
Naujausios
Norite būti sveiki – rūpinkitės dantenomis
„Burnos sveikata turi tiesioginę įtaką bendrai žmogaus organizmo būklei“, – akcentuoja neseniai Šiauliuose, Varpo gatvėje, duris atvėrusios odontologijos klinikos „RG“ periodontologė Svetlana Romanova. Su specialiste kalbėjomės, kaip prižiūrėti dantenas, nes nuo jų būklės neretai priklauso, viso organizmo sveikata.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Nuo nekalto kraujavimo iki dantų netekimo
S. Romanova pastebi, kad daugelis į dantenų problemas yra linkę numoti ranka. Atrodo, kas čia tokio, jei valantis dantis kraujuoja dantenos. Tačiau būtent kraujuojančios dantenos yra pirmasis uždegimo požymis ir ženklas, kad turite problemų su dantenomis. Ypač reikėtų sunerimti, jeigu dantenos kraujuoja kramtant ar net miegant.
Dantenų uždegimą (gingivitą) sukelia bakterijos, gyvenančios ant dantų susikaupusiose apnašose ir akmenyse. Nepašalinus laiku apnašų ir dantų akmenų, dantenos pradeda trauktis, formuojasi dantenų kišenės ir apnašos bei akmenys ima kauptis po dantenomis. Dantenų uždegimas virsta lėtiniu periodontitu.
Pasak periodontologės, ligai progresuojant atsiranda nemalonus burnos kvapas, dantenos pasidaro jautrios, kraujuojančios, paburkusios, skausmingos. Vėlesnėse stadijose atsidengia dantų šaknys, padidėja tarpai tarp dantų, tampa sunku kramtyti maistą, dantys pasidaro jautrūs temperatūrų pokyčiams, pradeda judėti ir kyla rizika jų netekti. Negydomas lėtinis periodontitas gali sukelti netgi negrįžtamą kaulo, supančio dantis, tirpimą.
Įvairaus sunkumo lėtinėmis dantenų ligomis pasaulyje serga apie pusė visų gyventojų. Lietuvoje dantenų problemų turi apie 75 procentus vyresnių kaip 35 metų žmonių.
Svarbiausia – burnos higiena
S. Romanova atkreipia dėmesį, kad lėtinis periodontitas – neišgydoma liga, tačiau sustabdyti ją įmanoma. Pagrindinis ginklas – burnos higiena.
Minkštas dantų apnašas du kartus per dieną (ryte ir vakare) reikia nuvalyti minkštu dantų šepetėliu. Yra įvairių nuomonių, kada dantis valytis ryte – prieš pusryčius ar po jų. Periodontologė pataria dantis išsivalyti vos atsikėlus, o papusryčiavus užtenka išsiskalauti burną, jeigu reikia – išsivalyti tarpdančius.
Pasak S. Romanovos, tarpdančių higiena ypač svarbi, nes ne visus maisto likučius nuo dantų galima pašalinti šepetėliu, tad reikia naudoti ir dantų siūlą arba specialius tarpdančių šepetėlius.
Nepaisant kruopščios burnos priežiūros, ilgainiui ant dantų susikaupia akmenų. Jų patys pašalinti negalime, todėl reikia kreiptis į burnos higienistą.
„Sveikam, neturinčiam periodontologinių ligų žmogui rekomenduojama pas burnos higienistą apsilankyti kas pusę metų arba bent jau kartą per metus. Kartą per metus patarčiau pasirodyti ir odontologui“, – sako S. Romanova.
Specialios dantenoms skirtos pastos, skalavimo skysčiai dantenų problemų neišsprendžia, tačiau šiek tiek padėti gali. Šios priemonės stiprina dantenas, mažina jų kraujavimą.
Žolelių arbatos (ramunėlių, šalavijų, šaltalankių) naudingos, kai burnos gleivinėje yra opelių, padeda greičiau joms užgyti, malšina skausmą, uždegimą.
„Tačiau pagrindinė dantenų problemų priežastis yra akmenys ir juose gyvenančios bakterijos, tad pirmiausiai reikia juos pašalinti“, – akcentuoja periodontologė.
Dantenų problemos gali sukelti įvairias ligas
Tyrimai rodo, kad lėtinį periodontitą sukeliančios bakterijos turi ryšį ir su kitomis ligomis, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių.
„Neseniai atliktuose JAV mokslininkų tyrimuose buvo įrodyta, kad lėtinį periodontitą sukeliančios bakterijos tiesiogiai įtakoja aterosklerotinių plokštelių formavimąsi. Dėl to kyla širdies infarkto bei kitų širdies ir kraujotakos ligų atsiradimo rizika“, – pažymi S. Romanova.
Įdomu tai, kad lėtinio periodontito sukėlėjų DNR randama reumatoidinio artrito pažeistų sąnarių skysčiuose. Moksliniai tyrimai patvirtina, kad reumatoidiniu artritu sergantys pacientai dažniau serga lėtiniu periodontitu, o ligos laipsnis – sunkesnis.
„Bloga burnos higiena ir lėtinis periodontitas gali įtakoti infekcines plaučių ligas. Manoma, kad pneumonija gali išsivystyti įkvėpus lėtinio periodontito sukėlėjų, o dantų apnašos gali tarnauti kaip rezervuaras plaučių patogenams daugintis“, – sako periodontologė.
Mokslininkai taip pat nustatė, kad yra abipusis ryšys tarp lėtinio periodontito ir cukrinio diabeto: diabetu sergantys pacientai turi didesnį polinkį sirgti lėtiniu periodontitu, o lėtinis periodontitas gali įtakoti antro tipo cukrinio diabeto išsivystymą. Kontroliuojant lėtinį periodontitą įmanoma lengviau kontroliuoti ir cukrinio diabeto ligos eigą.
„Kaip matome, burnos sveikata turi tiesioginę įtaką žmogaus bendrai organizmo būklei. Sveikatos priežiūros specialistai turi atpažinti kylančias problemas ir laiku rekomenduoti pacientui kreiptis į gydytoją periodontologą. Taisyklinga burnos higiena, reguliarūs profilaktiniai vizitai pas burnos priežiūros specialistą bei dantenų būklės stebėjimas gali pagerinti paciento gretutinių ligų eigą bei gyvenimo kokybę“, – sako S. Romanova.
Asmeninė nuotr.
Šiauliuose, Varpo gatvėje, įsikūrusios odontologijos klinikos „RG“ periodontologė Svetlana Romanova sako, kad taisyklinga asmens burnos higiena, reguliarūs profilaktiniai vizitai pas burnos priežiūros specialistą bei dantenų būklės stebėjimas gali pagerinti paciento gretutinių ligų eigą bei gyvenimo kokybę.
Registracija ir informacija
Tel. 8 611 31455
el. p. rgklinika@gmail.com
Varpo g. 9 A, Šiauliai.