Ligoniams grąžina gyvenimo spalvas

Ligoniams grąžina gyvenimo spalvas

Ligoniams grąžina gyvenimo spalvas

Šiaulių psichiatrijos ligoninės ir Hochtaunus socialinės psichiatrijos centro Vokietijoje bendradarbiavimas daugybei psichikos ligonių grąžino gyvenimo džiaugsmą. Projekto „Svečias-šeimininkas“ rezultatus galima vadinti stebuklu. Dauguma ligonių po reabilitacijos tapo savarankiškais žmonėmis ir išmoko gyventi visuomenėje.

Alvydas JANUŠEVIČIUS

Vertinga draugystė

Šiaulių psichiatrijos ligoninės direktorius Eugenijus Mikaliūnas teigia, kad jo vadovaujama įstaiga jau dešimt metų draugauja su Hochtaunus socialinės psichiatrijos centru Vokietijoje.

„Delegacija iš Vokietijos keliavo po Baltijos šalis ir ieškojo sau partnerių. Pasirinko mus. Dėl to šiandien galime pasidžiaugti bendradarbiavimo vaisiais“, — teigė direktorius ir priminė,kad sutartis prieš dešimtmetį tarp įstaigų pasirašytą Lietuvai svarbią dieną — vasario 16-ąją.

Partnerystės tikslas — keistis moksliniu, kultūriniu ir ekonominiu patyrimu. Per dešimt metų psichiatrai iš Šiaulių kelis kartus lankėsi Vokietijoje ir sėmėsi patirties. Turėjo ko pasimokyti ir vokiečiai.

Maža to, partneriai iš Vokietijos keletą kartų parėmė Šiaulių psichiatrijos ligoninę. Todėl draugystę liudija ne tik kartu pasodintas medis, bet ir išpuoselėtas reabilitacijos centras Palangoje, suremontuotos ligoninės patalpos Šiauliuose.

E. Mikaliūnas teigia, kad iš vokiečių Šiaulių specialistai išmoko nemažai. Vokiečiai jau ištobulino paauglių reabilitaciją, pagalbą emigrantams, gydymą namuose bei darbą su vaikais, kurių tėvai turi psichinių sutrikimų.

Vokiečiai iš šiauliečių išmoko ir gavo ne mažiau. Jie savo pacientams pradėjo taikyti kelionių terapiją. Projekto „Svečias-šeimininkas“ esmė — pacientas keliauja į svetimą šalį, jam nepažįstamą miestą. Ten laisvai gyvena ir grįžta į visavertę kasdienybę.

Aplinka gydo

„Po ilgų gydymo metų mes savo pacientus išveždavome į Palangos reabilitacijos centrą. Jie čia būdavo be jokių suvaržymų ir išmokdavo gyventi visuomenėje. Dabar galime pacientus nuvežti ir į Vokietiją. Vokiečiai, pasekę mūsų pavyzdžiu, suprato, kad aplinkos terapija — galinga. Atveža savo pacientus į Palangą, ieško savo apylinkėse reabilitacijai tinkamų vietų“, — sako E. Mikaliūnas.

Gydytojai iš Vokietijos pasakojo, kad kai kurie jų pacientai, iki tol nekalbėję ir su niekuo nebendravę, po kelionės į Palangos reabilitacijos centrą patys pradėjo ieškoti savo giminaičių — pajudėjo iš psichologinio sąstingio.

E. Mikaliūnas priminė, kad psichinių ligų priežastis mokslininkams iki šiol neaiški. Kiekvienoje šalyje vienam procentui žmonių kyla psichinių sutrikimų. Paprastai ligoniai gydomi stipriais vaistais ir psichoterapija 5-8 ar net daugiau metų. Po gydymo jie būna praradę draugus, giminaičius, nebemoka gyventi savarankiškai.

„Tokie ligoniai visiškai nepasveiksta, bet haliucinacijos suvaldomos. Labai svarbu, kad žmogus, gaudamas pašalpą, gali savarankiškai gyventi, susitvarkyti butą, pasigaminti valgyti“, — tvirtina ligoninės direktorius.

E. Mikaliūnas priminė, kad pasaulyje taimomi įvairūs psichinių ligų gydymo būdai — nuo šalto vandens iki grandinių. Afrikoje 90 procentų ligonių gydo šamanai. Azijoje taikomas bendruomeninis gydymas.

Svečiuokis ir sveik

Projekte „Svečias-šeimininkas“ keičiamasi pacientų ir specialistų grupėmis iš Lietuvos ir Vokietijos. Grupę sudaro 8 Šiaulių apskrities psichiatrijos ligoninės Dienos stacionare besigydantys pacientai ir 8 Hochtaunus Socialinės Psichiatrijos centro pacientai. Taip pat po keturis specialistus iš ligoninių bei projekto koordinatoriai.

Andžela Rybakovienė, Šiaulių psichiatrijos ligoninės psichosocialinės reabilitacijos skyriaus vedėja teigia, kad jau galima pasidžiaugti projekto „Svečias-šeimininkas“ rezultatais. Iš 68 pacientų 79 procentai teigia jaučiantys pagerėjimą. 12 procentų pagerėjimo nepajuto.

„Svarbiausia, kad dauguma ligonių tapo savarankiškesni, mažiau hospitalizacijos“, — tikina A. Rybakovienė.

Vienas pacientas iš Vokietijos, kuris dalyvavo šiame projekte, Šiaulių gydytojams teigė, jog iki šiol jis jautėsi nesaugus, bijojo pokyčių. Baiminosi kelionės į Palangą. Atvykus į svetimą šalį iš kažkur atsirado saugumo jausmas. Žmogus pasijuto kūdikiu, kuris jau atsistojo ir žengia pirmuosius žingsnius.

PATIRTIS: Šiaulių psichiatrijos ligoninė padeda sugrįžti į gyvenimą pacientams ne ne tik iš Šiaulių, bet ir Vokietijos. 

METODAS: Psichiatrijos ligoninės direktorius Eugenijus Mikaliūnas teigia, kad 5-8 metus vaistais gydytus žmones reikia iš naujo mokinti gyventi visuomenėje. 

Autoriaus nuotr.