Legioneliozė tarpsta ir namų vamzdynuose

Legioneliozė tarpsta ir namų vamzdynuose

Legioneliozė tarpsta ir namų vamzdynuose

Pernai Šiauliuose registruoti trys susirgimai legionelioze, vienas atvejis baigėsi mirtimi. Lietuvoje iš viso pernai užregistruoti 8 susirgimai legionelioze, dauguma užsikrėtė gyvenamojoje aplinkoje. Rita Švambarienė, Šiaulių visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė, sakė, kad namų vamzdynuose dažniausiai susidaro tinkamos sąlygos ligos sukėlėjams gyventi.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Sudaromos sąlygos ligos sukėlėjams

– Kodėl vis dar pasitaiko legionelių sukeliamų ligų?

– Aiškindamiesi susirgimų legionelioze priežastis pastebime, kad vandentiekio sistemų tinkamą priežiūrą gyvenamosiose patalpose atlikti trukdo įvairios priežastys: daug egzistuoja negyvenamų butų, kai susidaro sąlygos užsistovėti vandeniui daugiabučiuose namuose, o atlikus vandentiekio sistemos temperatūrinę dezinfekciją nėra galimybių visiems vartotojams nuleisti vandenį.

Svarbu ir tai, kad gyventojai, daugiabučių namų bendrijos, taupydami išlaidas, sumažina tiekiamo karšto vandens temperatūrą. Daugelio namų vandentiekio sistemos vamzdynai yra seniai eksploatuojami, su dideliu nuosėdų sluoksniu, kuriame ir susidaro sąlygos gyventi bei daugintis legioneliozės sukėlėjams.

– Kas sukelia šią ligą?

– Ligos sukėlėjas – judrios gramneigiamos polimorfiškos aerobinės, negaminančios sporų ir kapsulių, Legionellaceae šeimos lazdelės. Legionelių genčiai priklauso 48 legionelių rūšys, 39 legionelių serogrupės yra virulentiškos žmogui.

Legionella genties bakterijos atrastos tik 8-ojo dešimtmečio viduryje, kai Jungtinėse Amerikos Valstijose, Filadelfijoje, tarp Amerikos legiono suvažiavimo dalyvių, gyvenusių viename viešbutyje, pasireiškė epideminis ūminės pneumonijos protrūkis, kurio metu susirgo 221 žmogus, 34 iš jų mirė.

– Kaip ši liga plinta?

– Žmogus legionelioze užsikrečia tik įkvėpdamas aerozolio, garų, vandens purslų, kuriuose yra sukėlėjų. Geriant ar maistui ruošti vartojant užkrėstą vandenį šia liga neužsikrečiama. Taip pat negalima užsikrėsti ir nuo sergančio žmogaus. Vyresni žmonės yra jautresni šiai infekcijai nei jauni.

Legionelės yra plačiai paplitusios: vandens telkiniuose, dumble, dirvoje, gamybinės ir visuomeninės paskirties objektų karšto ir šalto vandens apytakos sistemose. Vandens sistemose nusėdęs dumblas, rūdys pagerina sąlygas legionelėms daugintis.

Palankiausia vandens temperatūra legionelėms daugintis yra 20–45 laipsnių, žemesnėje nei 20 laipsnių ir aukštesnėje nei 60 laipsnių temperatūroje legionelės nesidaugina. Dažniausiai legionelių randama oro kondicionieriuose, aušintuvuose, kompresorinėse, dušinėse, baseinuose, įvairioje medicininėje aparatūroje ypač taikomoje respiracinėje terapijoje.

Infekcinė liga pasireiškia ūmiai

– Kaip atpažinti legionelių sukeltos ligos simptomus?

– Legioneliozė – tai infekcinė liga, pasireiškianti ūminės pneumonijos ar ūminės respiracinės ligos klinikiniais simptomais. Šiai ligai būdingos dvi kliniškai ir epidemiologiškai susijusios ligos formos. Legionelių pneumonija ir Pontiako karštligė, jai būdinga lengvesnė ligos eiga be pneumonijos. Šia klinikine forma perserga didesnė užsikrėtusių asmenų dalis.

Pontiako karštligės inkubacinis periodas trunka nuo kelių valandų iki dviejų dienų. Liga pasireiškia 2–6 dienas trunkančiu karščiavimu, galvos ir raumenų skausmu, sausu kosuliu.

Legionelinės pneumonijos inkubacinis periodas – 2–10 dienų. Liga paprastai prasideda aukštu karščiavimu, nuovargiu, galvos ir raumenų skausmu. Kamuoja sausas kosulys, skausmas krūtinėje progresuoja iki sunkios pneumonijos. Gali būti viduriavimas, vėmimas, apie 50 procentų susirgusių patiria sąmonės sutrikimų. Krūtinės ląstos rentgenogramoje dažnai matyti uždegimo židiniai. Plaučiuose karkalų dažniausiai nepasitaiko.

– Kaip apsisaugoti nuo šios ligos?

– Būtina oro kondicionavimo, vėsinimo, drėkinimo ir kitų sistemų tinkama priežiūra. Gyventojams patariama neleisti vandeniui užsistovėti, kad nesusikauptų nuosėdos. Reguliariai valyti dušus, dušų galvutes ir vandens čiaupus.

Labai svarbi teisinga vandens sistemų eksploatacija, kai karšto vandens temperatūra turi būti palaikoma 50–60 laipsnių. Šalto vandens temperatūra neturi siekti 25 laipsnių. Ne rečiau kaip 2 kartus per metus valyti ir dezinfekuoti aušinimo bokštus,  oro kondicionavimo sistemų vamzdžius. Taip pat reikia išvalyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus, po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną dezinfekuoti karšto vandens sistemas.

Redakcijos nuotr.

SĄLYGOS: „Daugelio namų vandentiekio sistemos vamzdynai yra seniai eksploatuojami, su dideliu nuosėdų sluoksniu, kuriame ir susidaro sąlygos gyventi bei daugintis legioneliozės sukėlėjams“, – sakė Rita Švambarienė, Šiaulių visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė.