
Naujausios
Medikai atsisako lupti nagus
Nagų grybelis tik atrodo nesunki liga, tačiau jos gydymas ilgas ir varginantis. Tuo įsitikino šiaulietis, jau beveik metus vargstantis ne tik dėl kojų, bet ir dėl rankų nagų grybelio. Vyras nesupranta, kodėl buvo atsisakyta anksčiau naudoto, jo nuomone, efektyvaus ligos gydymo būdo – nagų chirurginio šalinimo. Šiaulietis pasakojo, kad nagų grybeliu užsikrėtė įkalinimo įstaigoje.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Nuo vaistų pradėjo skaudėti pilvą
Vyras svarsto, kad ligą greičiausiai lėmė patirtas didelis stresas ir nusilpęs imunitetas. Kalėjime jam nebuvo sudarytos sąlygos gydytis ir per ketverius metus liga taip išplito, kad apėmė beveik visus kojų nagus, kairės rankos visus nagus bei vieną dešinės rankos nagą.
Grįžęs į Šiaulius jis nedelsdamas kreipėsi į medikus. Jam buvo paskirtas gydymas geriamaisiais vaistais. Po poros mėnesių pradėjo jausti beveik nuolatinius pilvo skausmus. Pašnekovas spėja, kad tai lėmė stiprių vaistų ne tik nuo grybelio, bet ir nuo skausmo vartojimas. Mat šiaulietis dėl stuburo tarpslankstelinio disko išvaržos nuolat jaučia nugaros skausmus ir vartoja stiprius nuskausminamuosius.
Vyras vėl kreipėsi į odos ligų gydytoją ir paprašė pašalinti grybelio pažeistus nagus. Tačiau jam buvo paaiškinta, kad šis metodas jau nebetaikomas ir pasiūlyta alternatyva – nagų suminkštinimas.
„Buvo pasiūlyta penkioms dienoms ant pažeistų nagų uždėti medicininio tepalo, kuris suminkštins nagus, po to suminkštėję nagai bus nugrandyti. Sutikau su šia procedūra, nes galvojau, kad šis tepalas ne tik suminkštins nagus, bet ir sunaikins infekciją“, – pasakoja šiaulietis.
Tačiau po nagų suminkštinimo procedūros paaiškėjo, kad vis tiek teks vartoti geriamuosius vaistus arba tepalus.
Šiaulietis nebesuskaičiuoja, kiek išleido pinigų įvairiems tepalams, taip pat ir reklamuojamiems, kurie žada stebuklingą efektą. „Pasveiko tik pora nagų, kurie buvo mažiausiai pažeisti“, – guodėsi vyras.
Šiaulietis įsitikinęs, kad jam gali padėti tik nagų pašalinimas chirurginiu būdu, ir to žada siekti, jeigu prireiks, net teismo keliu.
Jis mano, kad po šios procedūros, jeigu ir tektų gerti vaistus, tai kur kas trumpiau, ir būtų mažiau pažeidžiami vidaus organai.
Nagų nelupa
Teiraujamės daugiau kaip 45 metų darbo patirties turinčio Respublikinės Šiaulių ligoninės Odos ir veneros ligų centro vadovo gydytojo dermatovenerologo Vaclovo Vaitkevičiaus, kodėl buvo atsisakyta nagų šalinimo procedūros.
„Tai buvo drastiška priemonė. Užsienyje niekas to nedaro. Pastaruoju metu nagų šalinimo ir pas mus atsisakyta. Ne visada ir anksčiau šalindavome. Pavyzdžiui, jeigu žmogui sutrikusi kraujotaka, gali būti įvairių komplikacijų, gali ilgai negyti žaizdos“, – sako V. Vaitkevičius.
Kaip alternatyva naudojamas nagų suminkštinimo būdas.
„Šalinant nagus, traumuojamas nago guolis. Manyčiau, nago suminkštinimas yra geresnė priemonė. Pakenktas nagas suminkštinamas beveik iki nago guolio ir nugrandomas. Žmogus dėl šios procedūros nejaučia skausmų, o pašalinus nagus chirurginiu būdu praeidavo ir dvi savaitės, kol žaizdos užgydavo“, – pasakoja gydytojas.
Tiesa, net ir pašalinus nagus ar juos suminkštinus ir nugrandžius, reikia vartoti geriamuosius vaistus apie du mėnesius. Be vaistų gydymas nebūsiąs efektyvus, nagas ir vėl ataugs pažeistas grybelio.
Prakaitavimas ir nusilpęs imunitetas – palankios sąlygos grybeliui
V. Vaitkevičius sako, kad šiuolaikinėje civilizacijoje nagų grybelinėmis ligomis serga maždaug 8 procentai žmonių.
Palankios sąlygos atsirasti nagų grybeliui – padidėjęs pėdų prakaitavimas, iššutę kojų tarpupirščiai dėl netinkamų kojinių ir avalynės. Užsikrėsti grybelinėmis ligomis galima baseinuose, pirtyse, jeigu nemūvimos šlepetės.
Grybelinius susirgimus lemia ir endogeninės priežastys, pavyzdžiui, cukrinis diabetas, taip pat jei vartojama daug vaistų, antibiotikų.
„Net ir tomis pačiomis sąlygomis ne kiekvienas užsikrečia. Tai priklauso nuo žmogaus imuninės sistemos. Jeigu ji stipri, grybeliai dažniausiai neprikimba“, – pažymi V. Vaitkevičius.
Liga dažniausiai prasideda kojų tarpupirščiuose. Iššutusiuose tarpupirščiuose atsiranda erozijos, pradeda niežėti. Ši stadija tęsiasi mėnesį, du, o negydant pereina į nagus. Nagai pagelsta, sustorėja, pradeda trupėti. Grybelis pažeidžia ir padų odą. Ji pradeda šerpetoti, pleiskanoti.
„Negydant kojų grybelio, liga gali persimesti į delnus ir rankų pirštų nagus“, – atkreipia dėmesį gydytojas.
Kaip apsisaugoti?
Gydytojas pataria saugotis šios ligos, nes gydymas nėra lengvas. Po maudynių reikia gerai nusišluostyti kojas, sausai išsivalyti tarpupirščius. Dezinfekcijai galima naudoti spiritinius ar kitus odą dezinfekuojančius preparatus.
Nepatartina avėti svetimos avalynės, nesinaudoti svetimais rankšluosčiais, kojinėmis.
Kojinės ir avalynė turėtų būti natūralių medžiagų, kad kojos neprakaituotų ir nešustų. Baseinuose, pirtyse, bendrojo naudojimo dušuose reikia avėti savas šlepetes.
Jeigu gydotės kojų grybelį, reikia atlikti avalynės dezinfeciją. V. Vaitkevičius sako, kad anksčiau tam buvo naudojamas formalinas, tačiau dabar šios priemonės sudėtinga gauti. Tačiau dezinfekcijai puikiai tinka ir acto esencija (70 procentų acto rūgštis). Actu suvilgomi vatos ar audinio gumulėliai ir įdedami į avalynės vidų, avalynė dedama į polietileninį maišą ir užrišama. Kurį laiką taip palaikoma, kad acto garai gerai pasklistų po avalynę. Po to avalynė gerai išvėdinama (apie savaitę).
Kojines, rankšluosčius reikia gerai išskalbti ir išlyginti.
Sunkiai gydoma liga
Pasak V. Vaitkevičiaus, kol kojų grybelis pakenkęs tik tarpupirščiams, negalavimą gana lengva išgydyti. Tam naudojami specialūs vaistiniai tepalai.
Gydytojas pataria nepasikliauti brangių tepalų reklamomis, esą jie išgydo ne tik odą, bet ir nagų grybelį. Jeigu jau pažeisti nagai, be geriamųjų vaistų išgydyti beveik neįmanoma.
Jeigu nerimaujama dėl to, kad geriamieji vaistai nuo grybelio gali pakenkti vidaus organams, V. Vaitkevičius prieš pradedant juos vartoti pataria pasidaryti tyrimą, ar nėra kepenų pažeidimų.
Pasak gydytojo, paprastai vaistai toleruojami gerai. Juos reikia vartoti apie tris mėnesius. Tačiau net ir geriamieji vaistai tesuteikia maždaug 80 procentų garantiją, kad išgydys grybelį.
„Per tris mėnesius nagas nenuauga. Kol jis pasikeičia, praeina apie 8 mėnesiai, tačiau tris mėnesius geriant vaistus, jie susikaupia naguose ir net nustojus vartoti dar veikia apie pusę metų“, – pažymi V. Vaitkevičius.
Vartojant geriamuosius vaistus, kartu naudojami ir priešgrybeliniai tepalai.
„Pasitaiko atvejų, kai ligos nepavyksta įveikti“, – sako gydytojas.
Prieš 15 metų vaistai nuo grybelio buvo kompensuojami 50 procentų. Dabar gydymas yra ne tik ilgas, bet ir brangus. Jeigu geriamųjų vaistų dėl kokių nors priežasčių negalima skirti, tenka gydyti tepalais, grybelio plitimą padeda stabdyti jodas.
„Taip ir vargstam. Gydymas ilgas ir nuobodus. Tai liga, kuri sunkiai pasiduoda“, – sako gydytojas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
GYDYMAS: Respublikinės Šiaulių ligoninės Odos ir veneros ligų centro vadovas gydytojas dermatovenerologas Vaclovas Vaitkevičius sako, kad geriau užbėgti nagų grybeliui už akių arba pradėti gydytis nedelsiant, vos pajutus odos niežėjimą, nes įsimetus grybeliui į nagus įveikti ligą gali būti labai sudėtinga, o kartais ir neįmanoma.
GRYBELIS: Šiauliečiui nagų grybelis išplito ir į rankas. Vyras dėl to patiria didelį diskomfortą. Jaučiasi nepatogiai eidamas į pokalbius dėl darbo, negali lankytis baseine.