
Naujausios
Kardiologė ligas tiria tarsi detektyvą
Šiaulietė vaikų kardiologė Vijolėta Savickienė daugiau nei prieš tris dešimtmečius pasirinko mediko kelią. Iki šiol darbu ir pasirinkta specialybe mėgaujasi. Tirti, gydyti, stebėti širdies ligas prilygsta detektyvui, kai ieškoma ligos kaltininko. „Dažnai pasirodo, kad skausmo ar ligos priežastys yra visai kitur, negu pasirodo iš pirmo žvilgsnio“, – sako V. Savickienė.
Natalija KONDROTIENĖ
natalija@skrastas.lt
Laiko sau – minimaliai
„Draugės kviečia pasėdėti kavinukėje, paplepėti be skubos ir lėkimo. Kol kas to dažnai sau negaliu leisti – darbai gena darbus. Manau, reikės darbų apimtis dar sumažinti“ – šypsosi gydytoja Vijolėta Savickienė.
Nuo gegužės mėnesio vaikų kardiologė nebedirba Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. Susitikome jos naujoje darbo vietoje – privačioje gydymo įstaigoje Šiauliuose. Dar gydytoja konsultuoja pacientus Radviliškio poliklinikoje.
V. Savickienė neapsiriboja darbu – kiekvienais metais važiuoja į tarptautinius vaikų kardiologų kongresus, kur pasitikrina savo žinias, pasidomi naujovėmis, tendencijomis ir atradimais, dalyvauja diskusijose. Po tokių kongresų visada žino, kad šios srities Lietuvos specialistai yra labai aukšto lygio, niekuo nenusileidžiantys užsienio.
„Prieš kelias savaites parvažiavau iš kongreso Londone, kur išsiaiškinta, kad galvą kelią vaikų reumatas, nes liga tampa atspari antibiotikams“, – pasakoja vaikų kardiologė.
Dėl atsitiktinumo gydytoja galėjo netapti
Iš Biržų kilusi V. Savickienė prisimena, kad gydytojo studijas pasirinkti paskatino jos geografijos mokytoja. Mokyklą baigusi labai gerais rezultatais, ji nežinojo, kur galėtų mokytis toliau.
„Man viskas patiko, todėl nebuvau nusprendusi, kur pasuksiu. Geografijos mokytoja pasakojo, kad jos sesuo yra vaikų gydytoja ir tas darbas jai labai patinka. Nusprendžiau eiti šiuo keliu“, – prisimena gydytoja.
Vilniaus medicinos universitete laikė stojamuosius egzaminus. Atėjusi pažiūrėti rezultatų, pamatė vieną trejetą (penkiabalėje vertinimo sistemoje), todėl buvo bemojanti ranka – su tokiu pažymiu įstoti tikrai nepavyks.
„Jau mintyse kroviausi lagaminą namo. Bet laimingo atsitiktinumo dėka aš dar kartą, atidžiau, pažvelgiau į rezultatus. O ten – penketas, tik parašytas labai panašiai į trejetą. Jei nebūčiau pasižiūrėjusi, nebūčiau tapusi gydytoja“, – pasakoja medikė.
Pasirinkusi vaikų ligų gydytojos specialybę mokėsi toliau – tapo vaikų kardiologe. Visada jautė, kad yra savo stichijoje: myli vaikus, kardiologija – įdomi sritis, stengiasi sužinoti gydymo, diagnozavimo naujovių, niekada dėl savo pasirinkimo neabejojo.
Svarbiausia – padėti kitiems
„Svarbiausia ne tai, kad skauda, o išsiaiškinti, kodėl skauda, kaip visa tai susiję. Dažnai pasirodo, kad skausmo ar ligos priežastys yra visai kitur negu pasirodo iš pirmo žvilgsnio“, – sako V. Savickienė.
Jos nuomone, dažnas gydytojas primiršta vieną svarbiausių dalykų, kurio yra mokoma pradiniuose medicinos mokslų kursuose – anatomijos. Gerai ją išmanant būna aišku, kas ką valdo, kas su kuo susijungia, su kuo yra susiję, kaip veikia kraujotaka.
V. Savickienė vis prisimena viename kongrese išgirstus žodžius, kuriuos pasakė profesorius jauniems gydytojams: „Šiais laikais, kai technologijos vystosi itin sparčiai, būtina greitai veikti: patikrinti, ar tavo idėja teisinga, jos niekam neatskleisti, turėti patikimą komandą, su kuria ta idėja bus labai greitai įgyvendinta“.
Medikė mano, jog vienas svarbiausių dalykų jų profesijoje – galimybė pakeisti kažką ne vieno, o daugelio gyvenime.
Viena didžiausių naujovių gydant širdies ligas vadina operacijas be pjūvių, kai ji atliekama prie širdies patenkant per kraujagysles. Yra galimybė taip pakeisti net širdies vožtuvą. Tokios operacijos atliekamos ir Lietuvoje.
Nustebina tėvai
Per daugiau nei tris darbo dešimtmečius gydytoją stebina ne tik ligų gydymas ar diagnozavimas, bet ir mažųjų ligoniukų tėvų požiūris į vaiką, ligą, gydymą.
„Šiuolaikinis tėvelis ne tik klausosi ligos išaiškinimo, bet ir prašo užrašyti pavadinimą. Namuose internete gilinasi į vaiko susirgimo subtilybes, klausinėja, domisi. Tačiau žiūrinčių per langą dar užtenka“, – palygina V. Savickienė.
Skaudžiausia jai, kai ateina mamos į konsultaciją ar echoskopijos tyrimui, o visą priėmimo laiką maigo mobilųjį telefoną. Tokios neuždavusios nė klausimo apie vaiką išeina. „Keisti tokie atvejai“, – stebisi medikė.
Neįmanoma atsiriboti
Atsiriboti nuo darbo gydytoja negali ir užvėrusi gydymo įstaigos duris. Prisimena skaičiusi, kad Oksfordo ar Edinburgo medikus ruošiantys universitetai nebesurenka studentų dėl to, kad net ir gaunant gerą atlygį, jiems dirbti bus psichologiškai sunku.
„Nėra pinigų, kurie atpirktų darbe patiriamus išgyvenimus, netekties skausmą, nesėkmes. Mes privalome atsiriboti, bandome ir dažniausiai nepavyksta. Galiu garantuoti – visi medikai yra susidūrę su blogais išgyvenimais, kurie lydi labai ilgai“, – pasakoja V. Savickienė.
Gydytojai geriausias atsipalaidavimas – knyga. Panirusi į biografines, istorines, detektyvines knygas trumpam persikelia į kitą pasaulį. Ir jei nėra dviejų ar trijų knygų į priekį, jaučia diskomfortą. „Suskanavusi“ knygą mėgsta ją aptarti su draugėmis.
Kelionėje atranda ramybę
Vienas didžiausių V. Savickienės šeimos pomėgių – keliauti. Išsirenka kokios šalies nedidelį miestelį, kuriame gali neskubėdami pagyventi keletą dienų. Pamatyti tikrą to miestelio gyvenimą, žmones, aplinką. Jų niekas nepamatys gulinčių paplūdimyje – į poilsines keliones nevažiuoja.
„Eifelį Paryžiuje ar Tauerį Londone gali pažiūrėti kartą, daugiau jie neįdomūs. Centruose nepamatysi tikro anglo, ar tikro prancūzo. Patinka, kai mažame miestelyje tave rytą pasitinka kavinėje atėjus atsigerti kavos klausimu, ar mano vyras dar miega, ar jau kepti jam kiaušinienę. Sėdi ramiai ir geri kavą, stebi aplinką, šnekučiuojiesi su šeimininku“, – pasakoja V. Savickienė.
Šį kartą gydytoja atostogų metu vyrui norėtų parodyti Veneciją, kurioje jau yra buvusi. Vilioja unikalumas – miestas ant vandens, kuris kada nors atsidurs po vandeniu.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
POILSIS: Šiaulietė vaikų kardiologė Vijolėta Savickienė sako, kad gydytojo darbas - sunkus ir atsakingas, apie kurį neįmanoma negalvoti po darbo valandų. Jai geriausias atsipalaidavimo būdas – kelionės arba literatūra.
DETEKTYVAS: Vaikų kardiologė Vijolėta Savickienė sako, jog svarbiausia išsiaiškinti, kodėl skauda, kaip visa tai susiję – ligą narplioja kaip detektyvą.