
Naujausios
Patyčių vaikai išmoksta ir iš suaugusiųjų
Šiaulių „Rasos“ progimnazija – viena iš šešių šalies mokyklų, kuriose šiais metais buvo pradėtas pilotinis projektas „Patyčių dėžutė“. Kaip veikia ši priemonė, iš kur kyla noras tyčiotis, kaip užkirsti joms kelią, kaip padėti nukentėjusiems kalbėjomės su „Rasos“ progimnazijos psichologe Dema JUŠKIENE.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
„Patyčių dėžutė“
Visą kovo mėnesį „Vaikų linija“ švietimo ir ugdymo įstaigas kvietė savo renginiais ir iniciatyvomis prisijungti prie sąmoningumo didinimo mėnesio „Be patyčių“. „Rasos“ progimnazijos pirmo aukšto fojė pasitinka didelis stendas, kuriame mokiniai pasirašė peticiją prieš patyčias.
Kaip vienas iš būdų stabdyti patyčias buvo sugalvota „Patyčių dėžutė“. Šį projektą programos „Kurk Lietuvai“ vadovės Kamila Gasinka ir Laura Varslauskaitė kartu su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pradėjo dar praeitų metų pabaigoje kartu su 6 savivaldybių pedagoginių psichologinių tarnybų specialistais. Projekto metu šešių mokyklų interneto puslapiuose buvo įdiegta speciali platforma, leidžianti anonimiškai pranešti apie mokykloje pastebėtas ar patirtas patyčias.
D. Juškienė sako, kad prieš startuojant „Patyčių dėžutei“ buvo nerimo: ar kreipsis kas nors, ar nebus apgaulingų pranešimų, o gal pranešimų bus labai daug?
Per maždaug du mėnesius sulaukta 15 pranešimų. Buvo keletas ir apgaulingų. Į visus pranešimus buvo sureaguota, mokyklos psichologė ir socialinė pedagogė kalbėjosi ir su nukentėjusiais, ir su tais, kurie tyčiojosi, buvo informuoti abiejų pusių tėvai, bendromis jėgomis ieškota problemos sprendimo būdų.
D. Juškienė įsitikinusi, kad „Patyčių dėžutė“ veikia ir tokia platforma turėtų atsirasti visų mokyklų tinklalapiuose.
Kas yra patyčios?
„Neretai mes įsivaizduojame, kas yra patyčios, bet jeigu kas paprašytų jas apibūdinti, kiekvienas turbūt padarytume tai skirtingai“, – sako psichologė.
Visoms šalies mokykloms yra parengta metodinė medžiaga, kurioje aiškiai įvardijama, kas yra patyčios, ir pateikiamos rekomendacijos, kaip į jas reaguoti.
Patyčios tai sąmoningi, pasikartojantys veiksmai, kuriais siekiama įžeisti, įskaudinti kitą žmogų. Paprastai tyčiojasi fiziškai ar emociškai pranašesnis prieš silpnesnį. Neretai tai daroma kitų akivaizdoje.
Pasak D. Juškienės, patyčios skirstomos į tiesiogines ir netiesiogines. Tiesioginės patyčios – tai įžeidimai, grasinimai, pravardžiavimas, išjuokimas, erzinimas, provokuojančios replikos, mušimas, daiktų mėtymas ir gadinimas, mušimo filmavimas ir paskelbimas internete. Netiesioginės patyčios: skatinimas pasišaipyti iš kito, žeminančių gandų skleidimas, anonimiški skambučiai, užgaulios žinutės, skaudinančio turinio paskelbimas internete, sąmoninga izoliacija, nepriėmimas, demonstratyvus nusisukimas, daiktų paslėpimas, paskelbtos medžiagos internete gadinimas.
Psichologė sako, kad patyčios ne tik vaikų problema, jos klesti visuose sluoksniuose.
„Kad ir politikoje. Kai kurių kandidatų menkinimas, žeminimas siekiant parodyti savo pranašumą ir galią. Tarsi geriau pasijusiu, kad pasityčiosiu iš kito. Baisiausia, kad tai tampa grandinine reakcija ir norma visuomenėje“, – sako D. Juškienė.
Patyčių vaikai išmoksta ir iš suaugusiųjų, matydami, stebėdami jų elgesį, tad psichologė mano, kad apie jas reikia pradėti kalbėti jau su mažais vaikais, bet kartu šviesti ir visuomenę, kad patyčios netoleruojamos jokiame amžiaus tarpsnyje ir jokiame socialiniame sluoksnyje.
Bet ar dažnas kalbėjimas apie patyčias nesukelia noro tyčiotis?
„Kartais vaikai tik sužinoję, kokie veiksmai laikomi patyčiomis pradeda jas identifikuoti. Tie veiksmai galbūt vykdavo ir anksčiau, bet jiems atrodė kaip juokeliai. Bet jeigu pajuokavimas visiems juokingas, o vieną įskaudina, tai jau gali būti patyčios“, – sako D. Juškienė.
Kova su patyčiomis
Vienas iš būdų kovoti su patyčiomis – tai nebijoti pranešti patyrus patyčias arba pamačius, kad iš kito tyčiojamasi. Visgi, pasak psichologės, 30–40 procentų apklaustų vaikų apie patyčias nepraneša, maždaug toks pat procentas apklaustųjų praneša tik kartais. Pagrindinė to priežastis – vaikai mano, kad tai nepadės arba bus net blogiau.
„Tačiau turime mokytis sąmoningumo ir nebetylėti, jeigu patiriame ar matome patyčias. Šalia yra žmonių, kurie gali padėti, todėl būtina pranešti, pasipasakoti. Turime pradėti laužyti stereotipus ir nuostatas, kad aš nieko negaliu padaryti ir kad nuo manęs niekas nepriklauso“, – sako D. Juškienė.
Kalbėjimas su nukentėjusiuoju, su tuo, kuris tyčiojasi, ir su stebėtojais, psichologės įsitikinimu, gali padėti užkirsti kelią patyčioms.
Pasak psichologės, patyrus patyčias svarbu neužsisklęsti, nelikti su savo skausmu vienam. Jeigu nedrąsu pranešti mokytojui, socialiniam pedagogui, psichologui, reikėtų pasikalbėti su tėvais ar kitu žmogumi, kuriuo pasitikima, paskambinti į „Vaikų liniją“.
Agresorius (tas, kuris tyčiojasi) paprastai turi fizinį ar emocinį pranašumą, tad bandyti pačiam nukentėjusiajam kibti jam į atlapus gali būti rizikinga. Geriausia taktika tokiu atveju, pasak psichologės, atsitraukti.
Užkirsti kelią patyčioms gali ir patyčių stebėtojai, jeigu tik išdrįsta agresoriui pasakyti, kad jis perlenkė lazdą, kad negerai elgiasi, kad be reikalo kabinėjasi ir panašiai.
Mokyklose patyčias gali patirti ir mokytojai iš vaikų. D. Juškienė sako, kad negalima tylėti ir tokiais atvejais, reikia visada stengtis išsiaiškinti situaciją ir ieškoti sprendimo, kurti gerus tarpusavio santykius, kad mokymo ir mokymosi procesas taptų malonus.
„Kad kada nors iš viso neliks patyčių, tikėtis turbūt labai naivu. Tačiau sumažinti jų tikrai galime“, – sako D. Juškienė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių „Rasos“ progimnazijos psichologė Dema Juškienė džiaugiasi, kad jų mokyklos tinklalapyje buvo įdiegta „Patyčių dėžutės“ platforma, paskatinusi mokinius drąsiau prabilti apie pastebėtas ar patirtas patyčias.
Patyčios – šiurkštus žaidimas?
2018 metais atlikto Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) tyrimo duomenimis, Lietuvoje patyčias patiria 29 procentai berniukų ir 26 procentai mergaičių, o iš kitų besityčiojantys nurodė 25 procentai berniukų ir 14 procentų mergaičių.
"Vaikų linijos" duomenimis, patyčių klausimas yra antroje vietoje tarp dažniausiai telefonu vaikų minimų sunkumų. Per 2017 metus buvo sulaukta net 3 641 skambučio šia tema.
Psichologai, mokslininkai neturi vieningos nuomonės, dėl ko kyla patyčios. Vieni mano, kad tai kyla dėl medicininių, psichinių, psichologinių, vystymosi veiksnių, šeimos problemų ir panašiai. Dažniausiai tyčiojamasi iš charakterio savybių, rūbų, išvaizdos, socialinio statuso, lėtumo, akinių, žemo ūgio, antsvorio ir panašiai. Apklausti vaikai, iš kurių tyčiojamasi, galvoja, kad kiti jų nemėgsta, dėl to, kad yra prastesni, kažko nesugeba, kad kažkuo nuo kitų skiriasi.
Kiti mokslininkai mano, kad patyčios yra tiesiog šiurkštus žaidimas. Skriaudikas išsirenka silpniausią "auką", kad visada būtų šio žaidimo nugalėtoju. Kuo labiau "auka" sutrikusi, supykusi ar susinervinusi, tuo žaidimas smagesnis skriaudikui, tuo stipresnis jis gali pasijusti. Net jei skriaudiką bara tėvai ir mokytojai, nuo jo nusisuka draugai, skriaudikui tai nesvarbu, nes jis rado žaidimą, kuriame visada būna nugalėtoju.