
Naujausios
Nauja vadovė įminė pustuščio slaugos skyriaus mįslę
Kuršėnų ligoninėje vos pakeitus patekimo į Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrių tvarką, pustuštis skyrius kaip mat prisipildė ligonių. Kuršėnų ligoninės direktorė Renata Noreikaitė teigia, kad privalėjo keistis ne tik patekimo į skyrių tvarka, bet ir ilgus metus gyvavęs stereotipas, kad į slaugos skyrių guldoma „tik numirti“ ir būtinai „tik keturiems mėnesiams“.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Nustebinusi mįslė
Metus Kuršėnų ligoninei vadovaujanti R. Noreikaitė darbo pradžioje stebėjosi, kodėl daugelyje ligoninių slaugos ir palaikomojo gydymo skyriai – perpildyti, o Kuršėnų ligoninėje – pustuštis.
„Pradėjau aiškintis, kas čia vyksta. Viena iš problemų – nusistovėjęs stereotipas, kad norint patekti į slaugos skyrių reikėjo būtinai susitarti su gydytojais, skyriaus vedėju, kažkodėl – iš anksto. O iš tikrųjų nebereikia jokių žygių pas skyriaus vedėją ar gydytojus asmeniškai“, – sakė R. Noreikaitė.
Kuršėnų ligoninės vadovės teigimu, kalbama, kad Kuršėnuose daug senjorų, bet ligoninė iki šiol „neatspindėjo bendruomenės poreikių ir nebuvo tikra bendruomenės gydymo įstaiga, sprendžianti akivaizdžias savo bendruomenės problemas“.
Pasak jos, norint gauti palaikomąjį gydymą ar slaugą Kuršėnų ligoninėje, užtenka šeimos ar gydančio gydytojo siuntimo, kad būtent tam žmogui reikia tokios paslaugos.
Direktorės teigimu, paslauga teikiama, jeigu, pavyzdžiui, ligonis gydomas Respublikinėje Šiaulių ligoninėje ar kitų miestų ligoninėse, tačiau „stacionarinis gydymas ligoninėje yra baigiamas, o ligonis po ligos dar nėra visiškai savarankiškas ir reikia palaikomojo gydymo“.
„Tos ligoninės gydytojas gali išrašyti siuntimą, ir ligonis gali būti pervežtas į Kuršėnų ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrių tiesiai iš kitos ligoninės. Užtenka, kad žmogus būtų Kuršėnų arba Šiaulių rajono gyventojas“, – pasakojo ligoninės vadovė.
Tiesioginė registracija
Naujoji direktorė priėmė sprendimą pakeisti ir registracijos į Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrių tvarką. Dabar užtenka šeimos gydytojui, kažkurioje ligoninėje gydančiam gydytojui, ligonio artimajam ar kaimynui tik susisiekti su ligoninės sekretoriatu telefonu ir pranešti, kad yra siuntimas palaikomajam gydymui ar slaugai.
„Ligoninės sekretoriate iš karto praneš, ar yra vietų ir kada galima atvažiuoti, o jeigu vietų nėra – ligonis užregistruojamas ir atsilaisvinus vietai yra pranešama, kad gali atvykti“, – pasakojo R. Noreikaitė.
Apie laisvas vietas ligoninėje yra skelbiama ir internetiniame Kuršėnų ligoninės tinklalapyje.
„Jeigu internete mato, kad laisvų vietų yra, o žmogus turi siuntimą slaugai ar palaikomajam gydymui, iš karto važiuoja į mūsų skyrių. Jeigu tuo momentu laisvų vietų nėra, yra galimybė užregistruoti ligonį ir internetu“, – sakė R. Noreikaitė.
Yra atvejų, kai artimieji naudojasi išankstine registracija.
Direktorės R. Noreikaitės teigimu, išgyvendinta ir kita buvusi keista praktika, kad ligonis Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje būtinai turi išbūti keturis mėnesius.
„Kai kuriems ligoniams pakanka vos poros savaičių, ar mėnesio – sustiprėja ir važiuoja namo. Tačiau pablogėjus vėl gali atvykti nors ir tuoj pat. Keista buvo nuostata, kad ligonis slaugoje turi „atpilti“ lygiai 120 dienų iš karto“, – sakė R. Noreikaitė.
Ne numirti, o – padėti
Kuršėnų ligoninės vadovė pripažino, kad sunku išgyvendinti ir kitą gajų stereotipą, kad „į slaugos skyrių žmogus atvežamas tik numirti“.
„Tas įsisenėjęs stereotipas – didelė rykštė ligonių šeimoms. Artimieji pervargę slaugyti sunkų ligonį. Argi palyginsi tokią sunkią artimųjų naštą su tuo, kad ligonis slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje visą parą yra medikų priežiūroje? Tai yra palengvinimas ir ligoniui, ir jo šeimai, artimiesiems“, – teigė R. Noreikaitė.
Apie tai direktorė sakė kalbėjusi ir su šeimos gydytojais, kurie mato, kokių paslaugų reikia pacientui, kad slauga ar palaikomasis gydymas būtų suteiktas laiku.
„Apie tai, kad žmonės bijojo prastos priežiūros – nebeverta kalbėti. Tai, kas buvo paveldėta, keičiasi ir keisis“, – įsitikinusi R. Noreikaitė.
Direktorė teigia, kad Kuršėnų ligoninėje gali būti teikiama ir oficiali mokama paslauga – trumpalaikė slauga, kai artimiesiems reikia išvykti, pavyzdžiui, atostogų savaitei ar dviem. Ši paslauga būtų mokama pagal nustatytą Ligonių kasų įkainį (vienas lovadienis kainuoja 27,30 euro).
Šiuo metu Kuršėnų ligoninėje yra 32 slaugos ir palaikomojo gydymo lovos.
R. Noreikaitės teigimu, vadinamame „žaliajame namelyje“ yra 18 lovų, visos kitos veikia naujai suremontuotame trečiajame pagrindinės ligoninės pastato aukšte. Liko suremontuoti tik nedidelę šio aukšto dalį. Po reorganizacijos, planuojama, Kuršėnuose galėtų būti apie 70 slaugos ir palaikomojo gydymo lovų.
Autorės nuotr.
Kuršėnų ligoninės direktorė Renata Noreikaitė sako, kad baigėsi tie laikai, kai „nuo lubų krisdavo tinkas ant ligonių“, o ligoniai patekdavo į slaugos skyrių tik su kažkuo susitarę.
Naujai suremontuotoje Kuršėnų ligoninės trečiojo aukšto dalyje jau įrengtas ir slaugytojų postas, kurio daugybę metų nebuvo.
Šiuo metu Kuršėnų ligoninėje yra 32 slaugos ir palaikomojo gydymo lovos.