
Naujausios
Kaip malšinti stresą darbe?
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje (RŠL) surengtoje mokslinėje-praktinėje konferencijoje slaugytojoms „Stresas darbo vietoje ir jo pasekmės kolegoms ir paslaugų vartotojams“ pateikta daug vertingų žinių, kaip malšinti stresą bei išvengti galimų pasekmių.
Stresas slaugytojų darbe
Pasak RŠL Psichiatrijos klinikos psichologės-psichoterapeutės dr. Viktorijos Vaišvilaitės, svarbu pastebėti ir atpažinti vidinius procesus, kiek gebame pajusti, kad reaguojame ir kaip reaguojame. Taip pat svarbu, kokią nuomonę turiu apie save, kas aš esu. Žmogų veikia ir įsitikinimai apie kitus ir supančią aplinką (saugi ar grėsminga).
Pranešėja aptarė ir mechanizmus, kurie palaiko streso pasekmes arba būseną, kuri sukelia stresą. Vienas jų – įkyrus, negatyvus galvojimas, vadinamas ruminavimu – kritiško, pasikartojančio, negatyvaus ir užsitęsusio mąstymo procesas. Pavyzdžiui, ima varginti mintys: „Kaip ji galėjo šitaip man pasakyti? Kodėl jis to nepadarė?“
Pasak specialistės, tai nėra vien tik mąstymas, tai yra ir vaizdiniai. Žmogus nuolat prisimena, nuolat grįžta į tą pačią būseną.
Gydytoja atliko praktinę užduotį, padedančią numalšinti stresą, jaudulį ir nerimą. Tai yra dėmesingumo įsisąmoninimo praktika, trunkanti tris minutes.
Proceso metu žmogus turi patogiai atsisėsti, atsipalaiduoti, užmerkti akis arba pasirinkti vieną tašką ir į jį žiūrėti, įsisąmoninti visas šiuo metu esamas mintis, jas kiek įmanoma pripažinti ir paleisti. Vėliau peržvelgti likusias emocijas ir jausmus, kūno pojūčius, atsipalaiduoti ir atsimerkti.
V. Vaišvilaitė dėmesingumo įsisąmoninimo praktikos procesą pataria kartoti du kartus per dieną ir teigia, jog maži pokyčiai pasijus po dviejų mėnesių.
Bendravimas su sergančiais depresija
Žmonės, kurie dažnai ir ilgai jaučia stresą, gali susirgti depresija.
Pasak Psichiatrijos klinikos III skyriaus vyriausiosios slaugos administratorės Onos Keserauskaitės, depresija yra skirstoma į endogeninę (sukelia serotonino ir noradrenalino apykaitos sutrikimai), kuri gali būti paveldima, ir psichogeninę depresiją, kai vyrauja slegiančios mintys apie nemalonų įvykį, kai vargina ilgai trunkantis stresas, šeimą užklupus nelaimei.
Depresijai būdingas sulėtėjęs mąstymas, kalba, minčių nebuvimas, nesugebėjimas susikaupti, liguista, liūdna nuotaika, prislopinti judesiai. Vargina ir psichologinės problemos: nevisavertiškumo kompleksas, savigaila, savęs kaltinimas, savigrauža, malonumo jausmo, gyvenimo džiaugsmo praradimas, interesų rato susiaurėjimas, mintys apie savižudybę.
Pasak O. Keserauskaitės, apie 70–90 procentų sergančiųjų depresija yra turėję suicidinių bandymų. Depresija neretai serga ir policijos bei sveikatos priežiūros darbuotojai. Depresijos ligonių artimiesiems specialistė pataria rodyti daugiau dėmesio, kad ligonis jaustųsi svarbus, reikalingas, mylimas.
Mobingas ir jo galimos pasekmės
Švedijos mokslininkai nustatė, kad 10–20 procentų savižudybių įvyksta dėl mobingo darbe. Mobingas – tikslinis, sisteminis, ilgesnį laiką pasikartojantis kolegų, vadovų elgesys darbovietėse, kurio dažniausias tikslas – pažeminti, išjuokti, sumažinti savivertę, eliminuoti arba atskirti darbuotoją nuo bendradarbių. Tai yra patyčių atmaina.
Pasak Psichiatrijos klinikos bendrosios praktikos slaugytojo, magistranto Romaldo Vainausko, yra išskiriamos penkios mobingo fazės.
Pirmoji yra konfliktas. Nors tai ir nėra mobingas, tačiau per daug akcentuojama konfliktinė situacija (emocinis konfliktas) gali peraugti į mobingą. Puolimas ir pasmerkimas – veiksmai, per kuriuos pasireiškia mobingas normaliose bendravimo situacijose ir suteikia pagreitį šiam procesui.
Trečioji mobingo proceso fazė yra personalo valdymo lygis – kai įsitraukia vadovai. Tai tampa „oficialiu“ reiškiniu. Ketvirta mobingo fazė yra neteisingas diagnozavimas, kai terorizuojamas asmuo kreipiasi į psichologus ir jie gali neteisingai įvertinti situaciją, klaidingai apibūdinti asmenį kaip sunkiai sukalbamą arba psichiškai sergantį. Penktoji mobingo fazė yra išstūmimas, kai asmuo yra pašalinamas iš darbo vietos.
Pranešėjas aptarė ir galimas mobingo pasekmes: sveikatos sutrikimai, dažnas nedarbingumas dėl psichosomatinių ligų, žemas pasitenkinimas darbu bei ilgalaikiai sveikatos sutrikimai.
Švedijoje atliktas epidemiologijos tyrimas parodė, jog psichologinį terorą, trukusį pusę metų, yra patyrę 3,5 procento darbuotojų. Per 30 metų profesinės veiklos laikotarpį, psichologinio teroro grėsmė kyla vienam iš keturių darbuotojų. Tarp psichologinį terorą patyrusių darbuotojų buvo 45 procentai vyrų ir 55 procentai moterų. 40 procentų moterų tai patyrė iš kolegių moterų, 30 procentų – iš vyrų, 30 procentų – iš abiejų lyčių. Šis tyrimas buvo atliktas neskirstant pagal amžių grupes.
Pasak R. Vainausko, kad negilėtų ir būtų laiku sprendžiamos konfliktinės situacijos, reikia naudoti tam tikras mobingo prevencijos priemones. Kai pastebimi pirmieji grėsmės ženklai, turi įsikišti vadovas, kuris viską išsiaiškintų ir numalšintų konfliktą. Jeigu mobingas vyksta ir darbuotojas nukenčia, jam būtina profesinė reabilitacija, kuri padėtų atsigauti ir išlaikyti buvusią reputaciją bei profesinius gebėjimus.
Pagal Respublikinės Šiaulių ligoninės inf.
Zitos KATKIENĖS nuotr.
Psichiatrijos klinikos psichologė-psichoterapeutė dr. Viktorija Vaišvilaitė sako, jog stresą sukelia ir įkyrus, negatyvus galvojimas.
Psichiatrijos klinikos III skyriaus vyr. slaugos administratorė Ona Keserauskaitė akcentavo, kad svarbu rodyti pakankamą dėmesį depresija sergančiam artimajam.
Psichiatrijos klinikos bendrosios praktikos slaugytojas, magistrantas Romaldas Vainauskas sako, kad per 30 profesinės veiklos metų, psichologinio teroro grėsmė kyla vienam iš keturių darbuotojų.