Netaisyklinga pėdų padėtis gali tapti negalavimų priežastimi

Netaisyklinga pėdų padėtis gali tapti negalavimų priežastimi

Ne­tai­syk­lin­ga pė­dų pa­dė­tis ga­li tap­ti ne­ga­la­vi­mų prie­žas­ti­mi

Daž­nas mū­sų ken­čia nuo nu­ga­ros, pe­čių, kak­lo sri­ties, klu­bų, ko­jų ar pė­dų skaus­mų. Re­tai ka­da su­si­mąs­to­me, jog šių ir pa­na­šių ne­ga­la­vi­mų prie­žas­ti­mi tam­pa ne­tai­syk­lin­ga pė­dos pa­dė­tis ar jos de­for­ma­ci­ja. To­kie simp­to­mai, kaip mi­nė­tų sri­čių skaus­mas, grei­tas pė­dų ir ko­jų nuo­var­gis, iš­kry­pę pirš­tai, pa­sto­vios nuo­spau­dos ga­li per­spė­ti apie pė­dų pro­ble­mas.

Or­to­pe­das trau­ma­to­lo­gas Eduar­das Jū­rai­tis

Ne­gy­do­ma li­ga pro­gre­suo­ja ir žei­džia ne tik pa­čią pė­dą, bet ir vi­są or­ga­niz­mą, jau ne­kal­bant apie stip­rė­jan­čius skaus­mus ir pa­ti­ria­mą pa­cien­to dis­kom­for­tą.

Pė­dų li­gų yra la­bai daug, to­dėl la­bai svar­bu tiks­liai diag­no­zuo­ti pė­dos li­gą ir ją gy­dy­ti. Kom­piu­te­ri­nis pė­dų ty­ri­mas – vie­nas iš grei­čiau­sių ir pa­pras­čiau­sių bū­dų įsi­ti­kin­ti, ar mū­sų pė­dos svei­kos, ar vaikš­to­me tai­syk­lin­gai.

Kom­piu­te­ri­nis pė­dų ty­ri­mas – tiks­les­nė diag­no­zė

Kom­piu­te­ri­nis pė­dų ty­ri­mas ga­li at­skleis­ti skaus­mų prie­žas­tį ir pa­dė­ti su­si­grą­žin­ti ju­dė­ji­mo džiaugs­mą, o kar­tu – ir pui­kią sa­vi­jau­tą. Už­li­pus ant spe­cia­laus ta­ke­lio, pė­dos nu­ska­nuo­ja­mos, o tri­ma­tis pė­dų at­vaiz­das kom­piu­te­rio ek­ra­ne pa­ro­do ana­to­mi­nę pė­dų struk­tū­rą, ašis, tiks­lias ap­kro­vas at­ski­roms pė­dos zo­noms ei­nant.

Ty­ri­mas pa­de­da diag­no­zuo­ti pė­dų de­for­ma­ci­jas, to­dėl re­ko­men­duo­ja­mas at­lik­ti be­si­skun­džian­tiems pė­dų, kul­nų ir blauz­dų nuo­var­giu ar skaus­mais, taip pat žmo­nėms, ku­riems sun­ku pri­si­tai­ky­ti įpras­tą ava­ly­nę, tu­rin­tiems įgim­tų ar įgy­tų pė­dos de­for­ma­ci­jų, tai­po­gi spor­ti­nin­kams.

Spe­cia­lis­tas, at­si­žvelg­da­mas į ty­ri­mo re­zul­ta­tus, pa­ta­ria, ko­kių pro­fi­lak­ti­nių ar gy­dy­mo prie­mo­nių im­tis. Nek­rei­piant dė­me­sio į pir­muo­sius simp­to­mus, pro­gre­suo­jan­čios pė­dų li­gos ga­li nu­lem­ti ir stu­bu­ro pro­ble­mas bei ki­tus svei­ka­tai pa­vo­jin­gus su­si­rgi­mus atei­ty­je.

Pė­dų li­gų pro­fi­lak­ti­ka ir gy­dy­mas

Pė­dų li­gų at­si­ra­di­mą są­ly­go­ja įvai­rios prie­žas­tys: ne­tin­ka­ma ava­ly­nė, trau­ma, pa­vel­di­mu­mas, dar­bo są­ly­gos. Be­ne pa­grin­di­nė ir pa­pras­čiau­sia pro­fi­lak­ti­nė prie­mo­nė, pa­de­dan­ti ap­si­sau­go­ti nuo pė­dų li­gų, yra tin­ka­ma ana­to­miš­kai iš­for­muo­ta ava­ly­nė. Dar vie­na pre­ven­ci­jos prie­mo­nė – mankš­ta (pra­ti­mus ga­li pa­dė­ti pa­si­rink­ti ki­ne­zi­te­ra­peu­tas). Kad vai­ku­čių pė­dos for­muo­tų­si tai­syk­lin­gai, nuo ma­žens pa­ta­ria­mas vaikš­čio­ji­mas ba­so­mis po smė­lį, žo­lę, smul­kų žvy­rą.

Be­ne daž­niau­sia pa­gal­ba pė­doms – tai or­to­pe­di­niai ava­ly­nės įdėk­lai, ko­re­guo­jan­tys pė­dos pa­dė­tį ir ma­ži­nan­tys skaus­mą bei ap­sau­gan­tys nuo nuo­var­gio, skir­ti tiek vai­kams, tiek suau­gu­siems. Įdėk­lai ga­li bū­ti stan­dar­ti­niai ir ga­mi­na­mi in­di­vi­dua­liai, įver­ti­nus kiek­vie­no pa­cien­to pė­dos ana­to­mi­ją ir pro­ble­mą. Įdėk­lai iš­lai­ko pė­das tai­syk­lin­go­je fi­zio­lo­gi­nė­je pa­dė­ty­je, to­ly­giai pa­skirs­to krū­vį pė­dos pa­vir­šiu­je, pa­de­da iš­lai­ky­ti tai­syk­lin­gą pė­dos ašį, ana­to­miš­kai pa­re­mia ir ko­re­guo­ja pė­dų skliau­tus, „nu­krau­na“ skaus­min­gus taš­kus.

Esant skir­tin­goms pė­dų pro­ble­moms, ga­li­ma rink­tis ati­tin­ka­mus ava­ly­nės įdėk­lus. Pa­vyz­džiui, pa­kul­nės pa­de­da iš­lai­ky­ti tai­syk­lin­gą pė­dų ašį ir pa­ke­lia kul­ną, to­dėl ma­ži­na Achi­lo saus­gys­lėms ten­kan­tį krū­vį. Vai­kams skir­ti įdėk­lai skir­ti išil­gi­nio skliau­to pa­kė­li­mui ir ko­re­ga­vi­mui.

Spor­ti­nin­kams re­ko­men­duo­ja­mi įdėk­lai, pa­si­žy­min­tys amor­ti­zuo­jan­čio­mis ypa­ty­bė­mis, ap­sau­gan­tys pė­das nuo pa­pil­do­mo krū­vio in­ten­sy­viai spor­tuo­jant. Dau­gu­ma mo­te­rų nu­stem­ba su­ži­no­ju­sios, kad yra net įdėk­lų į aukš­ta­kul­nius!

Or­to­pe­di­niai ava­ly­nės įdėk­lai grą­ži­na pė­dą į tai­syk­lin­gą pa­dė­tį ir ap­sau­go nuo to­li­mes­nių pė­dos li­gų.

At­si­lie­pi­mai:

„Keis­ta, kad toks pa­pras­tas da­ly­kas, kaip ava­ly­nės įdėk­lai, ga­li pa­dė­ti. Il­gą lai­ką vaikš­čio­jau tie­siog ant kul­nų. Pri­tai­kius spe­cia­lius įdėk­lus, ga­liu vėl nor­ma­liai vaikš­čio­ti, be to, din­go er­zi­nan­tys skaus­mai, – džiau­gia­si p. An­ta­nas.

„Kaip ir dau­gu­ma mo­te­rų, tu­riu bė­dą – iš­šo­ku­sius pė­dų kau­liu­kus. Juos skau­da, sun­ku pri­si­tai­ky­ti ava­ly­nę. Gė­da kam ir pa­sa­ky­ti, vaikš­čio­da­vau ap­si­bin­ta­vus tuos kau­liu­kus, kad skau­da­ma vie­ta tie­sio­giai ne­si­lies­tų su ba­tais. Nuė­jus į sve­čius ne­ga­lė­da­vau nu­siau­ti ba­tų. Ta­da su­ži­no­jau iš drau­gės apie si­li­ko­ni­nius tar­pu­pirš­čius su ge­li­ne ap­sau­ga. Jie iš­gel­bė­jo ma­ne nuo skaus­mo, – jų dė­ka vėl ga­liu avė­ti sa­vo mėgs­ta­mus ba­te­lius ir drą­siai ei­ti į sve­čius“, – at­vi­ra­vo p. Re­gi­na.