atliekama 15–18 tūkstančių kompiuterinių tomografijų: su kontrastinėmis medžiagomis ir be jų.
Spinduliuotės žala
Net ir maža jonizuojančiosios spinduliuotės dozė gali sukelti genetinių pakitimų, padidinti riziką susirgti vėžiniais ir kitais susirgimais. Kuo dozė didesnė, tuo rizika susirgti didėja.
Mokslininkai tvirtina, jog net apie 25 procentus per gyvenimą gaunamos apšvitos sudaro medicinos apšvita. Rentgenas, kompiuterinė tomografija, angiografija – tyrimai, padarę didžiulį progresą diagnostikos srityje. Tačiau jie skleidžia jonizuojančiąją spinduliuotę. Šiais prietaisais atliekamais tyrimais nereikia piktnaudžiauti. Pasak medikų, reikia įvertinti rizikos ir naudos santykį. Vienas tyrimas visada yra saugus, tačiau kai jų atliekama daug – rizikinga ir pavojinga sveikatai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ŽALA: Respublikinės Šiaulių ligoninės Nefrologijos-toksikologijos skyriaus gydytoja nefrologė Gintarė Petrauskaitė ir Radiologijos-endoskopijų skyriaus vedėja Jūratė Jackevičienė spaudos konferencijoje kalbėjo apie tyrimų, kuriuos atliekant naudojamos kontrastinės medžiagos bei jonizuojančioji spinduliuotė, žalą.