
Naujausios
Kaimo medikės laukia kaip ir pensijos
Kelmės rajono Gailių medicinos punkto vedėja Nijolė Guščikienė prieš 35 metus paskirta dirbti į Gailius, ketino čia užsibūti tik pusmetį. Tačiau pamilo kraštą ir jo žmones. Gyventojai medikę taip pat myli. Senstantys žmonės labiausiai laukia dviejų dalykų – kol atneš pensiją ir kol jų aplankyti ateis slaugytoja.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Sudėvėta daug batų
Žalpiuose gimusi ir augusi Nijolė Guščikienė Šiaulių medicinos mokykloje baigė felčerės specialybę. Kai gavo paskyrimą į beveik kaimyninį Gailių kaimelį, pamanė, jog padirbės čia kokį pusmetį, o paskui kels sparnus.
Sukūrė šeimą, susidraugavo su vietos žmonėmis, ir kojos tarsi įsmigo į kaimo žemę. Sparnų taip ir neišskleidė.
Darbo pradžia buvo nelengva. Plento tuo metu į Gailius nebuvo. Automobilių mažai kas turėjo. Autobusų stotelė – tolokai. „Daug batų sudėvėta, – prisimena medikė. – Tuomet kaime buvo žymiai daugiau žmonių. Per metus gimdavo po penkiolika vaikų. Reikėdavo kūdikius lankyti. Lankydavau ir paaugusius vaikus. Visus reikėdavo pėsčiomis apeiti. Anuomet felčerė vaikus ir skiepydavo jų namuose.“
Į medicinos punktą patikrinti vaikų sveikatos ir pakonsultuoti atvažiuodavo gydytojas pediatras, suaugusius konsultuodavo terapeutas.
35 metus toje pačioje vietoje gyvenanti ir dirbanti medikė sako, jog nebenorėtų niekur išeiti. Čia apsiprato. Jos akyse užaugo dvi kartos. Daugelis ir tebegyvena Gailiuose.
Pirmasis jos lankomas naujagimis Tadas Palubinskas taip pat liko pas tėvus, sėkmingai ūkininkauja.
Pastaruosius dešimtmečius vietoj penkiolikos per metus tegimsta po 2–3 kūdikius. Šiemet dar nėra nė vieno.
Lankomus vaikus pakeitė lankomi seneliai
Prieš trejus metus felčerė buvo pervadinta bendruomenės slaugytoja. Dėl pareigų pakeitimo dar reikėjo baigti ir trijų mėnesių kursus.
Dabar bendruomenės slaugytoja pervadinta bendrosios praktikos slaugytoja.
Patronažinis kaimo medikės darbas dabar nukreipiamas į senyvus ir neįgalius žmones. Šiuo metu lanko apie vienuolika. Nuvykusi suleidžia vaistų, pamatuoja kraujo spaudimą, apžiūri ir įvertina žmogaus būklę.
Senukai slaugytoją myli, labai jos laukia. Kaime juokaujama, jog senukai labiausiai laukia dviejų dalykų: pensijos ir ateinančios slaugytojos. Daugeliui ji svarbi ne tiek dėl sveikatos, kiek dėl galimybės pasikalbėti, išsipasakoti, prisiminti praeitį. Vieniši žmonės kiauras dienas būna vieni. Svarbu, kad kas nors išklauso.
Tai suprasdama ponia Nijolė kartais nė neprašo pirminės sveikatos priežiūros centro automobilio. Važiuoja savu, kad ilgiau pas kiekvieną ligonį galėtų pabūti. Nuvažiavus „valdišku“ automobiliu, pas vieną žmogų gali užtrukti vos dvidešimt minučių. Vairuotojas negali ilgiau laukti. O senolis taip nori išsipasakoti apie savo gyvenimą, bėdas.
Slaugytoja džiaugiasi, kad dauguma jos lankomų žmonių gyvena tvarkingai, neskursta. Kuriems sunkiau – gauna pašalpos, paramos maisto produktais. Daugelį prižiūri artimieji. Vienišus lanko socialinių darbuotojų padėjėjos, pasirūpina jų buitimi.
„Skubame ir nieko nepadarome“
N. Guščikienė Gailių medicinos punkte dirba 0,75 etato. Dar pusę etato turi Liolių ambulatorijoje.
Ten, kaip ir Gailiuose, problemos panašios. Tik dar didesnė sankaupa vyresnių žmonių. Mat yra socialinės globos namai su keliasdešimt senukų. Senukai čia saugesni. Nereikia rūpintis buitimi, šalia ambulatorija.
Dar nemažai senelių gyvena savo namuose. Jie jaučiasi vieniši. Tačiau lioliškius slaugytoja pažįsta tik tiek, kiek jie lankosi pas gydytoją.
Kaimo žmones dabar dažniausia kankina aukštas kraujospūdis, sąnarių skausmai. „Tos ligos nuo skubėjimo, kasdienės įtampos. Per daug skubame, per daug rūpinamės materialiuoju gyvenimu, per daug viską imame į galvą, – aiškina ponia Nijolė. – Per tą skubėjimą ir rūpestį kartais nieko vertingo ir nepadarome.“
Slaugytoja apgailestauja, jog dėl blogų mitybos įpročių plinta cukraligė. Ja suserga vis jaunesni žmonės.
Jos darbo pradžioje kaimo žmonės buvo sveikesni. Gal todėl, kad buvo ramesni dėl ateities. Be to, anuomet žmonės buvo atviresni, daugiau bendraudavo, kaimuose buvo daugiau kultūros namų, vykdavo daugiau renginių. Dabar daugiau uždarumo, kiekvienas gyvena savo rūpesčiais. Tai turi neigiamos įtakos ir sveikatai.
Autorės nuotr.
Nijolė Guščikienė nuo vaikystės svajojo vilkėti baltą chalatą. Jai labai patikdavo, kai į klasę tikrinti vaikų sveikatos ar švaros ateidavo medicinos seserys.