
Naujausios
Kliūtys neįgaliesiems – net valstybinėse įstaigose
Ne vienoje valstybinėje įstaigoje neįgalieji susiduria su neįveikiamomis kliūtimis.
Ar ne per mažai dėmesio ir lėšų rajone skiriama aplinkos pritaikymui neįgaliesiems? – to profesinių sąjungų atstovai teiravosi valdininkų.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Profsąjungos: ribojamos neįgaliojo teisės
Pasak Radviliškio regiono profesinių sąjungų centro pirmininkės Lenos Skriptienės, negalių turintys žmonės daug kur susiduria su neįveikiamomis kliūtimis: jiems sudėtinga patekti net į būtiniausias valstybines įstaigas. Viena iš tokių – Radviliškio pirminės sveikatos priežiūros centras.
Radviliškio poliklinikoje fizinių negalių turintys radviliškiečiai gali patekti tik į pirmąjį jos aukštą. Antrajame pastato aukšte dirbantys specialistai jiems nepasiekiami, nors ten dirba šeimos gydytojai, kurie tokiems ligoniams būna reikalingi dažniau nei kitiems. Priežastis paprasta – poliklinikoje nėra įrengtas liftas.
L. Skriptienė pastebėjo, jog neįgaliojo vežimėliu daug kur neįmanoma įveikti aukštų šaligatvių, kurie neturi tinkamų nuolydžių.
Pasak L. Skriptienės, ji pati savo kailiu patyrė, kaip sudėtinga neįgaliajam įlipti į visuomeninį transportą – lūžus kojai, žmogui su ramentais didžiulis vargas įveikti aukštokus autobusų laiptelius.
O kur dar kirpyklos su per aukštai įrengtais įvažiavimais neįgaliesiems, parduotuvės su siauromis durimis ir aukštais slenksčiais.
Savivaldybėje neįgalieji irgi gali patekti tik pas pirmajame aukšte įsikūrusius specialistus.
„Visa tai yra žmogaus teisių apribojimas. Įdomu, kiek lėšų rajone yra skiriama infrastruktūrai gerinti ir jai pritaikytii neįgaliesiems?“ – klausė L. Skriptienė.
Valdininkai: tam reikia didžiulių lėšų
Rajono vicemeras Kazimieras Augulis patikino: visi naujai statomi pastatai, įrengiami šaligatviai ir kiti objektai privalo būti pritaikyti neįgaliesiems. Esą rekonstruojant miesto gatves bei įrengiant naujus šaligatvius, šitų reikalavimų yra laikomasi, o didžiausia problema yra seni pastatai bei prieš keliolika metų rengti šaligatviai.
Anot K. Augulio, norint juos pritaikyti neįgaliesiems pagal visus reikalavimus, kad nebūtų kaip nors ribojamas jų laisvas gyvenimas, judėjimas ir veikla, reikėtų didžiulių lėšų.
Meras Darius Brazys teigė: „Negalima sakyti, jog nieko nedaroma – neseniai neįgaliesiems buvo pritaikyta Muzikos mokykla, Vaižganto gimnazijoje įrengtas kopiklis, pagal aklųjų pageidavimus buvo žeminami kelio ženklai, neįgaliesiems pritaikomi šaligatviai J. Biliūno gatvėje, Laisvės alėjoje, kitur.“
Būsto pritaikymui lėšų pakanka
Ivanna Žmėjauskienė, Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja, sako, kad rajone išpildomi visi neįgaliųjų prašymai pritaikyti būstus jų poreikiams ir eilių dėl to nėra.
Esą ir lėšų tam pakanka. Vedėjos pateiktais duomenimis, 2011 metais neįgaliųjų būstui pritaikyti buvo skirta per 89 tūkstančius litų, 2012-aisiais – per 41 tūkstantį, užpernai – 63 tūkstančiai, pernai – daugiausiai, 115 tūkstančių litų. Dalį šių lėšų, 20 ir daugiau procentų, skyrė Savivaldybė, likusias – valstybė.
2014 metais buvo gauti penki prašymai: įrengti du keltuvai, būsto vidus sutvarkytas penkiems neįgaliesiems, kai kur įrengtas vandentiekis, kanalizacija.
Šiais metais Savivaldybė jau yra gavusi 10 prašymų, nors lėšų tam dar nėra gauta.
L. Skriptienės teigimu, didžiausia problema rajone yra išorinės infrastruktūros pritaikymas neįgaliesiems ir tam būtina skirti ir dėmesio, ir lėšų.
Autorės nuotr.
KLIŪTIS: Į daugelį įstaigų užvažiuoti neįgaliojo vežimėliu stačiu įvažiavimu – neįmanoma.
TEISĖS: Rajono Trišalės tarybos atstovė, Radviliškio regiono profesinių sąjungų centro pirmininkė Lena Skriptienė (antra iš kairės): „Rajone ribojamos neįgaliųjų teisės“.