Kaip ruošti pumpurų antpilus

Kaip ruošti pumpurų antpilus

Kaip ruoš­ti pum­pu­rų ant­pi­lus

Au­ga­lų ga­lia stip­riau­siai pa­si­reiš­kia prieš žy­dė­ji­mą. Bū­tent šiuo me­tu liau­dies me­di­ci­nos ži­no­vai ir pa­ta­ria ja pa­si­nau­do­ti. Ba­lan­dis – tin­ka­mas me­tas pum­pu­rams ir jau­niems la­pams rink­ti.

Pu­šys

Ro­mos Bal­sie­nės (EL­TA) nuo­tr.

Kol neiš­sisk­lei­dė, pri­si­skin­ki­te iš­brin­ku­sių pu­šų pum­pu­rų: tai vi­ta­mi­nų šal­ti­nis, ge­ra pa­gal­bi­nė prie­mo­nė nuo per­ša­li­mo, ko­su­lio, o pu­šų spyg­liai – ir nuo ko­jų są­na­rių skaus­mo.

Ge­riau­siai skin­ti nuo se­nų me­džių, šo­ni­nių ir apa­ti­nių ša­kų.

Ar­ba­ta

Ma­žą sau­je­lę pu­šų pum­pu­rų su­ber­ki­te į vi­du­ti­nio dy­džio ar­ba­tos puo­de­lį, už­pli­ky­ki­te ver­dan­čiu van­de­niu, pa­lai­ky­ki­te, kad pri­trauk­tų, ir ger­ki­te.

Gai­vus gė­ri­mas

Į dvi­lit­rį stik­lai­nį su­ber­ki­te po­rą sau­jų pum­pu­rų, įdė­ki­te tris šaukš­tus cuk­raus ir už­pil­ki­te šal­tu van­de­niu. Te­gu pa­sto­vi tris die­nas – bus ska­nus, kvap­us gė­ri­mas.

Nuo­vi­ras

Sus­mul­kin­ki­te pen­kis šaukš­tus pu­šų ša­ke­lių su spyg­liais, už­pil­ki­te lit­ru ver­dan­čio van­dens, už­den­ki­te (tin­ka ter­mo­sas) ir pa­li­ki­te per nak­tį. Ki­tą die­ną nu­koš­ki­te. Ska­lau­ki­te bur­ną: la­bai ge­rai vei­kia dan­te­nas.

Pa­vil­gas

Po­rą sau­jų spyg­lių už­pil­ki­te lit­ru van­dens ir pen­kias mi­nu­tes pa­vi­rin­ki­te. Po to už­den­ki­te in­dą ir pa­li­ki­te 20 min. pri­trauk­ti. Tai pui­kus pa­vil­gas ko­jų są­na­riams.

Ber­žai

Ar­ba­ta iš sau­je­lės ber­žo pum­pu­rų taip pat pa­de­da nuo ko­su­lio, pa­leng­vi­na šla­pi­mo pūs­lės už­de­gi­mą, ge­ri­na virš­ki­ni­mą; nuo­vi­ras gai­vi­na pa­var­gu­sias ko­jas, va­lo bur­nos ert­mę, stip­ri­na plau­kus, o pa­vil­gai gy­do pa­ti­ni­mus, nuo­spau­das.

Iki Ber­žų gar­bi­ni­mo die­nos, Sek­mi­nių (šie­met – tai ge­gu­žės 15 d.), skin­ki­te jau­nų ber­že­lių la­pus ir, už­pli­kę, ger­ki­te ar­ba­tą.

Nuė­ję į miš­ką, pri­si­pjau­ki­te ber­že­lių ša­ke­lių, su­riš­ki­te į šluo­tą ir ją pa­si­ka­bin­ki­te na­muo­se, tam­sio­je ir vė­sio­je vie­to­je. Kai iš­džius, pum­pu­rus bei la­pe­lius at­skir­ki­te ir lai­ky­ki­te in­duo­se – tiks var­to­ti vi­sus me­tus.

Aly­vos

Sau­ją pa­pras­to­sios aly­vos pum­pu­rų už­pli­ky­ki­te vi­du­ti­nio dy­džio ar­ba­tos puo­de­ly­je, leis­ki­te pri­trauk­ti, nu­koš­ki­te ir per die­ną iš­ger­ki­te. Žo­li­nin­kai sa­ko, jog tin­ka dia­be­ti­kams, pa­de­da nuo są­na­rių ir šla­pim­ta­kių už­de­gi­mo, karš­čiuo­jant.

Šie pa­ta­ri­mai yra bend­ro in­for­ma­ci­nio po­bū­džio, to­dėl dėl mi­nė­tų prie­mo­nių var­to­ji­mo pa­si­tar­ki­te su sa­vo gy­dy­to­ju.

* Pu­šų pre­pa­ra­tai ne­tin­ka var­to­ti tu­rint aukš­tą spau­di­mą, aler­gi­ją, ser­gant inks­tų ir ke­pe­nų li­go­mis.

* Ber­žų pre­pa­ra­tai ne­tin­ka, jei su­tri­ku­si šir­dies veik­la, ne­re­ko­men­duo­ja­mi nėš­čio­sioms.

* Kaip dau­gu­ma au­ga­lų (taip pat vais­ti­nių), aly­va kau­pia ir nuo­din­gą­sias me­džia­gas.

Pa­ren­gė Vai­va VAI­DI­LAI­TĖ