
Naujausios
Kardiologė: padėti galima tik norinčiam pasveikti
Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centre įsteigtas širdies nepakankamumo kabinetas. Jame dirbančios specialistės pacientams po stacionaraus gydymo patars ir mokys, kaip gyventi toliau su širdies liga. Norint gauti šią paslaugą, viena iš sąlygų – pacientas turi būti motyvuotas ir norėti sau padėti. Tačiau, pasak kardiologės daktarės Noros Kupstytės-Krištaponės, to noro turi nedaugelis.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Mokysis suvaldyti ligą
Širdies nepakankamumas, pasireiškiantis nuovargiu, silpnumu, dusuliu, kojų tinimu, – gyvybei pavojinga liga, kuria sergantiesiems tenka išmokti su ja gyventi ir ligą valdyti.
Širdies nepakankamumą sukelia įvairios priežastys: negydoma ar netinkamai gydoma arterinė hipertenzija, išeminė širdies liga, kitos ligos. Lietuvoje yra daugiau nei 120 tūkstančių žmonių, sergančių širdies nepakankamumu.
„Man atrodo, kad dauguma mūsų pacientų, sergančių širdies nepakankamumu, nesuvokia, kad tiesiogiai nuo to, kiek jie išmanys apie savo ligą ir kaip išmoks su ja gyventi, priklausys jų gyvenimo trukmė“, – sako dr. Nora Kupstytė-Krištaponė, Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro vadovė.
Nuo šiol ligoniams širdies nepakankamumo simptomus įveikti padeda specializuotus tobulinimosi kursus baigusios kardiologė Virginija Ežerskienė ir bendrosios praktikos slaugytoja Gražina Mačiulienė. Jos dirba širdies nepakankamumo kabinete, įsteigtame Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centre.
Medicinos paslaugos šiame kabinete teikiamos ligoninės stacionare su tam tikromis diagnozėmis besigydžiusiems pacientams. Taip pat viena iš būtinų sąlygų – pacientas turi būti motyvuotas išmokti suvaldyti ligą. Per metus skiriamos keturios konsultacijos. Vienos konsultacijos trukmė iki 150 minučių. Kol kas numatoma konsultuoti du pacientus per savaitę.
Pasak V. Ežerskienės, didžiausias dėmesys skiriamas ligonio mokymui, nes gerai pažįstant ligą, paūmėjimo simptomus, galima išmokti juos suvaldyti ir taip pagerinti savo gyvenimo kokybę. Kabinete taip pat monitoruojami kraujo tyrimai, vertinamas paciento fizinis pajėgumas, prireikus konsultuojamasi su pulmonologu, nefrologu, endokrinologu, kitais specialistais.
Tikimasi, kad mokymai, kvalifikuotų specialistų konsultacijos ir skiriamas inovatyvus optimalus medikamentinis gydymas padės pasiekti žymiai geresnių rezultatų ir išvengti pakartotinio paciento guldymo į statcionarą.
„Kiekvienas ligos paūmėjimo epizodas reiškia, kad paciento gyvenimo trukmė trumpėja. Tam ir suburta ši komanda, kad pacientas išmoktų laiku koreguoti savo būklę ir užkirstų kelią paūmėjimams. Labai svarbu suprasti, kad šioje komandoje visi trys – kardiologas, slaugytojas ir pacientas – yra lygiaverčiai partneriai, viena komanda, turinti dirbti išvien“, – akcentuoja Centro vadovė dr. N. Kupstytė-Krištaponė.
Kardiologė įsitikinusi, kad tai yra reali ir labai reikalinga paslauga Šiaulių regiono gyventojams. Statistika rodo, kad kitose šalyse, kur taikoma ši programa, sparčiai mažėja tokių ligonių mirštamumas, taip pat pakartotinis stacionarizavimas, o kartu ir gydymo kaštai.
Širdies nepakankamumo kabinetai Lietuvoje nėra naujovė, panašūs veikia ir kituose miestuose. Šios idėjos autorė ir puoselėtoja yra kardiologė, profesorė Jelena Čelutkienė, išrinkta 2017 metų Lietuvos kardiologe.
Laikas atsikratyti paternalistinio požiūrio į gydymą
Dr. N. Kupstytė-Krištaponė Šiauliuose Širdies ir kraujagyslių centre dirba metus. Prieš atvykdama čia dirbo Kauno universitetinėje ligoninėje. Su kardiologe kalbėjomės, su kokiomis problemomis ir iššūkiais susiduria savo darbe čia, Šiauliuose.
– Sakėte, kad norint patekti į Širdies nepakankamumo kabinetą, viena iš sąlygų yra paties paciento noras sau padėti. Ar tos motyvacijos mūsų pacientai turi?
– Tikrai ne visi. Visgi pas mus dar labai ryškus paternalistinis požiūris į gydymą, kad gydytojas yra visa valdantis asmuo, jis nurodo, o aš vykdau, ir visa kita man nesvarbu.
Kai paklausi paciento, kokius vaistus vartoja, ir jis negali atsakyti, tai pirmas požymis, kad žmogui neįdomi jo liga ir gydymas. Kartais ant stalo numeta kompensuojamų vaistų pasą – „imk, pati žiūrėk“.
Pacientai turėtų suvokti, kad gydytojas – ne ekstrasensas. Ateidamas konsultuotis, turi aiškiai pasakyti, kokius vaistus vartoja, kokia yra būklė tam tikrais dienos laikotarpiais, koks kraujo spaudimas, kada ir kokia operacija buvo atlikta, turėti visus reikalingus dokumentus. Pacientas turi bendradarbiauti su gydytoju.
– Jau anksčiau esate minėjusi, kad Šiauliuose susidūrėte su labai apleistais pacientais. Kaip manote, kokios to priežastys?
– Čia atvykusi pastebėjau tokius tris esminius dalykus. Labai daug vyresnio amžiaus pacientų, 80-mečių, 90-mečių, deja, dažnai jie neturi artimųjų. Galbūt taip nutikę dėl emigracijos, vaikai, anūkai išvykę ir pamiršę savo senolį.
Kai gydai sunkų pacientą, kuriam būtinas socialinis palaikymas, kurio būklę reikia aptarti su artimaisiais, ir staiga supranti, kad nėra su kuo aptarti, tas senas žmogus niekam nereikalingas.
Antra kategorija pacientų, kurių gal ne tiek daug teko matyti Kauno universitetinėje ligoninėje, tai žmonės, piktnaudžiaujantys alkoholiu. Visiems, kurie sako, kad alkoholizmas nėra Lietuvos problema, siūlau pavaikščioti po ligoninę. Dažniausiai tai vidutinio, darbingo, amžiaus žmonės ir jų tikrai daug.
Trečia kategorija – pacientai, kurie nenori gydytis, priešiški gydytojams, konfliktiški. Tai irgi tam tikra socialinė problema.
– Galbūt užsispyrimas, nenoras keistis yra lietuvių bruožas?
– Kiekvienas žmogus turi teisę rinktis. Galiu pasakyti, kad gydytojas gali daug, jeigu turi laiko ir ūpo kalbėtis su ligoniu. O su kiekvienu reikia kalbėti jo kalba. Mitas, kad lietuviai užsispyrę ar kvaili žmonės ir nenori sveikai gyventi, iš tiesų reikalingas darbas. Deja, Lietuvoje gydytojams (ir pati su tuo susiduriu kiekvieną dieną) tam nėra sudarytos sąlygos, trūksta laiko, trūksta pačių gydytojų.
Galima tik tikėtis, kad ateityje galbūt situacija keisis ir su pacientais bus galima kalbėtis ne tik apie vaistus, bet ir apie gyvenimo būdą. Lietuvos sveikatos mokslų universitetas pradėjo ruošti gyvensenos korekcijos specialistus. Būtų nuostabu, jeigu galėčiau pacientus, ypač jaunesnius, nukreipti pas šiuos specialistus.
Lankydamasi Norvegijoje sužinojau, kaip vyksta reabilitacinis gydymas po miokardo infarkto. Pacientas neišsiunčiamas į sanatoriją, o sveiksta namuose, tačiau kiekvieną dieną ateina į ligoninę, kartu su kineziterapeutu mokosi sportuoti, bendrauja su savo gydytoju ir kartu su dietologu eina apsipirkti, vėliau iš parsineštų produktų ligoninės virtuvėje mokosi gaminti sveiką maistą. Po keturių savaičių kurso žmogus būna pasiruošęs gyventi, kaip reikia. Manau, kad čia yra tikroji investicija į paciento ateitį.
– Ar tiesa, kad širdies ligos „jaunėja“?
– Taip. Sergamumas ir mirštamumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų pas mus yra turbūt pats didžiausias Europoje. Reikia pripažinti, kad tai lemia ne tik gyvenimo būdas ar išorės veiksniai, bet ir tam tikros lietuvių genetinės ypatybės.
Jeigu yra genetinė anamnezė ir jeigu nesilaikoma sveikos gyvensenos, negydoma arterinė hipertenzija, rūkoma, nėra fizinio aktyvumo, natūralu, kad turime daug jaunų pacientų, kurie serga išemine širdies liga.
Nors mirtingumas nuo išeminės širdies ligos Lietuvoje mažėja, nes kardiologinė pagalba mūsų šalyje organizuojama labai gerai. Praktiškai iš bet kurios Lietuvos vietos pacientas per valandą ar pusantros gali atsidurti centre, kuriame bus atverta kraujagyslė. Tas pats ir su insultu. Tačiau sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis nemažėja.
Jeigu akcentuosimės į gydymą ir pamiršime profilaktiką, sergamumo nesumažinsime. Tačiau pradėję pokyčius mes matome tam tikrą visuomenės pasipriešinimą. Prisiminkime rūkymo uždraudimą kavinėse, dabar – alkoholio reklamos draudimą. Pasipriešinimas didžiulis, ir negalvojama apie tai, kad kuriame geresnę Lietuvą ateičiai, vaikams. Tai nėra vieno žmogaus užmačia, kad pagadintų visiems gyvenimą, tai Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertų apibrėžtos priemonės, kurios kitose šalyse duoda gerą efektą.
Pavyzdžiui, arterinės hipertenzijos gydymas ir korekcija Suomijoje, Didžiojoje Britanijoje žymiai pagerėjo, kaip valstybės mastu buvo suvaldytas druskos vartojimas.
– Ką daryti, kad širdis ir kraujagyslės kuo ilgiau išliktų sveikos?
– Egzistuoja toks Sveiko žmogaus kodas – 0, 3, 5, 140, 5, 3, 0. Pirmas nulis reiškia, kad per dieną negalima surūkyti nė vienos cigaretės. 3 – tai kilometrų skaičius, tiek kiekvienas žmogus turėtų nueiti per dieną sparčiu žingsniu. 5 – tiek porcijų vaisių ir daržovių turėtume suvalgyti per dieną. 140 – tai sistolinio arterinio kraujospūdžio reikšmė, šis skaičius neturėtų būti aukštesnis. 5 – bendra cholesterolio koncentracija kraujyje neturėtų viršyti 5 milimolių litre. 3 – „blogojo“ cholesterolio koncentracija neturėtų būti didesnė. 0 – neturėti nei antsvorio, nei nutukimo.
Linkiu visiems laikytis sveiko žmogaus kodo ir išvengti širdies ligų.
Asmeninio archyvo nuotr.
Dr. Nora Kupstytė-Krištaponė, Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro vadovė: „Gydytojas gali daug, jeigu turi laiko ir ūpo kalbėtis su ligoniu. O su kiekvienu reikia kalbėti jo kalba. Mitas, kad lietuviai užsispyrę ar kvaili žmonės ir nenori sveikai gyventi, iš tiesų reikalingas darbas.“
Zitos KATKIENĖS nuotr.
Respublikinės Šiaulių ligoninėje įsteigtame širdies nepakankamumo kabinete gydytoja kardiologė Virginija Ežerskienė (kairėje) ir bendrosios praktikos slaugytoja Gražina Mačiulienė pacientus mokys, kaip svertis, matuoti kraujospūdį, stebėti savo savijautą, skysčių balansą, patars, kaip sumažinti suvartojamos druskos kiekį, taip pat vertins kraujo tyrimus ir paciento fizinį pajėgumą.
„Atrenkame tuos pacientus, kuriems labiausiai reikia, kuriems mokymai bus naudingi. Žmogus taip pat turi būti motyvuotas, norėti dalyvauti tame darbe. Rezultatų nebus, jei žmogus nesupras, ko iš jo norime“, – sako širdies nepakankamumo kabinete dirbanti kardiologė Virginija Ežerskienė.