
Naujausios
Medicinos naujovės skverbiasi į ligoninę
Respublikinės Šiaulių ligoninės medikai įsisavina modernias medicinos technologijas, tačiau taiko jas tik tada, kai pacientas įsigyja brangiai kainuojančių medicinos priemonių, instrumentų.
Zita KATKIENĖ
Respublikinės Šiaulių ligoninės viešųjų ryšių specialistė
zita.katkiene@siauliuligonine.lt
Naujovės
Medicinos naujovės sparčiai skverbiasi į modernėjančią Respublikinę Šiaulių ligoninę. Medicinos direktorė Vaiva Makštutienė įsitikinusi, jog kitaip ir negali būti, nes moderniomis technologijomis nori dirbti ne tik gydytojai – pacientai taip pat tikisi pažangaus ir efektyvaus gydymo. Sveikatos problemų esama įvairių. Vienas neišsimiega, nes naktį... knarkia, kitą vargina antsvoris, išvarža, išsiplėtusios venos... Daugelį problemų gali padėti spręsti pažangias medicinos technologijas įsisavinę Respublikinės Šiaulių ligoninės medikai. Tačiau juos (o taip pat ir sveikatos sutrikimų varginamus žmones) stabdo... finansinės galimybės. Mat valstybė nei ligoninei, nei pacientams nesumoka už daugelį naujų medicinos priemonių, instrumentų, būtinų operacijai atlikti.
Stažavosi Prancūzijoje
Knarkimas – rimtas sutrikimas, galintis sukelti labai skaudžių pasekmių. Nors iš pirmo žvilgsnio daug kam atrodo, jog tai tik buitinė problema – kenčia lovos partneris, kenčia ir pats knarkiantysis. Lovos partneris negali ramiai išsimiegoti, dėl to gali sutrikti nervų sistema, rytą ir visą dieną būna irzlus, nedarbingas.
Žmogui knarkiant gali sustoti kvėpavimas, o tai reiškia, kad galvos smegenys ir visi kiti svarbūs organai, pavyzdžiui, širdis, vidaus organai negauna tuo metu deguonies. Dėl to didėja insulto ir infarkto rizika. Tai jau rimta sveikatos problema.
Knarkiančių žmonių – labai daug, knarkia visas pasaulis, tai labai paplitusi problema.
„Žmogui nėra taip blogai, jei jam per brangu“, – kalbėjo mokytoja, atėjusi padėkoti už sėkmingą operaciją, padėjusią įveikti... knarkimą, nors teko skirti per 1200 litų.
Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos direktorė Vaiva Makštutienė sako, jog pacientas gali rinktis. Yra galimybė įveikti knarkimą operuojant senuoju, prieš kelis dešimtmečius įsigytu aparatu. Pacientui ši operacija nekainuoja, tačiau daugiau lieka šalutinių reiškinių.
Yra ir kita galimybė – operuoti prieš metus įsigytu, apie 50 tūkstančių litų ligoninei kainavusiu radijo dažnio bangomis veikiančiu „Coblator“ aparatu. Pasak V. Makštutienės, gydytojai vyko į stažuotes Prancūzijoje, kur įsisavino naują įrangą, tad ligoninei neliko nieko kito, tik pirkti kobliatorių. Tačiau tiek operacijų, koks yra poreikis, medikai negali atlikti. Mat operacijai būtinas antgalis, kainuojantis 600 litų, už kurį valstybė nesumoka. Ligoniui tenka pirkti pačiam.
Antgaliai - skirtingi
Antgaliai radiodažnuminiam kobliatoriui yra skirtingi – vieni pritaikyti atlikti procedūras liežuvio šakniai, kiti – nosies kriauklėms, gomurinėms tonzilėms, gomurio lankams. Pasak Ausų, nosies, gerklės skyriaus vedėjos Editos Brazienės, priklauso nuo to, kur nustatoma knarkimo priežastis.
Gali būti „kaltas“ liežuvėlis, gomurinės tonzilės, liežuvio šaknies išbujojimas, minkštojo gomurio nusileidimas. Anot otolaringologės, dažnai pasitaiko problemų nosyje: polipai, iškrypusi nosies pertvara, nosies kriauklių hipertrofijos, pakitimai ryklėje. Būna ir taip, kaip minėtai pedagogei, kai knarkimo priežastys – kelios. Tad skirtingoms priežastims šalinti reikalingas skirtingas antgalis, kurių yra kelių rūšių. Tad ir pirkti mokytojai teko du antgalius.
Pasak E. Brazienės, chirurginės operacijos metu vienam tenka sukietinti minkštąjį gomurį, kitam sutrumpinti liežuvėlį. Tenka išpjauti ir gomurio lankus, kad kuo daugiau vietos atsirastų ryklėje, nebeužkristų minkštieji audiniai ir oras normaliai galėtų praeiti į kvėpavimo takus. Jeigu nepadeda šios operacijos, imamasi sudėtingesnių: gali būti operuojamas poliežuvinis kaulas.
Tačiau kiekvienu atveju reikalingas antgalis. Kai pacientas ryžtasi šiai operacijai ir įsigyja vieną ar du antgalius, atlikus operaciją prietaisas jam ir lieka. Jei nutinka taip, kad operaciją reikia kartoti, žmogui kito antgalio pirkti nebereikia – antgalis dezinfekuojamas ir gali būti naudojamas dar keletą kartų tam pačiam žmogui.
Jei pacientas socialiai draustas, jam ir reikės pirkti tik antgalį, o visą kitą gydymą kompensuos ligonių kasos.
Norint patekti operacijai, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris parašys siuntimą pas LOR specialistą. Respublikinės Šiaulių ligoninės Konsultacijų poliklinikos specialistas otolaringologas nuspręs, ar reikalinga operacija. Pacientas pats turi spręsti, kokią operaciją – atliekamą senuoju ar naujuoju aparatu rinktis.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Ausų, nosies gerklės ligų skyriaus vedėja Edita Brazienė sako, jog antgalis tam pačiam pacientui gali būti naudojamas keletą kartų.
Naujuoju radiodažnuminiu kobliatoriumi atliktos knarkimo operacijos nepalieka jokių šalutinių reiškinių.
Autorės nuotr.
Užs. Nr. 131842